גלונים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גלונים סימטריים
A=השפעה של התנועה המחזורית במים עמוקים
B=השפעה של התנועה המחזורית במים רדודים
1=התקדמות הגל
2=רכס הגל
3=עמק הגל

גלונים הם מבנים גאולוגיים קטנים (בקנה מידה של ס"מ) דמויי גלים הנוצרים בסלעי משקע כתוצאה מתנועת מים (זרמים או גלים) או רוח – המשתמרים על פני הסלע.

סוגי גלונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • גלונים אסימטריים (asymmetrical ripple marks) או גם "גלוני זרם" (Current ripple marks) או "גלונים חד-כיווניים" (unidirectional ripples) הם גלונים קטנים בעלי חתך רוחב אסימטרי שבהם הרכסים חדים והעמקים מעוגלים, כאשר שיפוע המורד במעלה הזרם הוא מתון ובמורד הזרם הוא חד. זווית השיפוע במורד הזרם היא זווית השיפוע הטבעי והיא תלויה בצורת המשקעים. גלונים מסוג זה נוצרים כתוצאה מזרם חד-כיווני בסביבת היווצרות פלוביאלית (נהרית) או אאולית, והם יכולים לשמש כסמן לגבי כיוון הזרם הקדום (למשל כיוון הנהר) בתקופה שבה נוצרו.
  • גלונים סימטריים (symmetrical ripple marks) או "גלונים דו-כיווניים" (bidirectional ripples) הם גלונים בעלי חתך רוחב סימטרי כמעט סינוסואידי. הם מצויים בדרך כלל על החופים או מסמנים קיום חופים עתיקים. גלונים אלו נוצרים כתוצאה מפעולת זרם דו כיווני דוגמת גלי ים, שבהם מולקולות המים מתנדנדות בתנועה מחזורית במעגלים קטנים. חלקיק של מים בתוך הגל אינו מתקדם יחד עם הגל אלא נע במעגל קטן בין רכס הגל לעמק הגל. תנועת מולקולות מים זו זהה לכל מולקולות המים המושפעות על ידי הגל. מולקולות המים ממשיכים בכך עד לעומק השווה למחצית אורך הגל. מולקולת המים הנעה במסלול עגול פועלת על המשקעים בקרקעית ומניעה את המשקע תוך יצירת גלונים סימטריים, שבהם הרכסים חדים והעמקים מעוגלים. גלונים אלו יכולים להיות ישרים או בצורה סינוסואידית.[1]

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גלונים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ במאמר Symmetrical Wave Ripple Marks יש אנימציה פשוטה המדגימה את הנושא