ג'רולד זכריאס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ג'רולד ריינאך זכריאסאנגלית: Jerrold R. Zacharias; ‏23 בינואר 1905 – ‏ 16 ביולי 1986) היה פיזיקאי גרעין אמריקאי, פרופסור ב-MIT. חבר האקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

זכריאס נולד בג'קסונוויל שבמדינת פלורידה, בן למשפחה יהודית.

הוא עבד במעבדת הקרינה ב-MIT וכן בפרויקט מנהטן. הוא עזר לבנות את המחלקה לפיזיקה ב-MIT אחרי מלחמת העולם השנייה והיה אחראי לגיוסם של ברונו רוסי וויקטור וייסקופף למכון. בתקופת המלחמה הקרה ניהל כמה מחקרים הקשורים לביטחון שהתבצעו ב-MIT, ומאוחר יותר יסד וניהל את הוועדה למחקר פיזיקלי מדעי (Physical Science Study Committee), שהייתה בעלת השפעה רבה בשינוי החינוך לפיזיקה בארצות הברית אחרי שיגור הספוטניק בברית המועצות ב-1957.

זכריאס פיתח את הגרסה הראשונה של שעון מבוסס קרן צזיום[1]שנקרא לעיתים קרובות שעון אטומי ומאוחר יותר התקבל כסטנדרט למדידת זמן.

ב-1954 העיד זכריאס בוועדה לקביעת אישור ביטחוני של רוברט אופנהיימר, שם הואשם כשותף בקנוניה לפגוע בביטחון הלאומי של ארצות הברית המכונה ZORC (ראשי תיבות של זכריאס, אופנהיימר, רבי וצ'ארלס לוריצן - באנגלית Zacharias, Oppenheimer, Rabi, Charles Lauritsen). מאוחר יותר נחקר על ידי סוכנים של הסנטור ג'וזף מקארתי. הוא לא שיתף פעולה, למרות שהיה חשש שיאבד את משרתו.

בשנת 1957 נבחר כחבר האקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית. ב-1961 קיבל את מדלית ארסטד (Oersted Medal) על חינוך לפיזיקה.

בתקופת הממשל של הנשיא לינדון ג'ונסון עבד זכריאס עבור המשרד של הבית הלבן למדע וטכנולוגיה. באמצע שנות ה-60 העביר סדרה של הרצאות באוניברסיטת טאפטס שפעלה כקטליזטור ליצירת הארגון החלוצי של אמנים בבתי הספר "מורים וסופרים משתפים פעולה".[2] זכריאס המשיך לדחוף לרפורמות חינוכיות במשך שנות ה-60 וה-70 על ידי פרויקטים כמו מחקר מדעי בסיסי וסדרה בטלוויזיה החינוכית Infinity Factory. הוא היה גם המייסד של מרכז לפיתוח חינוכי (Education Development Center), מוסד ללא כוונת רווח שמפתח תוכניות לימודים במדע ומתמטיקה.

זכריאס נפטר בגיל 81.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Jack S. Goldstein, A Different Sort of Time: The Life of Jerrold R. Zacharias, MIT Press, 1992.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Norman Ramsey, Jerrold R. Zacharias,
  2. ^ Hechinger, Fred M. "About Education: An Experiment in 'Activism,'" New York Times (Dec. 4, 1979).