גיבור (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גיבור
英雄
בימוי ג'אנג יי-מו עריכת הנתון בוויקינתונים
הפקה ג'אנג יי-מו עריכת הנתון בוויקינתונים
תסריט ג'אנג יי-מו עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים ג'ט לי
טוני לונג
מגי צ'ונג
צ'אן דאומינג
ג'אנג דזה יי
דוני ין עריכת הנתון בוויקינתונים
מוזיקה טאן דאן עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום כריסטופר דויל עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה הרפובליקה העממית של סין עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 2002 עריכת הנתון בוויקינתונים
משך הקרנה 99 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט מנדרינית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט אמנויות לחימה, סרט פעולה, סרט פנטזיה, סרט דרמה עריכת הנתון בוויקינתונים
הכנסות באתר מוג'ו hero02
דף הסרט ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

גיבור (סינית מסורתית: 英雄) הוא סרט אמנויות לחימה סיני משנת 2002 בבימויו של ג'אנג יי-מו ובכיכובו של ג'ט לי. הסרט צולם באתרים שונים בסין ומצטיין בייחודיות ויזואלית כאשר לכל סצנה צבע מיוחד המאפיין אותה.

העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסין העתיקה, מגיע פקיד שלטון מעיר קטנה בשם "חסר שם" לעיר הבירה של צ'ין כדי לפגוש את המלך. המלך שרד לא מכבר ניסיון התנקשות בידי שלושה מתנקשים ("שמיים ארוכים", "שלג מעופף" ו"חרב שבורה") ולכן נקט באמצעי הגנה מיוחדים כדי להגן על עצמו הכוללים איסור של קירבה אליו למרחק הקטן ממאה פסיעות. חסר שם טוען כי הרג את שלושת המתנקשים והוא מציג את נשקם לראווה בפני המלך. המלך מתרשם מעניק לו מתנות לרוב ומתיר לו לשבת במרחק של עשר פסיעות ממנו ולספר את סיפורו.

חסר שם משחזר איך ניגש לשמיים ארוכים והזמין אותו לדו-קרב בו ניצח. לאחר מכן הוא מגיע לבי"ס לקליגרפיה השוכן במדינת זאו, בו הוא פוגש את שלג מעופף וחרב שבורה. חסר שם מבקש מחרב שבורה שיכתוב את המילה "חרב" על גבי בד גדול. חרב שבורה ושלג מעופף היו נאהבים וחרב שבורה היה שבור לב כששמע מחסר שם שלשלג מעופף היה רומן עם שמיים ארוכים. בתגובה לכך, חרב שבורה מקיים יחסי מין עם המשרתת שלו, ירח, רק כדי ששלג מעופף תראה אותם. שלג מעופף הורגת את חרב שבורה בהתקף של קנאה, דבר שגורם לירח לבקש נקמה על מותו של אדונה. ירח מתה בקרב מול שלג מעופף. למחרת, שלג מעופף נהרגת בידי חסר שם בקרב שנערך לעיני צבא המלך שתקף את בית הספר.

בתום הסיפור המלך מביע חוסר אמון בסיפור וזאת על בסיס היכרותו את חרב שבורה ושלג מעופף. המלך מאשים את חסר שם בכך שביים את הקרבות מול המתנקשים אשר מסרו את חייהם כדי שיוכל לזכות באמון המלך. המלך מעלה השערה כי שלג מעופף פצעה את חרב שבורה כדי למנוע ממנו למות בקרב הפומבי מול חסר השם. לפיכך המלך מסיק כי מדובר בקנוניה שמטרתה להתקרב אליו למרחק של עשר פסיעות.

חסר השם מודה כי הוא נתין של מדינת זאו וכי משפחתו נהרגה בידי חיילי צ'ין, בהמשך הוא מתאר את היכולת שלו המאפשרת שלו לתקוף ממרחק של עשר פסיעות. יכולת זו אפשרה לו לגבור על שמיים ארוכים, אך יחד עם זאת להשאירו בחיים. הוא הציע זאת גם לשלג מעופף וחרב שבורה. שלג מעופף הסכימה לזייף את מותה בידי חסר שם והיא פצעה את חרב שבורה כדי שלא יפריע. חרב שבורה מבקש מחסר השם שלא יוציא את ההתנקשות לפועל כיוון שמלך צ'ין הוא האדם היחידי שיוכל להשליט שלום בממלכה ולאחד את כולם והריגתו תוביל את סין לתוהו ובוהו.

המלך נרגש מאוד מהסיפור שכן האדם שניסה להרוג אותו בעצם הוא האדם שמבין אותו יותר מכולם. הוא משליך את חרבו לכיוון חסר השם ומפנה אליו את גבו. חסר השם מנתר לכיוון המלך אך ברגע האחרון מוותר ואינו הורג אותו. לאחר שחסר שם יוצא מעל פני המלך מבקשים חיילי המלך רשות להוציאו להורג והורגים אותו. בינתיים, שלג מעופף מבינה כי חרב שבורה שכנע את חסר שם לנטוש את המשימה, היא תוקפת אותו בזעם. חרב שבורה לא משיב מלחמה ומתיר לה להרוג אותו כדי שתבין את גודל אהבתו כלפיה. שלג מעופף ממוטטת ממה שעשתה ולכן היא נוטלת את חייה.

השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצלחה בקופות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקרנת הבכורה של הסרט התקיימה בדצמבר 2002 בהונג קונג, בשבוע הפתיחה הוא גרף $15,471,348 וסיים עם הכנסות של 26 מיליון דולר. לאחר עיכוב ארוך, באוגוסט 2004, הוקרן הסרט בארצות הברית ב-2031 בתי קולנוע וגרף בשבוע הפתיחה $18,004,319 ($8,864 לאולם). נסרט הגיע להכנסות של $53,710,019 בצפון אמריקה ולהכנסות כוללות ברחבי העולם של $177,394,432.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]