גנגסטה ראפ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

גַנגסטָה ראפאנגלית: Gangsta Rap) הוא זרם פופולרי של ראפ, שנוצר כתוצאה מהתפתחות התת-סגנון המוזיקלי הנקרא הארדקור ראפ. משמעות השם היא "ראפ גנגסטרים", בהתייחס להשתייכות החברתית של רבים מהיוצרים בתחום זה (רבים מהם הואשמו בפלילים, הורשעו, נכלאו, נרצחו, או השתייכו לכנופיות פשע). הסגנון התפתח בגטו של סאות' סנטרל והוא מאופיין בבוטות ואלימות מילולית. אין הבדל מוזיקלי טכני בין גנגסטה ראפ להארדקור ראפ שכן ההבדל היחיד הוא רק תוכן השיר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1986, בראשית תור הזהב, סקולי די (Schoolly D) מפילדלפיה הגדיר סגנון ראפ חדש - הארדקור ראפ (Hardcore Rap) - המאופיין בסגנון בוטה וגס ועוסק במודעות חברתית, סקס ופוליטיקה.

כשנה לאחר מכן, גנגסטר מלוס אנג'לס בשם אייס קיוב (ice cube), שחיבב מוזיקת ראפ ובפרט את ההארדקור ראפ, הוציא את האלבום (Rhyme pays) ובכך יצר זרם של הארדקור ראפ - הגנגסטא ראפ. הגנגסטא ראפ הוא ייחודי לחוף המערבי בארצות הברית (בעיקר קליפורניה) ואינו דומה להארדקור ראפ שמקורו בחוף המזרחי (ובין אמניו נמנים 50 סנט והנוטוריוס בי. איי. ג'י.). שירי הגנגסטא ראפ עוסקים בחיים בגטו ובמסרים מסוג "אל תתעסקו איתי", גזענות ומחאה נגד שוטרים בעיקר.

הראפרים שהפיקו מהסוגה את ההצלחה הגדולה והפכו אותו לפופולרי הם להקת הראפ N.W.A מקומפטון עם אלבומם "Straight Outta Compton" ב-1989. האלבום כלל שירים כגון "Fuck Tha Police" שגם הפך את האלבום לאחד מאלבומי הראפ הטובים ביותר בכל הזמנים. ובשל תוכנו חברת ההקלטות של הלהקה, (Ruthless Records) קיבלה מכתב אזהרה מה-FBI שמזהיר את הלהקה מקנס גדול או שהייה בבית סוהר בתקן של השמצת מוסדות ביטחון המדינה. ה-N.W.A זכו לפופולריות רבה מאוד והיא העלתה את ז'אנר הגנגסטא ראפ למקום הראשון בכמעט כל מצעדי הראפ. גם טופאק שאקור שעבר מברוקלין, ניו יורק לסן פרנסיסקו שבקליפרניה נחשב לבסוף כ"גנגסטה ראפר" ולא כ"הארדקור ראפר" משום שהתחיל את הקריירה שלו ב-1991 כששהה בקליפורניה, ואילו טו שורט (Too Short) מאוקלנד התחיל את הקריירה שלו עוד לפני תקופת הגנגסטא ראפ (עוד בתקופת האולד סקול) וכאשר הגנגסטה ראפ הפך לפופולרי, שינה טו שורט את סגנון הראפ שלו לגנגסטא ראפ.

לאחר פירוק ה-N.W.A באוגוסט 1991, גם ד"ר דרה וגם אייס קיוב - שניים מחברי הלהקה המשיכו בקריירת גנגסטא ראפ מצליחה מאוד. דרה חידש את הגנגסטא ראפ כאשר הוסיף לה מקצבים של ג'י-פאנק (על שם ה-P-Funk של ג'ורג' קלינטון) ועם זאת צירף לה זמרים חדשים שיהפכו בעתיד ללהיטים, ביניהם סנופ דוג ודאז דילינגר. האלבום של ד"ר דרה מ-1992 "The Chronic" היה הפקת הג'י פאנק הראשונה והפך כמו Straight Outta Compton של ה-N.W.A לאחד מאלבומי הראפ הטובים ביותר של כל הזמנים.

המון ראפרים כמו Compton's Most Wanted, Above The Law, סייפרס היל ועוד רבים נכנסו לסגנון הגנגסטה ראפ הפופולרי והפכו להצלחות. ב-1995 נפטר Eazy-E (מייסד ה-N.W.A) מאיידס ומוות זה היווה יום אבל לחובבי הגנגסטה ראפ. שנה וחצי מאוחר יותר, טופאק נרצח, ויש הקושרים את סיבת הירצחו לסכסוכים עם יריבו הראפר ביגי סמולס. שני מקרי המוות הללו שיתקו לגמרי את ז'אנר הגנגסטה ראפ, ובסוף שנת 1996 ד"ר דרה הוציא לאור אלבום מחווה לזכר שני חבריו הטובים שמתו. אלבום זה סימל את סופו של ז'אנר הגנגסטה ראפ.

הגנגסטה ראפ נעלם והראפ הקשוח תפס תאוצה שוב לאחר הפסקה של כ-9 שנים, וממשיך גם היום עם ראפרים כמו פיפטי סנט, זירו ואמינם ואילו ראפרים כמו ד"ר דרה, אייס קיוב וסנופ דוג משייכים את עצמם בצורה לא רשמית כחלק מז'אנר ההארדקור ראפ.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

להקות גנגסטה ראפ[עריכת קוד מקור | עריכה]

(הלהקות המוזכרות ברשימה הוציאו את אלבומם הראשון בתקופת גנגסטה ראפ - 1987-1996)

גנגסטה ראפרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

(הראפרים המוזכרים ברשימה הוציאו את אלבומם הראשון בתקופת הגנגסטה ראפ - 1987-1996)


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]