גידול מסוג אנדודרמל סינוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

גידול מסוג אנדודרמל סינוס נקרא גם גידול שק החלמון (לועזית: Endodermal sinus tumor ובקיצור ECT או Yolk sac tumor ידוע גם בשם אינפנטיל אמבריונל קרצינומה) הוא גידול מקבוצת גידולים של תאי נבט. זהו הגידול הנפוץ ביותר באשכים בילדים מתחת לגיל 3.

בניגוד לצורה הטהורה של הגידול כפי שהיא מופיעה בפעוטות, גידול מסוג אנדודרמל סינוס במבוגרים הוא לעיתים קרובות שילוב של סוגים שונים של תאי נבט, בעיקר טרטומה וקרצינומה אמבריונלית. בעוד שגידול שמקורו מטרטומה בלבד הוא בדרך כלל שפיר, גידול מסוג אנדודרמל סינוס הוא גידול ממאיר.

אבחנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההיסטולוגיה של הגידול משתנה, אולם בדרך כלל כוללת תאים אנדודרמליים ממאירים. תאים אלו מפרישים חלבון עוברי (אלפא פטופרוטאין - AFP) שניתן למצוא ברקמת הגידול, בסרום, בנוזל הצרברוספינלי, בשתן ובמקרים נדירים של גידול בעוברים גם במי שפיר.

במקרים בהם יש חוסר התאמה בין תוצאות הביופסיה לתוצאות בדיקת ה-AFP, התוצאה החיובית קובעת בכל מקרה. זאת משום שלעיתים נוצרים "מוקדים ממאירים" בתוך גידול גדול יותר, בדרך כל טרטומה. במקרה כזה, ביופסיה עשויה לגלות רק את הטרטומה, ואילו קיומם של התאים הממאירים יתגלה רק בבדיקת AFP. לעיתים עשויים לעשות שימוש ב-GATA-4, גורם שיעתוק כדרך אבחנה.

אבחנה של גידול זה או מעקב שלו בקרב נשים הרות ופעוטות מסובכת יותר, לאור העובדה שבשתי הקבוצות הללו יש רמות גבוהות של חלבון עוברי באופן טבעי. לפיכך, בשתי הקבוצות יש לקחת בחשבון את רמות החלבון על פי גיל ההריון או על פי גיל התינוק, ולתקן בהתאם. מעקב אחר הגידול על ידי מעקב על רמות AFP דורש תיקון מדויק עבור גיל הריון אצל נשים הריון ובמקרה של תינוקות - על פי גילם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.