לדלג לתוכן

גנרל הצבא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

גנרל הצבא היא דרגה צבאית בכירה הקיימת בצבא ארצות הברית ובצבאות נוספים, בעבר ובהווה.

ארצות הברית

[עריכת קוד מקור | עריכה]
גנרל הצבא
דגל גנרל הצבא
דגל גנרל הצבא
דרגת גנרל הצבא על הכותפת
דרגת גנרל הצבא על הכותפת
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
צבא הכוחות המזוינים של ארצות הברית
היררכיה קצינים
בתוקף 1944–הווה (כ־80 שנה)
דרגה זוטרה גנרל
דרגה בכירה גנרל הצבאות
מקבילת נאט"ו OF-10 עריכת הנתון בוויקינתונים
מקבילת חיל האוויר גנרל חיל האוויר
מקבילת חיל הים אדמירל צי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

גנרל הצבאאנגלית: General of the Army) היא הדרגה השנייה הבכירה ביותר בצבא האמריקאי. הדרגה מקבילה לפילדמרשל בצבאות אחרים וניתנת בדרך-כלל רק בזמן מלחמה. דרגת גנרל הצבא מומלצת ומאושרת על ידי הקונגרס של ארצות הברית. סמל הדרגה עוצב ב-1944 וכולל חמישה כוכבים מעוצבים בצורת מחומש שווה-צלעות שקצוותיהם נוגעים זה בזה. על כן הדרגה נקראת בלשון פחות רשמית גנרל חמישה כוכבים.

דרגה זו נמוכה מדרגת גנרל הצבאות, שהיא הדרגה הבכירה ביותר, אך הוענקה רק שלוש פעמים, ורק באחת מהן לקצין עוד בימי חייו (ג'ון פרשינג).

עד היום ניתנה דרגת גנרל הצבא לחמישה קצינים בכירים בלבד. ארבעה מהם קיבלו את הדרגה בעת מלחמת העולם השנייה, בהפרש של ימים זה מזה, בהתאם לוותק השירות הצבאי, כדי ליצור היררכיה כלשהי בין נושאיה. ג'ורג' מרשל ב-16 בדצמבר 1944, דאגלס מקארתור ב-18 בדצמבר 1944, דווייט ד. אייזנהאואר ב-20 בדצמבר 1944, והנרי ארנולד ב-21 בדצמבר 1944. עומאר בראדלי קיבל אותה ב-20 בספטמבר 1950, וזו הייתה הפעם הראשונה והיחידה שבה ניתנה הדרגה בזמן שלום.

בשתיים מן הזרועות האחרות של הכוחות המזוינים של ארצות הברית, חיל הים וחיל האוויר, קיימות דרגות מקבילות, אדמירל צי וגנרל חיל האוויר. לחיל הנחתים אין דרגה מקבילה.

ערך זה הוא קצרמר בנושא צבא. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.