גל קור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
צילום לוויין בו ניתן לראות את אירופה מכוסה חלקית בשלג תחת השפעת גל הקור שאירע באירופה בתחילת 2018. צולם ב-27 בפברואר 2018

גל קור היא תופעת מזג אוויר שמאופיינת בהתקררות קיצונית של מזג האוויר על פני אזור נרחב. המונח "גל קור" יכול להתייחס גם לתקופה של מזג אוויר קר במיוחד, אשר עשוי להיות מלווה ברוחות חזקות המגבירות את תחושת הקור.

לפי שירות חיזוי מזג אוויר הלאומי בארצות הברית, גל קור מתייחס לירידה מהירה בטמפרטורה בתוך 24 שעות באופן המצריך לנקוט באמצעי זהירות מיוחדים בתחומי חקלאות, תעשייה, מסחר ופעילויות חברתיות. הקריטריון המדויק לקיומו של "גל קור" נקבע על סמך הקצב בו הטמפרטורה נופלת, ועל סמך טמפרטורת המינימום בפועל בשיא של גל הקור. טמפרטורת מינימום זו תלויה בעיקר במיקום ובתקופה של השנה.

באזורים בהם מתרחשים גלי קור, בדרך כלל ישנם כתוצאה מכך מקרי מוות רבים. הקור, הרוחות הקרות החזקות והשלג בדרך כלל אחראים למקרי המוות, או על תוצאות חמורות אחרות הנעות בין כוויות קור לבין היפותרמיה.

אמצעי זהירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

באזורים מסוימים (כגון סיביר) בעת קור קיצוני אנשים רבים בוחרים לגרום לכלי רכב שפועלים על דלק להמשיך לפעול ברציפות במהלך גל הקור, ולתת לברז המים לפעול ברציפות על מנת שהצנרת לא תיקפא ותפגע.

לקראת גלי קור אנשים בדרך כלל נוהגים להצטייד ברזרבות של מזון, מים ודברים הכרחיים אחרים.

גלי קור במאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן חלק מגלי הקור שאירעו במאה ה-21.

  • גל הקור באמריקה הצפונית (2019) - בסוף ינואר גל קור קיצוני אירע באזור המערב התיכון של ארצות הברית כאשר הטמפרטורות צנחו מתחת ל־30.0- מעלות צלזיוס. לפחות 22 בני אדם נספו כתוצאה מגל הקור.
  • גל הקור באירופה (2017)
  • הסופה במזרח התיכון (2013)
  • גל הקור באירופה בתחילת 2012 (אנ') - באירופה לפחות 590 אנשים מתו כתוצאה מהטמפרטורות הנמוכות אשר צנחו מתחת ל־35- מעלות צלזיוס באזורים מסוימים. אוקראינה נפגעה הכי קשה במהלך גל הקור, עם מעל ל-100 מקרי מוות אשר קרו כתוצאה מגל הקור.
  • גל הקור באירופה בשנים 2009-10 (אנ') - באירופה לפחות 90 אנשים מתו כתוצאה מהטמפרטורות הנמוכות אשר גרמו גם לשיבושים בתנועה בחלקים רבים מהיבשת, כולל באזור האיים הבריטיים, בצרפת, בארצות השפלה, בגרמניה, באוסטריה, באיטליה, בפולין, במדינות הבלטיות, בחבל הבלקן, באוקראינה וברוסיה.
  • גל הקור באירופה בתחילת 2006 (אנ') - במזרח אירופה וברוסיה היה חורף קר במיוחד במהלך 2006. באזורים מסוימים נמדדו טמפרטורות נמוכות במיוחד שלא נראו באותם האזורים מאז שנות השבעים של המאה ה-20.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גל קור בוויקישיתוף