גילברטו ואלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

גילברטו ואלי (נולד ב-14 באפריל 1984) הוא שוטר לשעבר במשטרת ניו יורק שנידון למאסר לאחר שהורשע בתכנון של חטיפתן, רציחתן, בישולן ואכילתן של לפחות 100 נשים, לאחר שכתב מסרים ברשת האינטרנט אודות כוונותיו לבצע מעשים אלה. בהמשך, ערעורו של ואלי התקבל בבית המשפט והוא זוכה מאשמה. לאחר מעצרו זכה לכינוי "השוטר הקניבל"[1].

חייו לפני מעצרו[עריכת קוד מקור | עריכה]

גילברטו ואלי נולד ברובע קווינס בניו יורק. בשנת 2006 סיים תואר בפסיכולוגיה באוניברסיטת מרילנד[2]. בשנת 2006 הצטרף למשטרת ניו יורק ושרת בתחנת משטרה בשכונת מורנינגסייד הייטס במנהטן. הוא נישא לקתלין קוק מנגן, שאותה הכיר באמצעות אתר היכרויות באינטרנט. לשניים בת משותפת.

מעצרו ומשפטו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ואלי, ששימש כשוטר במשטרת ניו יורק נעצר באוקטובר 2012 על ידי ה-FBI, לאחר שאשתו נחשפה למסרים שכתב בחדרי צ'אט ברשת האינטרנט הנוגעים לאהדתו לקניבליזם ולתכנונו לחטוף נשים, לענות אותן, לאנוס ולבשל אותן. ואלי צ'וטט עם אחרים על כוונתו לענות ולרצוח את אשתו ועוד נשים רבות אחרות[3]. רעייתו התלוננה עליו בפני רשויות החוק והוא נעצר. בעקבות מעצרו הוא פוטר ממשרתו.

ואלי טען להגנתו כי כל מה שנכתב ברשת האינטרנט, הן פנטזיות שלא תכנן לממש. כמו כן טען כי לא נמצאו ראיות לכך שביצע מעשים שנועדו לממש את כוונותיו.

התביעה הציגה ראיות שלפיהן ואלי עשה פעולות כדי לממש את תכנוניו כגון שימוש במאגר מידע משטרתי כדי לעקוב אחר נשים, וחיפוש במנוע חיפוש אחר מושגים הקשורים לתכנון מעשה פשע מן הסוג שתיאר. רעייתו של ואלי העידה כנגדו וסיפרה על התכנים הקשים אליהם נחשפה[4].

המשפט זכה לתשומת לב תקשורתית רבה, בשל כך שעסק באפשרות להרשיע אדם על סמך מחשבותיו.

במרץ 2013 הוא נידון למאסר עולם[5]. עורכי דינו של ואלי טענו כי מדובר בפנטזיות בלבד, וכי לא לא הוכחו כוונותיו לבצע את המעשים המיוחסים לו.

ביולי 2014 החליט השופט פאול גרדפה לבטל את פסק הדין של חבר המושבעים[6], בטענה שהראיות תומכות בטענת ההגנה שמדובר היה במשחקי תפקידים פנטזיים בלבד, וכי התביעה לא הוכיחה כוונה אמיתית של ואלי לבצע חטיפה. במועד זה היה ואלי 21 חודשים מאחורי סורג ובריח, והוא שוחרר במועד קבלת ההחלטה. עם זאת הרשעתו בגין שימוש לא מורשה במאגרי מידע משטרתיים במטרה לעקוב אחר נשים נותרה בעיניה[7].

התביעה הגישה ערעור על זיכויו של ואלי[8], אך זה לא התקבל[9].

ב-2018 הוציא ואלי ספר בו הוא מספר את סיפורו האישי[10].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]