גלוקומטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גלוקומטר

גלוקומטר (או גלוקוז-מטר, מד סוכר, DEX,מכשיר סוכר) הוא מכשיר רפואי נייד שבעזרתו ניתן לבדוק את ריכוז הגלוקוז בדם.

סטיק: הינו משטח פלסטיק חד פעמי אשר נכנס לתוך מכשיר הסוכר לצורך ביצוע הבדיקה, ועליו מניחים את טיפת הדם. בתוך ה״סטיק״ יש חומר כימי אשר באינטראקציה עם הדם יוצר זרם חשמלי שנשלח למכשיר הסוכר ומפונח למספר בצג המכשיר.

הבדיקה היא קלה ופשוטה על ידי דקירה קטנה (בדרך כלל באצבע). יש לחבר סטיק למכשיר הגלוקומטר ולטפטף טיפת דם אחת על הסטיק, והמכשיר יציג את כמות הגלוקוז בנפח דם מסוים. מספר בדיקות הסוכר הממוצע ליום משתנה ותלוי ברמת איזון הסוכר של המטופל.

מד סוכר ללא דקירה: הינו מכשיר רפואי נייד שבעזרתו ניתן לבדוק את ריכוז הגלוקוז בדם ללא דקירה והוצאת דם. חברות תרופות מנסות לפתח בשנים האחרונות מד סוכר ללא צורך בדקירה, למרות שחלק מהפיתוחים הבשילו למוצר מוגמר, אין במדינת ישראל קופת חולים אשר מציעה פתרון זה עבור חולי סוכרת סוג 1 ו־2, מד סוכר ללא צורך בדקירה חוסך בין 3 - 15 דקירות ביום, וגורם להפחתת סבל משמעותי למטופל.

חברת התרופות אבוט פיתחה גלוקומטר ללא צורך בדקירות. המכשיר מורכב מחיישן המודבק לצד החיצוני של הזרוע ומוחלף כל שבועיים, ומכשיר הקורא מיד את ערך הגלוקוז כשהוא בקרבת החיישן (אפילו דרך בגדים). ניסוי קליני שנערך בישראל העלה תוצאות חיוביות בשימוש במכשיר זה מבחינה יעילות הורדת רמות ה-HbA1C.


P medicine.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.