גדי (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גדי
Capricornus

מפת קבוצת הכוכבים גדי
סמליות עז הים
עלייה ישרה 21 שעות
נטייה °‏−20
שטח נראה 440 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה־40
מספר כוכבים בבהירות נראית < 3 1
הכוכב הבהיר ביותר דנב אלג'די (δ בגדי)
בהירות נראית הכוכב הבהיר 3.0
מטר מטאורים קפריקורנידים
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏60+ ו־°‏90-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש ספטמבר

גדי הוא המזל ה-10 בגלגל המזלות, בין קשת לדלי, סמלו הוא ♑︎ והוא אחד המזלות המוכרים העתיקים ביותר, אף על פי שבקבוצה אין כוכבים בהירים במיוחד. הקבוצה נמצאת בשוליו של האזור שנקרא לעיתים 'הים', שבו נמצאות קבוצות הקשורות למים כמו ארידנוס, לווייתן, דגים, דלי ועוד, והיא מסמלת עז ים - יצור שחציו עז וחציו דג.

מאחר שהיפוך החורף בדצמבר אירע בעת העתיקה בעת שהשמש הייתה במזל גדי, מכונה עד היום קו הרוחב בחצי הכדור הדרומי, בו השמש נראית ישירות מעל ראשו של הצופה ביום ההיפוך, חוג הגדי. כיום, עקב נקיפת ציר כדור הארץ ונדידתן של נקודות ההיפוך, השמש נמצאת ביום ההיפוך החורפי במזל קשת, ובמזל גדי היא נמצאת מסוף ינואר ועד לאמצע פברואר.

כוכבים מעניינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

α בגדי (אלג'די - גדי בערבית) הוא כוכב כפול המורכב מזוג כוכבים לא קשורים שניתן להבחין ביניהם אפילו ללא ציוד עזר. הבהיר מבין השניים הוא ענק צהוב במרחק של 109 שנות אור עם בהירות נראית מדרגה 3.6. טלסקופ גדול מאפשר להבחין שלכוכב יש בן זוג עמום מאוד מדרגת בהירות 11. הכוכב השני הוא על-ענק צהוב במרחק של כ-690 שנות אור עם בהירות מדרגה 4.3. גם הוא כוכב זוגי עם בן זוג עמום בעל דרגת בהירות 8.6 בו ניתן להבחין בטלסקופ.

β בגדי הוא כוכב זוגי נוסף במרחק של כ-330 שנות אור, שניתן לראות את שני מרכיביו במשקפת. הכוכב הבהיר מבין השניים, בדרגת בהירות כוללת של 3.1, הוא למעשה שלישיית כוכבים שלא ניתן להפריד ביניהם עם טלסקופ אלא רק על ידי מדידות ספקטרוסקופיות. השני, בדרגת בהירות 6, הוא כוכב זוגי בעצמו. שני המרכיבים מקיפים זה את זה במרחק של כשליש שנת אור זה מזה ובזמן מחזור של כ-700,000 שנים.

γ בגדי הוא ענק לבן - כחלחל במרחק של כ-140 שנות אור ובבהירות מדרגה 3.7. בהירותו אינה קבועה, אך השינויים קטנים מכדי שיהיה ניתן להבחין בהם ללא ציוד מדידה רגיש.

δ בגדי (דנב אלג'די - זנב הגדי בערבית) הוא הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה. זהו כוכב זוגי במרחק של 38 שנות אור, המורכב מענק לבן עם דרגת בהירות 3.2 ובן זוג עמום עם דרגת בהירות 5.2. הכוכב העמום עובר על פני הבהיר אחת ל-24.5 שעות ומוריד את הבהירות הכוללת מדרגה 2.8 לדרגה 3. בנוסף, מקיפים את הזוג הבהיר עוד שני כוכבים עמומים מאוד בדרגות בהירות 13 ו-16.

גרמי שמיים מעניינים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

M30 הוא צביר כדורי במרחק של כ-26,000 שנות אור. ניתן להבחין בו במשקפת ככתם מעורפל עם בהירות נראית מדרגה 7.2 ובאמצעות טלסקופ חובבים איכותי ניתן גם להבחין בכוכביו הבהירים ביותר.

מיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקבוצה זוהתה כיצור מיתולוגי שחציו עז וחציו דג כבר על ידי הבבלים שזיהו אותה עם האל אנכי. במיתולוגיה היוונית הקבוצה זוהתה עם אמלתאה - העז שהניקה את זאוס כאשר אימו החביאה אותו על מנת למנוע מאביו קרונוס לבלוע אותו. אחת מקרני העז שתוארה כשבורה, זוהתה עם קרן השפע. אגדות אחרות מקשרות את הקבוצה עם האל פאן שנמלט מהמפלצת טיפון אל תוך הנילוס וחלקו התחתון הפך לזנב דג.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גדי בוויקישיתוף