גבינה עכואית

From ויקיפדיה
Jump to navigation Jump to search
גבינה עכואית
جبنة عكاوي
גבינה עכואית בצורת הגשה אופיינית
גבינה עכואית בצורת הגשה אופיינית
ארץ מוצא ישראל
אזור מוצא המזרח התיכון
סוג חלב חלב פרה

גבינה עכואית (מערבית: جبنة عكاوي) היא גבינה לבנה מלוחה ממשפחת הגבינות החצי-קשות טריות (מלוחות) שמקורה בעיר עכו.[1][2]

אטימולוגיה[edit source | edit]

הגבינה מכונה עכואית על שם העיר עכו, שבה היא נוצרה. עכאווי (عكاوي) בערבית פירושו "מעכו".[3]

ייצור ואחסון[edit source | edit]

הגבינה העכואית עשויה בדרך כלל מחלב פרה מפוסטר, אבל ניתן להכין אותה גם מחלב עיזים או כבשים. גבינה זו מופקת ברוב המקרים באזור המזרח התיכון, בעיקר בישראל, הרשות הפלסטינית, לבנון, ירדן, סוריה וקפריסין. באזורים אלו, אנשים נוהגים בדרך כלל לאכול את הגבינה באמצעות פיתה במהלך ארוחת צהריים או ארוחת ערב. הגבינה נארזת בעבודת יד לתוך מסננת מרובעת ואת הגֶבֶּן משרים במי מלח במשך יומיים.

מרקם וטעם[edit source | edit]

צבע הגבינה הוא לבן ויש לה מרקם חלק וטעמה מלוח. היא משמשת בדרך כלל כגבינת שולחן שנאכלת בפני עצמה או מלווה בפירות או ירקות.

ניתן לדמות את המרקם של הגבינה למוצרלה או לפטה, מאחר שהיא לא נמסה בקלות. ניתן לאחסן אותה עד שנה. המרקם והטעם הם תוצאה של התרביות הספציפיות שמי הגבינה הושרו בהם. אלו נשמרים יחד לתקופה ממושכת יותר מאשר סוגי גבינה פשוטים יותר, כגון גבינה סורית.

היסטוריה[edit source | edit]

אספקת הגבינה לא הייתה פשוטה בעבר במזרח התיכון. במהלך מלחמת האזרחים בלבנון, בעלי חיים נטבחו והמדינה הייתה צריכה לייבא מוצרי חלב בכלל וגבינה עכואית בפרט ממזרח אירופה. בלוס אנג'לס, אנשים נהגו לחבוץ תחליף גבינה עכואית על ידי השריית גבינת פטה במספר סוגים של מים כדי להמליח אותה.[4]

הערות שוליים[edit source | edit]

  1. ^ "Ackawi - Cheese.com". www.cheese.com. בדיקה אחרונה ב-18 באפריל 2016. 
  2. ^ Tamime, A. Y. (1991). R. K. Robinson and A. Y. Tamime, ed. Feta and Related Cheeses. Woodhead Publishing. עמ' 209–216. ISBN 978-1-85573-278-0. 
  3. ^ "Ackawi". בדיקה אחרונה ב-24 במרץ 2015. 
  4. ^ Burm, Linda (28 בינואר 1993). "MARKETS : Pulling Strings: Cheese From the East". Los Angeles Times. בדיקה אחרונה ב-24 במרץ 2015.