גדילן קוץ-רגל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גדילן קוץ-רגל
Tasslehoff burrfoot.jpg
גדילן קוץ-רגל (משמאל), מתוך כריכת הספר השני בסדרה רשומות רומח הדרקון
סוג רומח הדרקון
הופעה ראשונה מגזין דרקון מס. 84: A Stone's Throw Away מאת רוג'ר א. מור (מאי 1984)
יוצרים מרגרט וייס וטרייסי היקמן
מידע
כינויים גדיל
גזע קנדר
מין זכר
מקצוע נוכל
אזרחות קנדרמור

גדילן קוץ-רגלאנגלית: Tasslehoff Burrfoot) (נולד ב-313 אחה"ח - נפטר ב-383 אחה"ח) הוא דמות בדיונית מסדרת ספרי הפנטזיה "רומח הדרקון"' אותה כתבו טרייסי היקמן ומרגרט וייס. הוא מכונה לעיתים קרובות בקיצור "גדיל" (Tas).

גדילן הוא חברו הטוב ביותר של חלמיש כור-אש ועל אף שחלמיש תמיד מתרתח על גדילן, "בעל מוח של ידית של דלת", ברור שבסופו של דבר זוהי אמירה של חיבה מתוך חברות. לאחר מותו גדילן הצטרף אל חלמיש, ושניהם יושבים יחד ליד הנפחיה של ריאורקס.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחה והתבגרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גדיל נולד בעיר קנדרמור, מולדתם המקורית של כל הקנדרים. שמותיהם של הוריו אינם ידועים אך ידוע שאביו נמצא בכלא. לגדיל יש גם אחות קטנה. כמו כן, יש לו דודן בשם בריח רגל-שעירה (Latchlifter Furrfoot), ושלושה דודים בשמות בֶּרְטִי, וִּוילְפְרֶה ורֶמוֹ פורץ-מנעול. הוא גם טוען (כמו כל הקנדרים) שיש לו דוד בשם קפיץ-דלת מגיל צעיר, גדילן פיתח אהבה לציור מפות, אם כי היה עושה זאת בצורה חובבנית ולא מדויקת. כמו כל קנדר, היה נוהג "להרים" חפצים של אחרים ולהגנתו טוען כי "שמר את החפץ" בשביל בעליו וכי אין לו מושג כיצד הגיע החפץ לרשותו וכי כנראה נפל מארנקו של בעליו. בגיל 20 הוא נתקף תאוות נדודים (אשר נחשבת כ"מחלה" של ממש ותוקפת כמעט כל קנדר, מה שכופה עליו לנדוד ולצאת להרפתקאות). בהרפתקאתו הראשונה, בערך בגיל 30, הגיע גדיל לעיירה מרגוע, שם מצא טבעת קסומה לה קרא טבעת השיגור של גדיל, וגילה כי היא יכולה לשגר אותו לכל מקום, וכך ביקר גדיל בכל היבשת. בסופו של דבר, מצא את עצמו גדיל בטירתו של המכשף מַאגוּס (להבדיל ממאגיוס, המכשף הגדול ידידו של הומא רועץ-דרקון), שם עזר לנסיך שדים להילחם במכשף, שביקש להשתמש בשדי השאול למטרותיו שלו.

המפגש עם בני החבורה - שישיית המפגשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 344 אחה"ח, באחד ממסעותיו, הכיר גדילן גמד בשם חלמיש כור-אש ואת תניס חצי-אלף. הוא ביקש להתיידד עימם, אך הם סירבו. הוא "שאל" מהם צמיד אשר הכין חלמיש עבור עלמה בשם סלינה. בעזרת הצמיד ניצל גדיל מארסו של עכביש וכן עזר לסוחר להינצל ממארב. כאשר חזר, טען שהצמיד אינו ברשותו וסלינה פקדה עליהם להשיב לה אותו. גדיל, יחד עם תניס וחלמיש יצאו למסע ההשבה, אך נתקלו בדרכם בחבורת סאטירים, אשר עיכבו אותם יום שלם. למחרת, נשבו חלמיש ותניס בידיו של לורד מקומי. גדיל וסלינה שתו שיקוי שינוי צורה, הפכו לציפורים על-מנת להגיע לטירת הלורד לשחרר את הגמד וחצי-האלף. שם שינו צורתם בשנית לעכברים והסתננו לכלאם ושיחררו את תניס וחלמיש. בחזרה, הושב גם הצמיד לסלינה. מאז, הצטרף גדיל אל תניס וחלמיש. במרגוע, הכיר גם את שאר בני החבורה. באחד ממסעותיו, נשבה על ידי מינוטאורים כאשר ביקש יחד עם סער וקרמון להשיג צמח מיוחד עבור רייסטלין.

מסעותיו לבד[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שבני החבורה התפצלו במסעותיהם השונים, עבר גדילן הרפתקאות נוספות. הוא אולץ לשוב לקנדרמור בתואנה כי עליו להתחתן עם בתו של ראש העיירה (הכופר היה מאסרו של דוד קפיץ-דלת). בדרך נשבה על ידי שני גנומים שמשימת חייהם הייתה לפחלץ כל יצור חי בקרין. הוא חולץ על ידי ממותה צמרירית ששיחרר (בשנים שלאחר מכן, גדילן יחזור וירצה לספר כיצד פגש בממותה לכל מי שיאבה לשמוע, או לא יאבה כלל). בהמשך, נשבה גדילן, בין השאר, על ידי חצי-אורק, עוג ונכנס למימד אחר, שם גילה את דודו. כשיצאו מאותו מימד, ניסתה מלכת האופל להיכנס דרך השער הזה לקרין, אך הודות לתושייתו של גדיל, הדבר נמנע ממנה. בחרונה, ציוותה מלכת האופל על בנה נויטארי לגרום לאסון טבעי בקנדרמור. הדבר נעשה באמצעות שריפת ענק, אולם גדיל הצליח להציל את אנשי העיירה ולכבות את השריפה. לבסוף, נישא דודו לבתו של ראש העיירה.

גדילן במלחמת הרומח[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר חמש שנים, גדילן נפגש עם חבריו מחוץ למרגוע, ונכנס איתם יחד לרצף האירועים המסופר ברשומות רומח הדרקון. בספר "דרקונים של דמדומי הסתיו" גדילן לא מהווה חלק משמעותי מהעלילה, אך תורם לחבורה במפותיו ובכישוריו הרבים. בספר זה הוא מכיר רב-מג זקן בשם פיזבן. בספר "דרקונים של ליל חורף" גדילן עוזר באופן משמעותי לחבורה: הוא מגלה למה משמשות בועות הדרקון ואף עוזר למצוא בועה אחת שבחומת הקרח. בסוף הספר, גדילן חווה בפעם הראשונה מוות של אדם הקרוב אליו, סער בהיר-להב. בספר "דרקונים של שחר האביב" גדילן מלווה את לאורנה שהתמנתה ל"המצביאה הזהובה" ואף נלחם על גבי דרקון ארד נגד דרקוני זדון. גדילן מאבד בסוף הספר את חברו חלמיש ומגלה שפיזבן הוא בעצם פלאדין. גדילן עזר לחבורה לברוח ממקדש מלכת האופל בנראקה כשפרץ את המנעול של השער שהוביל החוצה, למרות שראה את מותו בחלום בסילבנוסט, וניצל על ידי רייסטלין. גדילן נותר עצוב ומרגיש שנשאר בודד בעולם. למרות זאת, לאחר שהחבורה מגלה כי שר הדרקונים טודי ההובגובלין הטיפש, נהרג על ידי קנדרים, מקבל גדיל החלטה לספר את סיפור גבורתם של הקנדרים במלחמה.

טרילוגיית אגדות רומח הדרקון[עריכת קוד מקור | עריכה]

גדילן נשלח על ידי טיקה מאז'ר לעזור לקרמון ללוות את קריסניה, כוהנת פלאדין, לצריח הכישוף הנעלה. גדילן, כמובן, לא יחמיץ הזדמנות לקיים את הבטחתו ולצאת לעוד הרפתקה. בצריח, הופך גדיל לעכבר, ומתגנב ללשכתו של פר-סליאן, ראש מועצת מסדר המכשפים, ובטעות נכנס כאשר מטיל פר-סליאן לחש מסע בזמן על קרמון. הוא וקרמון משוגרים אל העבר, אל איסטר שלפני החורבן. היות שהקנדרים הוא גזע שיצירתו לא הייתה טבעית לעולם, הדבר עלול לגרום לשינוי מארג הזמן. בעזרת עובדה זו, מצליח רייסטלין (כפיסטנדנטילוס) לשנות את העבר ולקרוא תיגר על מלכת האופל בשאול. הוא וקרמון אמורים היו לשוב אל ההווה, אך תחת זאת (שוב, הודות לעובדה שקנדרים אינם גזע טבעי), משוגרים שנתיים קדימה אל העתיד, לשנת 358 אחה"ח, בה הם מגלים כי רייסטלין נעשה לאל, אך הוא שולט על עולם מת, שהגיע לקצו. "חמושים" בידע זה, קרמון וגדיל חוזרים להווה, ומתכננים לעצור את רייסטלין. לאחר שהם מצילים את תניס ממוות שהיה מתואר בספרו של אסטינוס, הם נעזרים בו להשתלט על מצודה מעופפת של צבאה של הגבירה כחולה וגדיל נשאר במצודה עד לתום המלחמה. לאחר מכן הוא משאיר אותה לגמד המחילות שעבד בה.

לאחר מכן, הוא עוזב לטירתו של תניס. אביזר המסע בזמן, ניתן לו מידיו של פיזבן אשר מרשה לו לטייל לאורך התקופות. הוא מחליט לנסוע להלווייתו של קרמון, אך מגיע לנקודת זמן מעט מאוחרת, אך מגלה כי בנו של קרמון, פאלין הוא ראש מסדר הגלימות הלבנות, דאלאמר ראש המסדר כולו (והגלימות השחורות), סילבנושי, בנם של פורתיוס ואלהנה צפריר, הוא שליט ממלכת האלפים שאוחדה מחדש, וגילתאס, בנם של תניס ולאורנה הוא שגריר מטעם הממלכה לאומת בני-האנוש. לאחר מכן חוזר גדיל להווה. אולם כל העתיד הזה עתיד להשתנות.

מלחמת הכאוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

גדיל נכנס לפני המלחמה יחד עם פאלין לשאול וגילו שם את רייסטלין וכינוס האלים. שם גילו כי כאוס שוחרר מכלאו שבאבן-החן האפורה, וכי האלים הסכימו כי כוחותיה של טאקיזיס יובילו את הקרב נגדו. בשאול, הציל גדיל את פאלין מציפורניה של רוחה של קיטיארה. לאחר שיצאו מהשאול, גילו כי חודש עבר, גדילן עזר לגבירה ג'נה לאתר את אושה בעזרתו של הגמד דוגאן פטיש-אדום. כאשר פאלין הגיע לצריח הכהונה הראשי כדי לשחרר את דודנו, פלד, גדיל ואושה בעקבותם, פרצו יצורי כאוס והתחילה המלחמה.

לאחר מכן, נסעו דוגאן, פאלין, אושה וגדיל אל איי האירדא כדי לאתר את חלקי אבן-החן האפורה. (האבן נתגלתה כמה חודשים קודם לכן על ידי בני האירדה שביהירותם הרבה גרמו לסדק בה והדבר גרם לשיחרורו של כאוס בעולם אשר השמיד את האיים). כדי להביס את כאוס, היה צורך ללכוד את מהותו, ולשם כך הספיק כל חלקיק ממהותו. גדיל, החליט להקריב את עצמו והקניט את האל, עד שחוסר זהירות מצד האל גרם לכך שגדילן הצליח לדקור אותו, וטיפת הדם שטיפטפה עזרה לאושה לסיים את המלחמה. כאשר זה אירע, כאוס, בזעמו, הרים את רגלו הענקית כדי למחוץ את גדילן והרגוֹ.

או כך, חשבו.

כאשר ראה שסופו קרב, גדילן החליט כי לפני מותו, הוא רוצה בכל זאת לדבר בהלווייתו של קרמון, מאחר שלא הצליח לעשות זאת קודם לכן, ולכן הפעיל את אביזר המסע בזמן. הוא אכן הגיע בזמן (למעשה, לפני מותו של קרמון), אולם, אז גילה כי הגיע לקו זמן אחר, ולא זה שהיה בו קודם - לזה בו מלכת האופל גנבה את העולם.

מלחמת הנשמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גדילן הופיע בשנת 38 לחורה"ש בקבר הגיבורים האחרונים שבמרגוע והובל החוצה על ידי ג'רארד אות' מונדאר. הוא הספיק עוד לפגוש בקרמון רגע לפני שלקה בהתקף לב ונפטר. לפני שנפטר, ראה קרמון הגוסס כי נשמתו של רייסטלין לא מחכה לו, והבין כי משהו לא בסדר. הוא השביע את ג'רארד לקחת את גדילן אל דאלאמר. מאחר שהאחרון נחשב שאיננו בחיים, ג'רארד לקח את גדיל לקאלינסטי אל פאלין לבקש את עצתו. גדיל הסביר לפאלין ולאורנה כי משהו "לא בסדר" בקו הזמן הנוכחי, ופאלין עם גדיל נסעו למרגוע להתייעץ עם ג'נה. פאלין ניסה להשתמש באביזר המסע בזמן, ואז גילה לחרדתו כי מארג הזמן אינו קיים לפני מלחמת הכאוס. מכך, הסיק פאלין כי על גדיל לחזור לנקודת הזמן המקורית בה הפעיל את האביזר כדי שהזמן יתקיים גם לפני המלחמה.

גדילן, שלא היה מוכן לכך עדיין, נמלט מפאלין בעזרת האביזר, והגיע למצודת האור באי שלסי אל סהר-פז. שם, פגש בגנום תעלומן כיצד למפות את מבוך המשוכות. דרקונית הענק בריל וכוחותיה התקיפו את המצודה. תוך כדי המתקפה נשבר האביזר, אולם בעזרת מדרגת הכסף, הצליחו גדיל ופאלין לפגוש בדאלאמר בארץ-ליל - לשם הועתק צריח הכישוף הנעלה. שם, החליטו פאלין ודאלאמר שעל גדיל לחזור לרגע בו אמור היה להיהרג, אך גדיל הצליח לאחוז ברסיסי האביזר ולהימלט מצריח הכישוף. לאחר שחזה בנהר הנשמות וברוחו שלו, החליט גדיל לחזור לסולנתוס בסולאמניה ושם נתקל בג'רארד, סהר-פז ותעלומן. הם חזרו לצריח, אולם שם השיגה אותם מינה, מצביאתה של האלה אחת. היא הרגה את פאלין ודאלאמר, וסהר-פז אף היא נהרגה. אולם גדיל בעזרת הגנום שתיקן את האביזר, הצליחו להימלט מציפורניה של מינה.

השימוש באביזר גרם לכך שרייסטלין, שהיה עם שאר האלים שלא ידעו לאן נעלם קרין, גילה את מיקום העולם שאבד להם. הם איפשרו לרייסטלין להשתמש בגדיל והאביזר על-מנת לטלוא מחדש את מארג הזמן. גדיל צפה בלורד סות' דוחה את הצעתה של מינה להוביל את צבא המתים של מינה, ולאחר מכן נשבה בידי אבירי נראקה. הוא חולץ בידי ג'רארד שהתחזה לאביר נראקה. אז עזר לג'רארד, אודילה (אבירה) והדרקון מראה למצוא את דרקוני הטוב ולשחררם מהכלא אליו השליכה אותם האלה האחת. לבסוף, הבין גדיל כי עליו לחזור לנקודת הזמן המקורית שלו, אחרת כל אשר קרה יהיה לשווא. הוא השתמש באביזר לשוב אל סוף מלחמת הכאוס, לא לפני שהשביע את ג'רארד לתקן את המנעול בקברו אשר בקבר הגיבורים האחרונים. אין זה פלא, שבמהלך עידן בני-התמותה, קנדרים רבים טענו כי יש להם דוד גדיל.

מראה ותכונות אופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

גדילן "מתנשא" לגובה של מעט פחות מ-1.20 מ', מבנה גופו רזה ואוזניו מחודדות ביותר, יש לו עיניים ושיער חום, אשר קשור בציצית מאחורי ראשו - אותה הוא מאוד מטפח ומחשיב (כפי שגמדים מחשיבים את זקנם ואבירי סולאמניה את שפמם). הוא ידוע בתחכומו והוא לרוב נושא חיוך גדול שגורם להופעת קמטים על פניו, ומנעד קולו נחשב לגבוה וצייצני. מראהו הוא כשל ילד בן שתים-עשרה. הוא לובש בגדים פשוטים לא תואמים בדרך-כלל. הוא נושא תיקים קטנים (פאוצ'ים) לרוב, אשר מכילים חפצים רבים (שרובם אינם שלו). כרוב הקנדרים, גדילן עוסק בפריצת מנעולים, אך הוא מומחה גדול בכך וישנם מנעולים מעטים שאין ביכולתו לפרוץ. טענתו לפריצת המנעולים היא שאדם שלא רצה שדלתו תיפתח, היה עליו להתקין מנעול טוב יותר.

סגנון לחימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפאת קומתו ומשקלו הנמוכים, גדיל משתדל לא להילחם פנים מול פנים:

  • גדיל הוא מטיל סכינים מעולה.
  • הוא מטיל מטר קטלני של אבנים בעזרת מטה ההופאק שלו.
  • מטה ההופאק מצופה נחושת בקצהו וגדיל משתמש בו לעיתים למהלומות.
  • לגדיל יש יכולת להקניט את האויב ולגרום לו להילחם האופן פרוע ולא שקול, דבר שמוריד את האפקטיביות של המתקפה.

גדילן קוץ-רגל הוא בדרן וחסר אחריות, כמו גם שמח ונמרץ באופן תמידי. כמו כל הקנדרים, הוא נוהג "לשאול" חפצים שאינם שלו ולתרץ לאחר מכן את המעשה בכל דרך אפשרית ותמימה לכאורה, אולם ייעלב אם יואשם בגנבה. הוא נהנה לבלות עם חבריו במהלך הרפתקאותיהם, בפונדקים ובביתם כל זאת משום שהוא קנדר טיפוסי. הוא מביט לכל עבר בשביל להבחין במשהו מעניין לתעסוקה, סקרן, ושום דבר אינו נסתר מעיניו. כל דבר הבולט לעין מעט והוא כבר יבדוק אותו. הוא נוהג להשתעמם במהירות ולכן מחפש כל הזמן תעסוקה לעצמו. דעתו מוסחת במהירות במהלך השיחה ונודדת גם לסיפור חייו למרות שלרוב, אין לאף אחד חשק לשמוע אותם. אולם שני הדברים הבאים הם מסמרי השיער ביותר שאותם יכול אדם לשמוע ממנו (או מכל קנדר אחר): "אני משועמם" ו"אופס".

במידת מה, גדילן שונה מקנדרים אחרים, בכך שהוא יודע פחד מהו, לא לעצמו כי אם לאחרים. תחושת הפחד היחידה שחווה היא בשדרת שוייקן (אשר מגן על צריח הכישוף הנעלה בפלנתאס) וכשראה את בריל הדרקונית. גדילן הוא בעל כישורים רבים, מעבר לכישורי הקנדר הרגילים. הוא למד מאמו לבשל, בעל כישרון מיפוי בלתי רגיל, יודע להשיט סירות ולהבחין במהירות במלכודות. גדיל דובר קנדרית ואת השפה המדוברת בקרין, וכן מעט גמדאית, אותה למד מחלמיש.