גזטה די אמסטרדם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גזטה די אמסטרדם
Gazeta de Amsterdam
שער המהדורה הישנה ביותר המצויה, 12 בספטמבר 1672: מימין ידיעה על חתימת הברית בין הקיסר לאופולד לאלקטור הגדול; משמאל, חגיגות ברפובליקת גנואה לאחר הניצחון על סבויה.
שער המהדורה הישנה ביותר המצויה, 12 בספטמבר 1672: מימין ידיעה על חתימת הברית בין הקיסר לאופולד לאלקטור הגדול; משמאל, חגיגות ברפובליקת גנואה לאחר הניצחון על סבויה.
תדירות משתנה
סוגה חדשות
מו"ל דוד די קסטרו טרתס
תאריכי הופעה 1672?–1702? (כ־30 שנה)
שפה ספרדית
מדינה הרפובליקה ההולנדית
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

גזטה די אמסטרדם (ספרדית: Gazeta de Amsterdam) היה עיתון בשפה הספרדית שיצא לאור באמסטרדם בין 1672 לכל המאוחר ועד 1702 לכל הפחות. היה זה העיתון היהודי הראשון בהיסטוריה המתועדת, והוא נקרא בקרב קהילת צאצאי המראנוס ברפובליקה ההולנדית.

מעט ידוע בוודאות על ה"גזטה". המהדורה הישנה ביותר שנמצאה בארכיבים היא מ-12 בספטמבר 1672, ולא ידוע מתי יצא גיליון הפתיחה שלו. המהדורה המאוחרת ביותר היא מ-22 במאי 1702. המוציא לאור היה דוד די קסטרו טרתס (1698 – 1630), שנולד בפורטוגל למשפחת אנוסים שנמלטה לאמסטרדם ושבה ליהדותה כשהיה בן עשר. ה"גזטה" נדפס בספרדית, שפתם של בני הקהילה המשגשגת שמנתה יותר מ-4,000 נפש, אם כי נמצאו כמה גליונות באיטלקית מ-1673. לא ברור אם ההדפסה באיטלקית הייתה מאפיין קבוע וכמה זמן נמשכה. העיתון גם לא יצא במתכונת קבועה: לעיתים הודפסו מהדורות מדי שבוע, ולעיתים קרובות היו מרווחים ארוכים בין כל אחת. ה"גזטה" עסק בעיקר בחדשות מסחר וספנות, והעתיק לרוב ידיעות מכתבי-עת נוצריים אם כי היו לו כנראה גם כתבים משלו. צוות העובדים היה יהודי כולו. לצד טרתס, עבדו יוסף ושמעון ויצנהויזן, יעקב די קורדובה, יששכר בן אליעזר וגר הצדק משה בר אברהם אבינו. טרתס היה אחד המוציאים-לאור היהודיים החשובים של זמנו, ובבית-הדפוס בבעלותו יצאו ספרים רבים. הוא אף הדפיס את העיתון היהודי השני בהיסטוריה, ה"קורנט" היידישאי.

אף שה"גזטה" פתח, ככל הידוע, את תולדות העיתונות היהודית, הוא פנה לקהל הכללי ואין ספק שסוחרים נוצרים הרבו לקרוא אותו. הוא כיסה באופן מפורט את זמני הגעת שיירות הסוחר מיתר ארצות השפלה ומאירופה, פרטים הנוגעים לשודדי ים ודרישות הכופר שהעלו תמורת פדיון שבויים שנפלו בידם, מכירת סחורות שהגיעו מהעולם החדש ואסיה וכיוצא בזה. ידיעות פוליטיות שלא היו קשורות ישירות למסחר היו נדירות יותר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]