ג'ק ספארו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: חסר פרטים על הופעת הדמות בשאר סרטי הסדרה.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: חסר פרטים על הופעת הדמות בשאר סרטי הסדרה.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
קפטן ג׳ק ספארו
Capitan Jack Sparrow
שם סרט שודדי הקאריביים
הופעה ראשונה שודדי הקאריביים: קללת הפנינה השחורה
יוצרים טד אליוט, טרי רוסיו עריכת הנתון בוויקינתונים
גילום הדמות ג׳וני דפ
מידע
מין זכר
מקצוע רב חובל, mutineer, castaway, סייף, שודד ים, קצין ראשון, מבריח, הגאי, חבר צוות, ספן
שיוך שודדי ים
סגנון לחימה פיראט
דמויות קשורות
משפחה

קפטן אדוארד טיג (אב)

ג׳ק טיג (דוד)
חברים וויל טרנר, אליזבת׳ סוואן, קפטן הקטור ברבוסה, ג׳ושאמי גיבס, אנג׳ליקה טיץ׳, טיה דלמה/קליפסו
אויבים Cutler Beckett, Davy Jones עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קפטן ג׳ק ספארואנגלית: Jack Sparrow) הוא הדמות הראשית בסדרת סרטי "שודדי הקאריביים". צמד התסריטאים, טד אליוט וטרי רוסיו, הגו את הדמות אותה גילם השחקן ג׳וני דפ, שביסס את אפיון הדמות על גיטריסט "הרולינג סטונז", קית׳ ריצ׳רדס, שמאוחר יותר גילם את דמותו של אביו, קפטן טיג, ועל הדמות המצוירת פפה לה פיו.

ג׳ק ספארו הוא קפטן פיראטים שמפקד על ספינת "הפנינה השחורה".

ג׳ק מופיע בסרטים "שודדי הקאריביים: קללת הפנינה השחורה" (2003), "שודדי הקאריביים: תיבה של איש מת" (2006), "שודדי הקאריביים: סוף העולם" (2007), "שודדי הקאריביים: זרמים זרים" (2011) ו"שודדי הקאריביים: נקמתו של סלזאר" (2017).

דמותו ואישיותו של ג׳ק היא לא חד משמעית: הוא אדם פזיז שמחליט החלטות שאינו בהכרח יודע את ההשלכות שלהן, אך ידוע בקרב אויביו כגאון גם אם לא תמיד נראה כך בהתחלה. הוא מתנהג כמשוגע ורואה את העולם בדרך משונה משל עצמו. ג'ק לא הפגין מעולם רגשות אמיתיים כלפי איש, מלבד פיראטית אליה הביע רגשות אהבה מסוימים בסרט הרביעי, אך גם אז מעולם לא העמיד אותה לפני עצמו בסדר העדיפויות. למעשה, אחד הדברים הבולטים בספארו, היא הנאמנות שלו ששייכת אך ורק לעצמו והשתייכותו לצד שישרת אותו באותו הרגע בצורה הטובה ביותר. אחד הציטוטים המעידים על כך מהסרטים הוא: אליזבת: "באיזה צד נמצא ג'ק?" וויל: "ברגע זה?"

בסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קללת הפנינה השחורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – שודדי הקאריביים: קללת הפנינה השחורה

קפטן ג׳ק ספארו מופיע לראשונה בסרט "קללת הפנינה השחורה" (2003) כאשר הוא מגיע לפורט רויאל בג׳מייקה כדי למצוא ספינה. אף על פי שהציל את אליזבת סוואן (קירה נייטלי), בתו של המושל וות׳רבי סוואן (ג׳ונתן פרייס), מטביעה, הוא נכלא מפני שסומן כפיראט. באותו לילה, מתקיפים אנשי ספינת פיראטים מקוללת בשם "הפנינה השחורה" את פורט רויאל וחוטפים את אליזבת. קפטן "הפנינה השחורה", הקטור ברבוסה (ג׳פרי ראש), מחפש אחר אחרון מטבעות הזהב האצטקים שגרמו לקללה עליו ועל צוותו. נפח בשם וויל טרנר (אורלנדו בלום) משחרר את ספארו כדי שיסייע לו להציל את אליזבת. הם מפקדים על הספינה HMS Interceptor ומגייסים צוות בטורטוגה, חלק מהאיטי. לאחר מכן הם פונים לאיסלה דה מוארטה, שם אליזבת מוחזקת בשבי. לאורך הדרך, וויל מגלה שג׳ק היה הקפטן של "הפנינה השחורה" עד שברבוסה הוביל מרד כנגדו עשר שנים קודם לכן, השתלט על הספינה, והפקיר את ספארו למותו על אי. ספארו אומר לטרנר כי אביו היה פיראט המכונה "Bootstrap" (רצועת מגף) ביל טרנר.

ניסיונות ההצלה משתבשים, וברבוסה מפקיר את ג׳ק ואליזבת על אותו אי שעליו הפקיר את ספארו עשר שנים לפני כן. אליזבת יוצרת מדורה מחביות רום כדי לאותת לספינות והצי הבריטי המלכותי חילצו אותם. ספארו עושה עסקה עם קומודור ג׳יימס נורינגטון (ג׳ק דוונפורט) להוביל אותו לפנינה השחורה. נורינגטון מסרב עד שאליזבת, הנואשת להציל את וויל, מקבלת את הצעת הנישואין הקודמת של נורינגטון.

בשיאו של הסרט, לפני הקרב הגדול, ספארו מחליף מטבע מקולל מאוצר, שגורם לו להיות חלק מהקללה של האוצר – להיות בן אלמוות. כך הוא מצליח להילחם בברבוסה. לבסוף, הוא יורה ביריבו בדיוק כאשר וויל שובר את הקללה, והורג את ברבוסה.

אף על פי שסייע לחיל הים, נידון ספארו למוות בתלייה. בהוצאה להורג של ספארו בפורט רויאל, מציל וויל את ספארו, אבל הם נלכדים במהירות. אליזבת מתערבת, מכריזה על אהבתה לוויל, בעוד ספארו נמלט על ידי נפילה מקיר לתוך ים. הפנינה השחורה והצוות החדש שלה מגיעים בזמן כדי להציל אותו, והוא הופך להיות הקפטן שלה שוב. נורינגטון נהנה מהפיראט הערמומי, ומאפשר לו יום אחד לפני תחילת המרדף.

תיבה של איש מת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – שודדי הקאריביים: תיבה של איש מת

בתחילת הסרט ג׳ק בורח בארון מתים לאחר ששדד תמונה של מפתח, לאחר מכן ביל "אוזן־הנעל" טרנר, איש צוותו לשעבר של ג׳ק וכעת מלח בספינת הרפאים של דייווי ג׳ונס, "ההולנדי המעופף", מעביר לג׳ק סימן כי הגיע הזמן לשלם את חובו לג׳ונס.

בינתיים, חברת הודו המזרחית הבריטית מגיעה לפורט רויאל, ג׳מייקה כדי להרחיב את המונופול שלה באיים הקאריביים ולחסל את הפיראטיות השולטת בימיה. לורד קאטלר בקט מוביל את ההתרחבות, והוא עוצר את אליזבת׳ סוואן ואת ויליאם טרנר בטרם יזכו להתחתן. הוא מאיים להוציאם להורג, כמו גם את הקומודור לשעבר נורינגטון באשמת סיוע לג׳ק ספארו, אולם מציע חנינה לוויל אם ירדוף אחר ספארו וישיג את המצפן שברשותו, שמצביע לעבר כל כיוון אליו חפץ מחזיקו.

בעוד שהפנינה השחורה ניסתה לברוח מהקראקן היא התרסקה עם ג׳ק וצוותו על אי הקניבלים פלגוסטוס, הצוות של ג׳ק נכלא על ידי הקניבלים שבאי בעוד ג׳ק הפך למנהיג של הקניבלים והם יאכלו אותו לאחר שיסיימו את הטקס. לאחר שוויל מגיע לאי ג׳ק וכמה מאנשי צוותו נמלטים משוביהם ועורכים מסעם חזרה. ויל מגלה כי ג׳ק מחפש אחר מפתח מסוים, וג׳ק מבטיח להביא לו את המצפן בתמורה לעזרתו לחפש אחר המפתח ואת התיבה אשר הוא פותח. הם מבקשים את עזרתה של טיה דאלמה, כוהנת כישוף, שמגלה להם שהמפתח פותח תיבה המכילה את ליבו הפועם של דייווי ג׳ונס.

ג׳ונס שולט על יצור דמוי־דיונון ענק, הקראקן – יצור מיתולוגי אשר משמש אותו להטבעת ספינות אויב. צוות "ההולנדי המעופף" מגיע לספינתו של ג׳ק, שמנסה לשאת ולתת סחר חליפין כדי שייקחו לספינתם את ויל טרנר במקומו. ג׳ונס דורש את נשמותיהם של 100 אנשים תוך שלושה ימים תמורת שחרורו של ג׳ק מהעסקה, והוא מחזיק בוויל בתור ערבות לכך.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ג'ק ספארו בוויקישיתוף
  • דף הדמות, בפרויקט ויקיה של זיכיון שודדי הקריביים
  • ג'ק ספארו, במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)