גן צ'ישמיג'יו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
צ'ישמיג'יו, מפת הגן
צ'ישמיג'יו, חורף 2002

גן צ'ישמיג'יורומנית: Grădina Cişmigiu) הוא הגן הציבורי העתיק ביותר בבוקרשט, רומניה.

הגן נמצא במרכז בוקרשט, שטחו כ-160 דונם, והוא תחום בשני נתיבי תחבורה חשובים: שדרות המלכה אליסבטה (Regina Elisabeta) ושדרות סקיטוּ מגוראנוּ (Schitu Măgureanu) ובמרכזו אגם צ'ישמיג'יו.

הגן מטופח בסגנון הגנים האנגליים, ויש לו מספר מבואות: שתיים מכיוון שדרות סקיטוּ מגוראנוּ, שתיים מכיוון שדרות המלכה אליסבטה, ואחת מכיוון רחוב שטירבאי וודה (Ştirbei Vodă).

תולדות המקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'ישמיג'יו, קיץ 2010

בשנת 1779 שליט מונטניה, אלכסנדר איפסילנטי (1725-1805) (סבו של אלכסנדר איפסילנטי), ציווה על ביצוע שתי חפירות ניקוז במקום. הביצה שנוצרה הייתה למוקד זיהום במרכז העיר. בשנת 1830 הגנרל פאבל קיסליוב, המושל הרוסי של הנסיכויות הרומניות באותה תקופה, הורה על ייבוש המקום והפיכת השטח לגינה ציבורית. ההוראה בוצעה רק בעת שלטונו של גאורגה ביבסקו, בשנת 1847, כאשר הוטל על גנן הנופים וילהלם מאייר (Wilhelm Mayer) לבצע את המלאכה. בתקופה שלאחר ביבסקוּ, השליט החדש, ברבו שטירבאי, החליט לחפור גם אגם ולחבר אותו לנחל הדמבוביצה. בשנת 1852 סודרו המשעולים והוצבו מאה "ספות", ספסלים ללא משענות, עשוים מעץ אלון. עבודות ההשבחה הסתיימו בשנת 1854, שנה בה נערכה הפתיחה הרשמית של הגן. בחורף של שנת 1883 קפא האגם ועליו פניו הקפואים נערכו תחרויות החלקה על הקרח.

בגן נשתלו בהדרגה יותר מ-30,000 עצים מקומיים וגם עצים אקזוטיים, נבנו מערות מלאכותיות, מעין זונק וגשרים ונשתלו שטיחי פרחים. במערב הגן יש גינה צרפתית ובצפון גן ורדים.

שנים אחר כך, העירייה רכשה שטחים סמוכים והגדילה את הגן, והובאו לאגם ברבורים ושקנאים. באגמים (יש שלושה אגמים) הוכנסו דגים אקזוטיים. באחד האגמים יש אי ומעגן, בו אפשר לשכור סירות לשיט באגמים. בחלק מסוים בגן הוצבו פסלים של גדולי משורריה וסופריה של רומניה.

ב-1852 הוקף כל הגן בגדר נמוכה. משרד הפנים של רומניה הפגין דאגה רבה לגן, במשעוליו נאסרה כניסה ברכיבה או עם כרכרות. השהיה בגן הותרה מהזריחה ועד שעה 22.00 ובלילות בהירים עד חצות. דריכה על הדשאים וקטיפת פרחים אסורה וכך גם התנהגות רעשנית מדי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גן צ'ישמיג'יו בוויקישיתוף