ג'ני ההפוכה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בול "ג'ני ההפוכה"

ג'ני ההפוכה הוא כינוי לבול דואר אמריקני משנת 1918 שבו מופיעה תמונת מטוס מדגם קרטיס JN-4 כשהוא הפוך. רק 100 בולים המכילים את שגיאת ההדפסה הזו נמצאו, וכך הפך הבול עם השגיאה לאחד הנחשקים בעולם הפילטליה. בשנת 2003 נמכר בול של ג'ני ההפוכה בסכום של כ-300,000 דולר. בשנת 2005 נמכרה צימדה המכילה 4 בולים של ג'ני ההפוכה בעבור סכום של כ-2.97 מיליון דולר.[1]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בול ללא הפגם המפורסם

במהלך העשור הראשון של המאה ה-20 ערך משרד הדואר של ארצות הברית מספר ניסיונות להעביר דואר באמצעים אוויריים. לפיכך החליט המשרד לחנוך שירות סדיר חדש, ב-15 במאי 1918, אשר יאפשר להעביר דואר בין הערים וושינגטון, פילדלפיה וניו יורק. משרד הדואר קבע תעריף שנוי במחלוקת, של כ-24 סנטים, עבור השירות החדש. היה זה תעריף גבוה בהרבה מ-3 הסנטים שנגבו באותה תקופה בעבור דואר מחלקה ראשונה. בעבור התעריף הגבוה הוחלט להדפיס בול מיוחד אשר צבעי האדום והכחול שלו נשאו צביון פטריוטי. הבול הציג מטוס קרטיס JN-4, אשר שימש להעברת הדואר.

מלאכת עיצוב והדפסת הבול החדש נעשתה בחיפזון רב. תהליך חריטת הבול החל רק ב-4 במאי. ההדפסה החלה ב-10 במאי בגיליונות של 100 בולים (בניגוד לנוהג המקובל של הדפסת 400 בולים וקטיעתם לגיליונות של 100 בולים).

מאחר שהבול הודפס בשני צבעים, היה צורך להזין כל גיליון פעמיים דרך מכונות ההדפסה. היה זה תהליך מועד לשגיאות, אשר גרר בעבר שגיאות היפוך בבולים שיוצרו ב-1869 ו-1901. לפחות שלושה גיליונות שגויים התגלו במהלך הייצור והושמדו. הסברה היא שרק גיליון אחד של 100 בולים שגויים שרד. מאז מנסים אספנים כבר עשרות רבות של שנים לאתר את כל הבולים.

משלוחים ראשונים של הבול החדש הגיעו למשרדי הדואר ב-13 במאי. מתוך מודעות לאפשרות שקיימים בולים עם היפוכים, פנו מספר אספנים לסניפי הדואר על מנת לרכוש את הבולים החדשים תוך חיפוש אחר שגיאות. אחד מהם היה אספן בשם W.T. רובי. במכתב לחבר מ-10 במאי מציין רובי ש"יהיה זה משתלם לאתר את הבולים המכילים שגיאות היפוך". ב-14 במאי הלך רובי למשרד הדואר כדי לקנות את הבולים החדשים. כפי שהעיד לאחר מכן, כאשר שלף הפקיד גיליון של בולים המכילים שגיאות היפוך, החסיר לבו פעימה. רובי שילם עבור הגיליון וביקש לראות גיליונות נוספים, אולם הם היו תקינים.

המשך מאורעות אותו יום אינם ידועים בוודאות. רובי החל לספר על ממצאיו לסוחרי בולים וכתבי עיתונות. לאחר שבוע שבו החביא את הגיליון מתחת למזרן וסירב לבקשות נציגי הדואר לקנות ממנו את הגיליון בחזרה, מכר רובי את הגיליון לאספן ידוע מפילדלפיה בשם יוג'ין קליין עבור סכום של כ-15,000 דולר. קליין מיהר למכור את הגיליון לקולונל H. R. גרין, בנה של הטי גרין, עבור כ-20,000 דולר.

קליין יעץ לגרין להפריד את הבולים, שכן הם יהיו שווים יותר כבודדים מאשר כגיליון אחד. מהגיליון הופרדו בלוק אחד של שמונה בולים, מספר בלוקים של ארבעה בולים, והשאר בולים בודדים. גרין שמר לעצמו מספר בולים. אחד מהם הושם בתליון עבור אשתו, התליון נמכר ב-2002 תמורת סכום לא ידוע.

גורלם של שישה בולים לא ידוע. יש כמה בולים שנפגמו, כולל אחד שנשאב לשואב אבק, ואחד שאשתו של גרין השתמשה בו למשלוח מכתב והוא היחיד שנושא חותמת.

החלפת בולים נדירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צימדה המורכבת מארבעה בולי ג'ני ההפוכה

באוקטובר 2005 נרכשה צימדה ייחודית בת ארבעה בולים על ידי רוכש אנונימי בעבור סכום של כ-2,970,000 דולר. זהות הקונה התבררה רק לאחר קנייה. היה זה כלכלן אמריקני ושמו ביל גרוס. זמן קצר לאחר ביצוע הרכישה הוא החליט לסחור בהם עם אדם ושמו דונלד סונדמן, נשיא "מיסטיק סטאמפ קומפני" וסוחר בולים, בעבור הבול הנדיר זד גריל, שקיימים ממנו רק שני עותקים בעולם. על ידי ביצוע הרכישה הפך גרוס לבעליו של אוסף הבולים השלם היחיד המכיל את כל בולי ארצות הברית מהמאה ה-19.[2]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ג'ני ההפוכה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ סיפור שנחשף ב-בי.בי.סי אודות "ג'ני הפוכה" מזויפת, 5 דצמבר 2006
  2. ^ [1] ,2005-05-25, "בולים נדירים ויקרי ערך יוצגו בקרוב", וושינגטון פוסט