גלורי הול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גלורי הול בשירותים ציבורים באזור שירות במדינת קליפורניה

גלורי הולאנגלית: Glory hole) הוא כינוי לחור בקיר או במחיצה אחרת, לעיתים קרובות בין תאי שירותים ציבוריים, או תאי צפייה בחנויות סקס וספריות וידאו לפורנוגרפיה. השימוש בגלורי הול נעשה למטרות השתתפות באקט מיני או צפייה בפעילות מינית בתא הסמוך לשם גירוי מיני.[1] גלורי הול מאפשר, בחסות המחיצה, לבצע סוגים שונים של פעילויות מיניות באופן אנונימי.[2]

השימוש בגלורי הולס החל כפי הנראה בראשית המאה ה-18 בבתי שימוש ציבוריים בסביבתה של לונדון, כשקודם לכן נודעו למונח מובנים שונים מהמובן המיני. ממחצית המאה ה-20 התפשטה התופעה ברחבי ארצות הברית ומדינות נוספות. ספרות הומוארוטית וסרטים פורנוגרפיים רבים הוקדשו לשימושים המיניים בגלורי הול,[3] והוא הפך בקרב אוכלוסיות שונות לסמל ארוטי ולביטוי של תרבות הקרוזינג ההומוסקסואלית. ברבות השנים, זכתה תופעת השימוש בגלורי הולס להכרה גם בתרבות הפופולרית ביצירות אומנות וקולנוע שונות.

השימוש הספונטני בגלורי הולס נמצא במגמת דעיכה מסוימת שאחראים לה בעיקר התפתחות זירת ההיכרויות המקוונת, עלייה במיסוד ופתיחת מקומות פרטיים המיועדים לקיום יחסי מין אנונימיים או מזדמנים כגון סאונות ומועדוני מין שונים, מאבקם של רשויות ומוסדות שונים בקיום התופעה בתחומם והפחד הקהילתי והציבורי בשנות ה-80, תקופת פריצת מחלת האיידס כי מועדוני סקס שונים מפיצים את הנגיף.[4]

התפתחות המונח והתופעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלורי הול של כור לניפוח זכוכית

מקורו המדויק של המונח אינו ידוע, אך ישנן עדויות על שימוש בו כבר בשפת הסלנג פולרי (Polari), ששימשה את תת התרבות ההומואית של אזור הנמל בלונדון מסוף המאה ה-16. במספר תעשיות ומלאכות נוספות שימש הביטוי אף בטרם הפך למונח בעל משמעות מינית בעיקרה: בענף הכרייה היה זה כינויו של פיר כניסה, לרוב אנכי, לתוך מכרות של מחצבים יקרים ככסף וזהב. במלאכת ניפוח הזכוכית זהו כינויו של פתח הכור בו מחוממת הזכוכית בשלבי הניפוח השונים.[5] הגלורי הול הוא גם כינוי לפתח הניקוז של מי מאגרים הנשאבים אל תוך סכר בדרכם לעברו השני. בקרב יורדי ים, המונח היה מצוי בשימוש הצי המלכותי וצי הסוחר כביטוי למקום בו שרר חוסר ניקיון וסדר, כמו בחדרי הדיילים או בתא הזנת הפחם למנוע הקיטור.[6][7]

הגלורי הול במובנו המודרני הוא כאמור חור בקיר או במחיצה אחרת, באתרים ציבוריים, למטרות קיום אקט מיני. אחת הדעות הרווחות על מקורו של הגלורי הול הראשון במובנו המודרני היא כי מדובר היה בחור הצצה שהתרחב עם רצונם של גברים למגע פיזי ביניהם. יש הטוענים כי הגלורי הול המודרני הראשון נוצר בשנת 1700 במשתנה ציבורית סמוך למלון סבוי בלונדון, וכי גלורי הולס רבים פעלו באזור בשנים שלאחר מכן. קיימות גם עדויות לפעילות מינית של גברים בבתי שימוש ציבורים באמסטרדם, בשנות ה-60 של המאה ה-18.[8]

מאמצע המאה ה-20 החלו להופיע גלורי הולס בבתי שימוש של בתי קולנוע, אוניברסיטאות, תחנות דלק, ברים גאים וחנויות למבוגרים ברחבי ארצות הברית.[2] במקביל להופעתם החל שימוש במחיצות מפלדת אל-חלד במקום מחיצות השיש והעץ ששימשו להפרדת תאי השירותים והיוו מטרה נוחה למדי עבור יוצרי הגלורי הולס. לחלופין היו מקומות שבחרו למלא את החורים או להסיר את דלתות התאים מתוך תקווה שהדבר ימנע את הפעילות המינית שהתבצעה במקום.

בישראל פעלו ופועלים בזמנים שונים גלורי הולס בתחנות מרכזיות, כזו שבתל אביב, או בבאר שבע, במרכזי מסחר גדולים כבדיזנגוף סנטר, בסאונות ומועדוני סקס[9][10] לגברים באזור תל אביב.

המעבר ממקומות מפגש ציבוריים כגון פארקים למקומות פרטיים למשל סאונות, מאבקם של מוסדות שונים בקיום הפרקטיקה בתחומם, התפתחות זירת ההיכרויות המקוונת וכן מחלת האיידס שהובילה להערכה מחודשת בקרב הומואים רבים באשר לפרקטיקות המיניות שלהם, הובילו במקומות שונים כיום לדעיכה מסוימת בשימוש בגלורי הולס. עם זאת, כיוון שהפרקטיקה נחשבת לארוטית ומעוררת גירוי מיני לכשלעצמה, הגלורי הולס מוצבים בסאונות ומועדוני מין רבים.

מניעים ואופן השימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

את הגלורי הול מנקבים או קודחים לרוב בגובה המותניים במחיצות של בתי שימוש ציבוריים או בתאי הצצה של חנויות סקס, על מנת לאפשר קיום של יחסי מין שונים דרכו. הפעילות השכיחה בגלורי הולס היא מין אוראלי, ובמידה פחותה מכך גם מין אנאלי, אוננות ומין וגינאלי.

האנונימיות שמתאפשרת בקיום פעילות מינית באמצעות הגלורי הולס עונה לצרכים של אוכלוסיות שונות שנמנעות מסיבות שונות מקיום פעילות זו באופן אחר. כך למשל, יש המשתמשים בגלורי הולס כדי להתגבר על דימוי עצמי נמוך שמקורו בתכונות פיזיות ומראה חיצוני. עבור אחרים המתאפיינים בהומופוביה מופנמת, המחיצה משמשת כדרך להחפצתו של הצד השני ושל היחסים המיניים. גם לעובדת היותם של הומואים רבים בארון, או להיותם נרדפים בידי גורמים שונים בחברות שונות יש השפעה על הבחירה בפעילות אנונימית ומזדמנת זו. בחלוף השנים ועם הפיכת השימוש בגלורי הול לפרקטיקה מינית שגורה בעיקר בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, החלו גברים שונים מוצאים את עצם ההשתתפות בה ואת האנונימיות הנלווית לה כמקורות גירוי וכסמל לארוטיקה.[11]

סיכונים חברתיים משפטיים ובריאותיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגלורי הולס היו בשיאם בתקופות בהן הומואים נחשבו לסוטים, ומקומות המפגש של הומואים היו מחתרתיים והיו יעד להתנכלויות, הן מצד הרשויות והן מצד אנשים פרטיים. התנכלויות הומופוביות מצד אנשים פרטיים כללו בין השאר הכאה, התעללות, ניסיונות שוד ופציעות גופניות. קיום סקס בפרהסיה אסור על פי חוק במרבית העולם, ופעולות שיטור חשאיות משמשות לאכיפת חוקים מעין אלו. ההשלכות האישיות על המשתתפים בפעילות הגלורי הולס כוללות חשיפה לפיקוח משטרתי, השפלה ציבורית, הוצאה מהארון והסתכנות בהרשעה פליליות.[12]

סביב פרוץ מחלת האיידס בשנות ה-80 ואי-הוודאות לגבי גורמיה, המחלה כונתה כשל חיסוני של הומוסקסואלים (GRID-Gay-Related Immunodeficiency). הייתה סברה כי מועדוני סקס כגון סאונות להומואים הם הגורמים למחלה.[13] במרוצת השנים כאשר גילו כי נגיף האיידס עובר בסקס לא מוגן התפרסמו מחקרים רבים אשר בודקים האם במועדוני סקס מקיימים סקס מוגן או לא. במחקרים שונים מצאו כי במועדוני סקס יש נטייה גדולה יותר לסקס בטוח מכיוון שיש בהם לחץ חברתי ורצון לא להיות מתוייג בצורה שלילית וכמו כן במקומות הללו אמצעי מניעה זמינים.[14]

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנות ה-80 של המאה ה-20 אוזכר ה"גלורי הול" באמנות, בקולנוע, בטלוויזיה, במוזיקה ובתחומים נוספים בתרבות הפופולרית, ובכך הפך לביטוי ידוע גם מחוץ לגבולות תרבות הלהט"ב.

בקולנוע ובטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההתייחסות ל"גלורי הול" בקולנוע נעשתה ברובה במסגרת קומדיה או פארודיה על התופעה. בסדרות טלוויזיה וסרטים שונים שולב הגלורי הול באופן מובלע בעלילה, באחרים הוצגה התופעה כזרה בעיקרה לסטרייטים, ובמיעוטם נבנתה העלילה סביב התופעה.

בקומדיה השחורה "אמא סדרתית" של ג'ון ווטרס משנת 1994, רואה אחד מעדי משפט הרצח מבעד לגלורי הול את הדמות הראשית מתחבאת בתא השירותים הסמוך לו ובידה כלי הרצח.[15] סרט קודם של ווטרס מ-1977, "Desperate Living", כולל סצנה בשירותי הנשים, שבה מופיע גלורי הול כפול בגובה החזה שמיועד דווקא עבור שדיים. אזכור מובלע אחר קיים למשל בסרט המדע הבדיוני מ-1987, "ג'ונסון הלוחמת בדרכים" (Cherry 2000), שמתרחש בחלקו בעיירה הדמיונית "גלורי הול" שבמדינת נבדה.

בקומדיית הפארודיה משנת 2000 "מת לצעוק", מופיעה דמותו של ריי, שנרמז על מיניותו ההומוסקסואלית והיותו בארון. באחת הסצינות בסרט ניגש ריי לשירותים בבית הקולנוע, שם הוא שומע קולות של פעילות מינית מהתא הסמוך. הוא מצמיד את אוזנו לגלורי הול שבין התאים ובמהרה חש באיבר מין נוגע באוזנו. סצינות דומות באופיין הופיעו בסרטים נוספים כגון "הכי מתוק שיש" משנת 2002, בו נפגעת הדמות שמגלמת קמרון דיאז בעינה בעת הצצה לא מכוונת בגלורי הול; או בקומדיה "סקס דרייב" משנת 2008, בה הדמות הראשית, בעודה בשירותים ציבוריים, מקיימת מבלי משים מגע באמצעות הגלורי הול עם גבר מהתא הסמוך.

בקומדיה הטרגית "אירינה פאלם" מ-2007, בכיכובה של מריאן פיית'פול, נאלצת הדמות הראשית לחפש מקור הכנסה למימון הוצאות נסיעה לטיפול רפואי לנכדה. מקור זה נמצא בדמות מתן שירותי מין דרך גלורי הול בחנות סקס.

במספר פרקים בסדרת הטלוויזיה "המגן", נבנתה העלילה בין היתר סביב אירועים של תקיפת גברים בעת השימוש בגלורי הולס.[16] כך גם אחד מפרקי הקומדיה "פילדלפיה זורחת" נסוב בחלקו סביב גילוי גלורי הול בבית השימוש בפאב שבו מתרחשת הסדרה, על ידי אחת הדמויות, פרנק (דני דה-ויטו).[17] הגלורי הול אוזכר גם בסדרות המצוירות "משפחת סימפסון",[18]"איש משפחה" ו"דירת המצוירים".

תחומים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק המחשב "GTA: San Andreas", משודרת פרסומת בתחנת הרדיו של המשחק, הקוראת לבקר בפארק השעשועים "גלורי הול" הפתוח עד השעות הקטנות של הבוקר, ובו "זרים הופכים לחברים ואין צורך לדעת שמות".

ביצירתו של האמן האמריקאי קית' הרינג מ-1980 הקרויה "גלורי הול", מתואר אדם הניצב מעברה האחד של מחיצה, ומן העבר השני קהל המונים מניף זרועותיו לעבר איבר מינו המזדקר דרך גלורי הול במחיצה.[19] אמן נוסף שבחר לציין את התופעה באחד ממיצגיו הוא ז'אן-מישל אותונייל הצרפתי (1995).[20] מוזיקאים שונים כזמר בנג'מין ביוליי,[21] או להקת הניו ווייב הצרפתית Indochine, בחרו לכנות את שיריהם בשם גלורי הול. המונח "גלורי הול" מצא את דרכו אף לעולם הפרסום.[22]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גלורי הול בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Murphy, Timothy F. (1994). Gay Ethics: Controversies in Outing, Civil Rights, and Sexual Science. Haworth Press. pp. 237. מסת"ב 9781560230564.
 2. ^ 1 2 Woods, William J.; Diane Binson (2003). Gay Bathhouses and Public Health Policy. Haworth Press. pp.7, 184-185,188. מסת"ב 1560232730.
 3. ^ Burger, John Robert (1995). One-Handed Histories: The Eroto-Politics of Gay Male Video. Haworth Press. pp.70,87,90,96. מסת"ב 1560248602.
 4. ^ Suzanne Golubski and Bob Kappstatter, Daily News (New York), Swinging doors shut: City probe KO's Plato's
 5. ^ Cummings, Keith (2002). A History of Glassforming. University of Pennsylvania Press. p.69. מסת"ב 0812236475.
 6. ^ Baker, Paul (2004). Fantabulosa: a dictionary of Polari and gay slang. Continuum International Publishing Group. p. 31
 7. ^ Healey, James (1936). Foc's'le and glory-hole: a study of the merchant seaman and his occupation. Merchant marine publishers association. p.49.
 8. ^ Rictor Norton, A Critique of Social Constructionism and Postmodern Queer Theory, Queer Subcultures, 24. October 2002.
 9. ^ למשל ב'בק רום' (החדר האחורי) שמפעילה חנות הסקס 'סקסי שופ' הפונה בעיקר לקהל ההומואים. אתר סקסי שופ
 10. ^ גיא ארליך, העיר תל אביב (19.11.10)הסצנה ההומואית יוצאת מכל החורים
 11. ^ Dean, Tim (2000). Beyond Sexuality. University of Chicago Press. ISBN 0226139344. נבדק ב-2007-12-31.
 12. ^ Jaffe, Harold (2005,). Terror-Dot-Gov. Raw Dog Screaming Press. pp. 28. מסת"ב 1933293098.
 13. ^ Suzanne Golubski and Bob Kappstatter, Daily News (New York), Swinging doors shut: City probe KO's Plato's
 14. ^ Murray, Stephen O. (1996), "Chapter 4: The Promiscuity Paradigm, AIDS, and Gay Complicity with the Remedicalization of Homosexuality", American Gay, University of Chicago Press
 15. ^ תסריט הסרט באתר dailyscript
 16. ^ המגן, עונה 5, פרק 6, דקה 0:32.00 ועד דקה 32.52; עונה 5, פרק 10, דקה 10:14.
 17. ^ תיאור הפרק "Mac & Charlie Die" במסד הנתונים הקולנועיים IMDb
 18. ^ פרק הפתיחה של העונה ה-12 - "Treehouse of Horror XI"
 19. ^ Keith Haring, "Glory Hole", Acrylic, Spray Enamel, and Ink on Paper, 1980, The Keith Haring Foundation, haring.com
 20. ^ ראו גם הערך ז'אן-מישל אותונייל בוויקיפדיה באנגלית
 21. ^ ראו גם הערך בנג'מין ביוליי בוויקיפדיה באנגלית, או באתר הרשמי של האמן
 22. ^ Brian Moylan, New York's Last Remaining Glory Hole Featured Prominently on the NYTimes.com, gawker, 11/04/2009