לדלג לתוכן

גבירת ההר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ציור בצבעי מים של גבירת ההר על ידי יוהאן בפטיסט צוקר משנת 1864
תחריט עץ של גבירת ההר, שהועתק על ידי צוקר מציור צבעי המים המקורי שלו, ופורסם ב"אגדות איסלנדיות " (1866)

גבירת ההראיסלנדית: Fjallkonan) היא ההאנשה המדינית והלאומית של איסלנד.

האנשה של אומה כאישה נהייתה נפוצה באירופה של המאה ה-18 וה-19.[1] נראה כי ההופעה המוקדמת ביותר שלה באיסלנד שמציגה אותה כאישה הופיעה לראשונה בשיר "Ofsjónir við jarðarför Lovísu drottningar" (חזיונות בהלוויית המלכה לואיז) משנת 1752, מאת אגרט אולאפסון, אך תמונה זו לא שרדה.

התיאור הראשון ששרד המתייחס אליה הוא, המילה Fjallkonan המופיעה לראשונה בשיר "Eldgamla Ísafold" ("איסלנד רבת-הימים") מאת ביארני תוררנסון מהעשור הראשון של המאה התשע עשרה. מאותו הרגע ואילך הפכה גבירת ההר לסמל ידוע בשירה האיסלנדית.[2]

דימוי של גבירת ההר פורסם בכרך האחרון של תרגום אנגלי לאגדות איסלנדיות מאת איריקור מגנוסון ו-ג'י.אי.ג'יי פאוול, האגדות האיסלנדיות, נאספו על ידי יון ארנסון. את התמונה המופיעה צייר הצייר הגרמני יוהאן בפטיסט צוקר, שציירה על פי הנחיות ותיאור מדוקדקים והשגחה מצד אריקור. אריקור תיאר את התמונה במכתב ליון סיגורדסון כך:

תמונת האישה כמסמלת את איסלנד נאוותנו, ועל כן יש לה כתר קרח על ראשה, ממנו נובעות ומתפרצות לבות. על כתפה ניצב העורב, ציפורה הנאמנה האומרת, זו, איסלנד מולדתי, חברו העתיק של אודין ואהוב המשוררים, נושא ידיעות גדול ובקיא בדברי תבל. מעל הים דואה שחף, אך על פני גלישת הזמן וההיסטוריה מועברות רונות אל הארץ ומעלה לחיבוק האישה, והיא הרימה אחת מהן. זה נועד כסמל לארץ הספרות וההיסטוריה שלנו. זהו ליל, אפל, אך מנוקד בשמיים זרועי כוכבים והירח למעלה. מאחור ההרים, ואור ירח על הרכסים, כמו שמיכה, הדואגת והמאירה בנתיב רווי סכנות.

איריקור מגנוסון

מאז הקמת הרפובליקה האיסלנדית בשנת 1944, הייתה זו המסורת שאישה תמלא את תפקיד גבירת ההר במהלך חגיגות החג הלאומי (17 ביוני). האישה אשר תיבחר לתפקיד תהיה לרוב שחקנית ידועה או אישיות בולטת אחרת, תהיה לבושה בסקוטבינגינג (התלבושת הלאומית) ותקרא שיר אחד אשר חיברה בעצמה בנושא גבירת ההר.[3]

הרעיון של גבירת ההר כמולדת שימש משקל נגד לרעיון של מלך דנמרק כארץ אבות באיסלנד (כחלק מתופעה בינלאומית של הלאמת מדינות) של המאה התשע-עשרה, אשר הייתה תחת שלטון דנמרק, ולאחר העצמאות בשנת 1944 הפך לאחד הדימויים שדרכם הפמיניזם והרעיון של נשים חזקות ובעלות השפעה, כמו הנשיאה הראשונה של איסלנד ויגדיס פינבוגדוטיר, נראה חלק טבעי בתרבות האיסלנדית. לאחרונה עלתה גבירת ההר על עטיפת האלבום האחרון של הלהקה האיסלנדית סולפדיר, "דמדומים אינסופיים של אהבה תלויה".[4]

פרסום בקנדה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותה של גבירת ההר בלטה גם בקרב וסטור האיסלנדר בקנדה (מושבה איסלנדית אשר עקרה לקנדה בעקבות לייף אייריקסון, אם גם מאות שנים אחר כך). אישה הלבושה כגבירת ההר הופיעה לראשונה בימי וסטור האיסלנדר בוויניפג, מניטובה, קנדה בשנת 1924. גם שם גבירת ההר נפרסה לקידום הפמיניזם.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גבירת ההר בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ https://www.visindavefur.is/svar.php?id=6696
  2. ^ https://digicoll.library.wisc.edu/Jonas/Heilsa/Heilsa-Arnason.html
  3. ^ https://www.mbl.is/greinasafn/grein/1222764/
  4. ^ Inga Dóra Björnsdóttir, 'The Mountain Woman and the Presidency', in Images of Contemporary Iceland: Everyday Lives and Global Contexts, ed. by Gísli Pálsson and E. Paul Durrenberger (Iowa City: University of Iowa Press, 1996), pp. 106-25.