גוסטב השישי אדולף, מלך שבדיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גוסטב השישי אדולף, מלך שבדיה
(11 בנובמבר 1882; סטוקהולם, שבדיה - 15 בספטמבר 1973; הלסינבורג, שבדיה) (בגיל 90)
Gustaf VI Adolf av Sverige som kronprins.jpg
שם בשפת המקור Gustaf VI Adolf
שם מלא אוסקר פרדריק וילהלם אולף גוסטף אדולף
מדינה Flag of Sweden.svg  שבדיה
מקום קבורה בית הקברות המלכותי, האגה
בת-זוג
שושלת בית ברנדוט
אב גוסטב החמישי
אם ויקטוריה מבאדן
צאצאים

גוסטב אדולף
זיגוארד
אינגריד
ברטיל
קרל

יורש העצר
מלך שבדיה
תקופת כהונה 29 באוקטובר 1950 - 15 בספטמבר 1973 (22 שנים)
הקודם בתפקיד גוסטב החמישי
הבא בתפקיד קרל השישה עשר גוסטב

גוסטב השישי אדולף, מלך שבדיהשבדית: Gustaf VI Adolf, שמו המלא: אוסקר פרדריק וילהלם אולף גוסטף אדולף; ‏ 11 בנובמבר 188215 בספטמבר 1973) היה מלך שבדיה מ-29 באוקטובר 1950 ועד למותו. הוא היה בנם הבכור של גוסטב החמישי ושל אשתו ויקטוריה מבאדן ובמשך 43 שנות מלכותו של אביו הוא היה יורש העצר.

גוסטב השישי אדולף היה ארכאולוג חובב והתעניין במיוחד בתרבויות העתיקות של איטליה. בשלבים מאוחרים יותר של חייו הוא היה תומך נלהב של התנועה לזכויות האזרח של ארצות הברית ונפגש בסטוקהולם עם מרטין לותר קינג.

גוסטב השישי אדולף היה זה שהעניק לש"י עגנון את פרס נובל לספרות לשנת 1966.

ראשית חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוסטב אדולף נולד בארמון סטוקהולם. בלידתו הוענק לו התואר דוכס סקונה. הוא היה צאצא של בית המלוכה של משפחת ברנדוט מצד אביו וצאצא של בית ואסה מצד אמו. דרך אמו הוא היה גם צאצא של גוסטב הרביעי אדולף, מלך שבדיה.

ב-8 בדצמבר 1907, לאחר מותו של סבו, אוסקר השני, הפך גוסטב אדולף להיות נסיך הכתר.

מלך[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-29 באוקטובר 1950, עם מותו של אביו, גוסטב החמישי, בהיותו בן 67, הפך גוסטב אדולף מלך שבדיה. באותה עת הוא היה יורש העצר המבוגר ביותר בעולם. המוטו האישי שלו היה "החובה לפני הכל" (בשבדית: Plikten framför allt). במהלך תקופת מלוכתו, התקיים תהליך של יצירת חוקה חדשה שתחליף את החוקה הקודמת שכוננה ב-1809, שינוי שנכנס לתוקף רק לאחר מותו של המלך. בין הרפורמות שהיו אמורות להיות במסגרת שינויים אלה היה הרעיון של ביטול המלוכה, או לכל הפחות מיתונו של הסעיף בחוקה שאמר "המלך לבדו מושל בממלכה".

איכויותיו האישיות של גוסטב השישי אדולף עשו אותו דמות אהודה בקרב עמו ובתמורה אהדה ציבורית זו הובילה לדעת קהל חזקה לטובתה של השארת המלוכה על כנה. מומחיותו והתעניינותו של המלך במגוון רחב של תחומי ידע (אדריכלות ובוטניקה היו רק שניים מתוכם), גרמו לציבור לרחוש לו כבוד, בנוסף לטבעו הצנוע והבלתי פורמלי ולהימנעותו המכוונת מגינוניי פאר והדר. עם זאת, הוכפפה המלוכה למוסדות הדמוקרטים של המדינה. סמכויות נוספות של המלך בוטלו כאשר הושלם תהליך כינונה של החוקה ב-1975.

גוסטב השישי אדולף מת ב-1973, עשרה שבועות לפני יום הולדתו ה-91, בבית החולים הישן בהלסינבורג, בקרבת מקום למעון הקיץ שלו בטירת סופירו, לאחר התדרדרות במצב בריאותו שהגיעה לשיאה בדלקת ריאות. את כסאו ירש נכדו בן ה-27, קרל השישה עשר גוסטב, בנו של הנסיך המנוח גוסטב אדולף. מותו של המלך אירע ימים ספורים לפני הבחירות הכלליות. בניגוד למסורת, המלך לא נטמן בכנסיית רידרהולם שבסטוקהולם, אלא בבית הקברות המלכותי שבהאגה, לצד שתי נשותיו המנוחות.

תחומי עניין[עריכת קוד מקור | עריכה]

למלך יצא מוניטין ברמה לאומית, ברמה בינלאומית ובחוגי משפחתו של "פרופסור מקצועי חובב". גוסטב השישי אדולף היה ארכאולוג מסור ובמסגרת המחקר שניהל ב-1958 בבוטניקה, הוא שהה באקדמיה הבריטית. גוסטב השישי אדולף השתתף במשלחות ארכאולוגיות בסין, ביוון, בקוריאה ובאיטליה והוא הקים את מכון המחקר השבדי ברומא.

ברשותו של המלך הייתה ספרייה שהכילה כ-80,000 ספרים ובאופן יותר מרשים, הוא קרא את רובם. הוא גילה עניין בספרות מקצועית על ההיסטוריה של סין ושל מזרח אסיה. לכל אורך חייו הוא התעניין במיוחד בהיסטוריה של התרבות האנושית. תחום העניין הנוסף שלו היה בוטניקה והוא התרכז בפרחים ובגינון. הוא נחשב למומחה בפרח הרודודנדרון. במעון הקיץ שלו בטירת סופירו, הוא יצר את אחד מאוספי פרח הרודודנדרון הנאים ביותר.

כמו בנו, הנסיך בריטל, גילה המלך עניין רב בספורט. הוא נהנה לעסוק בטניס, בגולף ובדייג.

חיי משפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-15 ביוני 1905, נשא הנסיך גוסטב אדולף את מרגרט, נסיכת קונוט בקפלת סנט ג'ורג' בטירת וינדזור. הנסיכה מרגרט הייתה בתו של הנסיך ארתור, דוכס קונוט וסטראת'רן, בנם של המלכה ויקטוריה ושל אלברט, נסיך סקסה-קובורג-גותה.

גוסטב אדולף והנסיכה מרגרט הביאו לעולם חמישה ילדים:

הנסיכה מרגרט מתה באופן פתאומי ב-1 במאי 1920 מזיהום שנבע מניתוח שעברה. באותה עת היא הייתה בחודש השמיני להריונה.

ב-3 בנובמבר 1923 נישא גוסטב אדולף בשנית ללואיז, נסיכת באטנברג בארמון סנט ג'יימס. לואיז הייתה אחותו של לואי מאונטבטן ודודתו של הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו. לואיז הייתה למלכת שבדיה. הן לואיז והן ילדיו של המלך היו ניניה של המלכה ויקטוריה. מנישואיהם של גוסטב אדולף ושל לואיז נולדה רק ילדה אחת שנולדה מתה.

בעת שהנסיכה מרגרט עשתה בביקור בבריטניה בשנים הראשונות של נישואיהם, נפוצו שמועות בשבדיה שגוסטב אדולף ניהל רומן עם זמרת האופרטות, רוזה גרונברג. הזמר השבדי, קרל-אריק אוליבברינג טען בראיון עיתונאי שהוא בנו מחוץ לנישואין של גוסטב אדולף, טענה שנלקחה ברצינות על ידי הביוגרף של המלך, קייל פריד.

גוסטב השישי אדולף היה סבם הן של יורשו בכס המלכות, קרל השישה עשר גוסטב, מלך שבדיה והן של מרגרטה השנייה, מלכת דנמרק, מלכיהם של שתי הארצות הללו היום.

תאריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • 11 בנובמבר 1882 – 8 בדצמבר 1907 – הוד מעלתו המלכותית, דוכס סקונה, נסיך שבדיה.
  • 8 בדצמבר 1907 – 29 באוקטובר 1950 – הוד מעלתו המלכותית, נסיך הכתר של שבדיה, דוכס סקונה.
  • 29 באוקטובר 1950 – 15 בספטמבר 1973 – הוד מלכותו, מלך שבדיה.

אילן יוחסין[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוסטב השישי אדולף, מלך שבדיה גוסטב החמישי, מלך שבדיה אוסקר השני, מלך שבדיה אוסקר הראשון, מלך שבדיה
ג'וזפין, נסיכת לוכטנברג
סופיה מנסאו וילהלם, דוכס נסאו
פאולינה, נסיכת וירטמברג
ויקטוריה, נסיכת באדן פרידריך הראשון, הדוכס הגדול מבאדן לאופולד, הדוכס הגדול של באדן
סופיה, נסיכת שבדיה
לואיזה, נסיכת פרוסיה וילהלם הראשון, קיסר גרמניה
אוגוסטה, נסיכת סקסה-ויימאר-אייזנך

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקודם:
גוסטב החמישי
מלכי שבדיה הבא:
קרל השישה עשר גוסטב