גינתר ואנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

גינתר ואנד (גרמנית: Günter Wand; ‏7 בינואר 1912, אלברפלד, גרמניה - 14 בפברואר 2002, אולמיץ, ליד ברן, שווייץ) היה מנצח ומלחין.

ואנד נולד באלברפלד ולמד בוופרטאל, אלנשטיין ודטמולד. הוא למד קומפוזיציה אצל פיליפ ירנאך ופסנתר אצל פאול באומגרטנר, אבל בעיקר למד ניצוח כאוטו-דידקט. את הקריירה שלו החל בקלן, שם נשאר כמה עשורים, כמנצח של תזמורת האופרה של קלן.

בין 1947 ל-1974 ניצח על תזמורת גירצניך בקלן. בשנת 1948 החל גם ללמד ניצוח בבית הספר למוזיקה בקלן. מראשית שנות ה-50' הופיע כמנצח אורח במספר תזמורות. הופעתו הראשונה בלונדון הייתה עם התזמורת הסימפונית של לונדון. בשנת 1974 עזב את קלן לנצח על תזמורות מערב גרמניה וצפון גרמניה. בשנת 1982 היה ואנד למנצח אורח ראשי של תזמורת רשות השידור הבריטית.

שמו של ואנד נקשר בעיקר במוזיקה של פרנץ שוברט ואנטון ברוקנר אבל הרפרטואר שלו היה רחב ומגוון. הוא היה פרשן נאמן של מוזיקה בת זמננו משל מלחינים כמו ברנד אלואיס צימרמן, אוליביה מסיאן, פרנק מרטן, ג'רג' ליגטי ואדגר וארז.

ואנד אף הלחין מוזיקה, בעיקר שירים בליווי תזמורתי ומוזיקה לבלט. הוא קיבל את פרס התקליט הגרמני, פרס ביקורת התקליטים הגרמנים, פרס אקו, דיאפזון הזהב ומדליית הנס פון בילוב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הקודם:
קלאוס טנשטדט
מנצחים ראשיים, תזמורת רדיו צפון גרמניה

1982 - 1990

הבא:
ג'ון אליוט גרדינר