גמילה מעישון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מדבקת ניקודרם לגמילה מעישון

גמילה מעישון הינו תהליך הפסקת העישון. תהליך זה אינו פשוט בשל ההתמכרות הנגרמת כתוצאה מפעולת העישון. כיום נהוג לחלק את ההתמכרות לעישון בין הגורמים:

 • התרגלות: חקרו ומצאו שכל פעולה שמשתמשים בה בקביעות לאורך שלושה שבועות הופכת להרגל אוטומטי. כך למשל אם אדם ימשוך לעצמו את אגודלו לאורך שלושה שבועות הוא ימשיך לעשות כן לשארית חייו באופן אוטומטי. הרגלים קשורים למצבים ספציפיים. כך למשל ניתן ליצור הרגל לאכילת בננה בסיום כל ארוחה. כך נוצרים טריגרים המפעילים את הצורך בסיגריה הקשורים למצבים רבים בחיי היום-יום.
 • התמכרות פיזית: במוח האדם קיימים קולטנים לניקוטין. מספר הקולטנים נקבע בשלב העוברי. הקולטנים רדומים בתחילה, אולם אם האדם מתחיל לעשן הם מופעלים במהירות רבה - סיגריה או שתיים די בהן להביא את הקולטנים למצב פעילות מלאה. אי - סיפוק הקולטנים מתבטא בתחושת דחק עזה.
 • שמירת איזון חומצה-בסיס: הניקוטין הוא בסיס חזק למדי. בשלב יצירת ההתמכרות הגוף מפצה על עודף הבסיס ביצירת הרגלי אכילה של מזונות המעודדים יצירת חומצות (כגון בשר, ביצים וחומוס) ובהגברת יצירת החומצות.
 • תלות רגשית: אדם מעשן לאורך תקופה ארוכה מקבל את העישון כחלק מדימויו העצמי. הסיגריה היא "חבר" הנמצא עמו בכל זמן ומקום - לאחר הפעם הראשונה שקיים יחסי מין, בתקופת האבל על מות אדם קרוב, בעת שמחת החתונה וכך הלאה. בשל כך נוצר מאפיין של פרידה מחבר בעת הגמילה מהעישון. גורם זה הוא המאריך ימים מכל הגורמים, ולעתים קרובות מכשיל תהליך גמילה שדומה שהיה שכבר הצליח, לפעמים שנים לאחר הפסקת העישון עצמה.
 • שבירת ההרגל. על מנת לשבור הרגל באופן כמעט מלא יש להתמיד בהפסקה מוחלטת של עישון לשלושה שבועות. חיסול מוחלט של ההרגל אורך חודשים נוספים.
 • הרדמת הקולטנים. הפסקת עישון מוחלטת לאורך חמישה ימים מחזירה את הקולטנים למצב רדום. ניתן וכדאי להסתייע בתרופות כשלב ביניים לפני החיתוך המוחלט של צריכת הניקוטין: משאפי ניקוטין, מסטיק ניקוטין והתרופות "זייבן" ו- "צ'אמפיקס" מועילים מאד.
 • יצירת איזון חומצה בסיס. לשם כך צורכים כמויות מוגברות של מזונות בסיסיים: ירקות, דבלים (תאנים יבשות) שזיפים מיובשים ושקדים.
 • פתרון לתלות הרגשית. זה החלק הבעייתי ביותר מאחר שהוא משתנה מאוד מאדם לאדם. קבוצת תמיכה עוזרת במרבית המקרים. תמיכה רגשית חזקה של האנשים הקרובים לנגמל חיונית. מדובר בתהליך מתמשך לאורך שנים.

שיטות לגמילה מעישון[עריכת קוד מקור | עריכה]

השיטות לגמילה מעישון כוללות לצד כוח רצון גם שיטות תרופתיות, טיפולים פסיכולוגיים, דיקור סיני, הדרכה התנהגותית, וטיפול באמצעות תחליפי ניקוטין:

 • סדנאות - כמו אלן קאר וסדנאות במסגרת קופות החולים או סדנאות במסגרת האגודה למלחמה בסרטן בישראל.
 • רפואה אלטרנטיבית-כמו מכון אברהמסון (לטענת הקהילה המדעית הרפואה האלטרנטיבית בתחום זה מתבססת על פסיכולוגיה ועל אפקט פלצבו).
 • תחליפי ניקוטין - כגון מדבקות ניקוטין, שהן שקופות ובלתי נראות על הגוף; לפי היצרן הן מסייעות בהפחתת הדחף לסיגריות באמצעות שחרור קבוע של תחליף ניקוטין, המסייע גם בהפחתת תסמיני גמילה (אי שקט, עצבנות ועוד). כמו כן ניתן להשתמש במסטיקים - "ניקוטינל" או ב"ניקורט"- מסטיק ומשאף.
 • תרופות מרשם - זייבן (Zyban): תרופת מרשם להפסקת עישון שאושרה על ידי ה-FDA האמריקני ב-1997. התרופה (שם גנרי בופרופיון) אינה מכילה ניקוטין, והיא מיועדת לטיפול במעגל ההתמכרות לניקוטין, כאשר ככל הנראה, היא משפיעה על החלקים במוח הגורמים להנאה מניקוטין. המטופל אמור להרגיש ירידה בכמיהה לסיגריה והפחתת תסמיני הגמילה מניקוטין. צ'מפיקס (Champix): מאושרת על ידי ה-FDA וה-EMEA ופותחה במיוחד עבור גמילה מניקוטין באמצעות שחרור דופמין וחסימת הרצפטורים של הניקוטין למניעת תחושת ההנאה. המטופל מקבל קוד גישה לאתר אינטרנט בו מופעלת קבוצת תמיכה ולהתייעצות עם מומחים.
 • סיגריה אלקטרונית - הסיגריה האלקטרונית מייצרת אדים הדומים לעשן וניתנים לשאיפה, היא יכולה לשמש כתחליף מלא לעישון ולספק ניקוטין בדומה לתחליפי ניקוטין או כאמצעי עזר לגמילה בשימוש ללא הניקוטין. היא אינה תרופה ואינה מאושרת ככזו.

הרווח בגמילה מעישון הוא גבוה. תוך זמן קצר (שלושה שבועות) חלים שיפורים ניכרים בכושר הגופני, בבעיית הנזלת הכרונית האופיינית למעשנים, נפסק השיעול וצבע העור מאבד את האפרוריות האופיינית למעשנים. בטווח ארוך יותר הסיכון למחלות עישון יורד באופן דרסטי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גמילה מעישון בוויקישיתוף

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.