גן החיות שנברון

גן החיות שנברון
Tiergarten Schönbrunn
מיקום וינה/היצינג, אוסטריהאוסטריהאוסטריה
תאריך הקמה 31 ביולי 1752
שטח 17 הקטאר עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר מינים 2,500
מנהל Stephan Hering-Hagenbeck עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 48°10′56″N 16°18′09″E / 48.182222222222°N 16.3025°E / 48.182222222222; 16.3025
www.zoovienna.at
(למפת וינה רגילה)
 
גן החיות שנברון
גן החיות שנברון
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
פינגוויניים בגן החיות שנברון
יגואר בגן החיות שנברון

גן החיות שנברון או גן החיות של וינהגרמנית: Tiergarten Schönbrunn) הוא גן החיות בפארק ארמון שנברון שבווינה בירת אוסטריה. זהו גן החיות הוותיק ביותר שעודנו פעיל כיום.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גן החיות שנברון הוקם בתור מתחם מלכותי ב-31 ביולי 1752. מאז הקמתו עבר שינויים רבים, אולם הוא עדיין פעיל במקום בו הוקם. את גן החיות ייסד פרנץ הראשון, קיסר האימפריה הרומית הקדושה, אשר רצה להקים גן חיות מלכותי במושב הקיץ שלו.

בעבר כלל מספר מועט של מינים שהוחזקו ב-12 כלובי-ברזל קטנים ואחידים, שהיו ממוקמים זה ליד זה כדי לאפשר צפייה בכל בעלי החיים. הקיסר התנגד להבאת טורפים לגן החיות בגלל שריחם הפריע לו, ולכן בתחילת דרכו כלל גן החיות מיני אנטילופות שונים ועופות. עם הזמן, קיבל גן החיות שנברון בעלי חיים נוספים שניצודו בארצות רחוקות בעת מסעותיו של הקיסר ואנשים אחרים או נקנו מקרקסים וגני חיות נודדים. דובי קוטב, לדוגמה, הובאו מהאזור הארקטי בשנת 1873. בעלי חיים אחרים, דוגמת הג'ירף, לא שרדו את המסעות ומתו בדרך. בתקופת התפתחותו של גן החיות בעלי החיים הוחזקו בתנאים לא טובים ורבים מהם סבלו מרעש הקהל הרב, מתזונה לקויה וטיפול לא נכון.

החל מהמחצית השנייה של המאה ה-20, עם התפתחות גני החיות ברחבי העולם, השתכלל מאוד גן החיות ותנאי אחזקתן ורווחתן של החיות השתפרו. כיום מחזיק גן החיות מינים רבים מאוד של בעלי חיים, מהם מינים בסכנת הכחדה, במתחמים גדולים יחסית - יותר מבעבר, ונעשים מאמצים לדמות את סביבתן הטבעית של החיות. ב-14 ביולי 1906, בגן החיות שנברון נולד הפיל הראשון שנולד בגן חיות אי-פעם. בשנת 1980 הוחזקו בגן כ-4,000 בעלי חיים ממינים שונים, אולם מאז המספר הצטמצם בשל המגמה לשפר את תנאי חייהן של החיות, וכיום מוחזקים בגן כ-2,500 בעלי חיים.

גן החיות שנברון הוא מגני החיות המעטים בעולם המחזיקים פנדה, בעל חיים המצוי בסכנת הכחדה וקשה מאוד לגדלו בשבייה. מוקדי התעניינות אחרים הקיימים בגן החיות הם ביתן יער הגשם בו עוברים המבקרים דרך צמחייה המדמה את יער האמזונאס וצופים בבעלי חיים שונים ואקווריום גדול המאפשר למבקרים לצפות בבעלי חיים ימיים. גן החיות מציע למבקרים פעילויות סמליות כגון "אימוץ בעל-חיים" בעבור תרומת כסף. פעילויות אחרות כוללות, לדוגמה, השכרה של אזור מסוים בגן החיות עבור קיום אירוע. בנוסף למתחמים הרגילים, בגן החיות מתחמים ייעודיים עבור קבוצות מסוימות של בעלי חיים או עבור אזורי מחיה מסוימים, בהם הם מוחזקים בתנאים המיוחדים המתאימים להם. קיימים מתחמי זוחלים, עופות וחרקים, ומתחמי ביצת מנגרובה, מדבר ומערה. בתחילת 2004 נפתח בגן החיות מתחם "פולריום" (מהמילה polar - קוטב) שבו מוחזקים בעלי חיים מאזור הקוטב, הרגילים לסביבה קרה מאוד.

בשנת 1992 הועבר הגן לבעלות פרטית ומאז ועד שנת 2007 הוא נוהל על ידי הלמוט פכלאנר, המכהן גם כנשיא הקרן העולמית לשימור חיות הבר באוסטריה. פכלאנר הצליח לחדש חלקים רבים בגן החיות. בתחילת 2007 פרש פכלאנק, ומאז מנהלת אותו סגניתו. גן החיות שנברון לוקח חלק בתוכניות שימור מינים בסכנת הכחדה ופעילויות מחקר מדעי, והוא חבר באיגוד גני החיות והאקווריומים האירופאי ובאיגוד גני החיות האוסטרי. גן החיות מפעיל גם תוכניות הכוללות פעילויות חינוכיות עבור קבוצות של ילדים המבקרים בגן מטעם בית ספרם.

בגן החיות שנברון אירעו במשך השנים מספר תאונות טראגיות בין בעלי החיים למטפליהם. בשנת 2002, תקף והרג יגואר עובדת בגן החיות לעיני המבקרים, בשעה שהאכילה אותו. מנהל גן החיות, פכלאנר, ניסה לסייע לעובדת המותקפת, אולם ניסיונותיו נכשלו והוא נפצע ברגלו. בפברואר 2005, מחצה פילה צעירה למוות את אחד מהמטפלים בגן החיות. המקרה עורר עניין בתקשורת, והעיתונות לחצה על פכלאנר להתפטר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]