גנרל (גרמניה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דרגת גנרל היא הדרגה הגבוהה ביותר של הצבא הגרמני וחיל האוויר הגרמני. כדרגת ארבעה כוכבים היא שוות ערך לדרגת אדמירל בצי הגרמני.

הדרגה מדורגת כדרגה OF-9 בנאט"ו, והיא מדורגת כ-B8 בכללי השכר של משרד ההגנה הפדרלי.

סימני הדרגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על הכותפות (הצבא, הלופטוואפה) ישנם ארבעה מעוינים מוזהבים (כוכבים) לצד עלי אלון מוזהבים.

Heer לופטוואפה טלאי צווארון
דרגה זוטרה:
גנרל-לויטננט
Bundeswehr Logo Heer with lettering.svg Bundeswehr Logo Luftwaffe with lettering.svg

(דרגות הבונדסוור)
גנרל

דרגה בכירה:
אין

היסטוריה מוקדמת[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך המאה ה-16, עם הקמת צבאות קבע, החלו המדינות הגרמניות למנות גנרלים מהאצולה להוביל צבאות בקרב.

מערכת דרגות סטנדרטית פותחה במהלך מלחמת שלושים השנים, כאשר הדרגה הגבוהה ביותר של גנרל הייתה שמורה בדרך כלל לריבון השולט (למשל הקיסר או האלקטור) ומפקד השדה בפועל החזיק בדרגת גנרל לוטננט. דרגת פלדמרשל הייתה באותה תקופה בדרגה נמוכה, וכך גם גנרלוואכטמייסטר.

במהלך המאות ה-17 וה-18, דרגת הגנרל הייתה קיימת בכל הצבאות של מדינות גרמניה, והשימוש הגדול ביותר היה אצל צבאות בוואריה ופרוסיה. שתי הצבאיות הללו הן שיצרו את הרעיון של "המטה הכללי", שאויש לרוב על ידי אנשי האצולה.

המאה ה-19[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מלחמות נפוליאון הונהגו דרגות הגנרלים הגרמנים בארבע דרגות, החל מגנרל מיור, ואחריו גנרל לוטננט, גנרל וגנרלפלדמרשל. המדים וסימני הדרגות הסטנדרטיים, ששימשו למעלה ממאה שנים, התפתחו גם הם בתקופה זו. תואר הגנרל (שלושה כוכבים) כלל את החיל שבו שירת הקצין, מה שהוביל לתארים של גנרל חיל הרגלים, גנרל חיל הפרשים, וגנרל חיל התותחנים.

בשנת 1854, פרוסיה הציגה את דרגת גנרל אוברסט, כך שניתן יהיה לקדם את הקצינים יותר מדרגת גנרל מבלי להפוך לגנרלפלדמרשל, שכן בדרך כלל הוענקה דרגה זו רק להישגים יוצאי דופן במהלך שירות מלחמתי. מאוחר יותר, נוסף לראשונה בבוואריה ציון מיוחד נוסף המכונה גנרל אוברסט בדרגת גנרלפלדמרשל, כדי לציין גנרלים בכירים שקיבלו את סמכותם של פלדמרשלים ללא הדרגה האמיתית.

במהלך הקיסרות הגרמנית הונהגו דרגותיהם של גנרלים גרמנים ככותפת זהובה עם עד ארבעה מעוינים (כוכבים) המציינים ותק ככלל. בדרגת גנרלפלדמרשל הונהגה כותפת שעליה שתי אלות בחוצות זו את זו באלכסון. גנרלים גרמנים החלו גם לובשים עלי אלון מוזהבים על צווארוניהם, בניגוד לטלאי הצווארון שלבשו יחידות עילית, או הצווארונים הרגילים של שאר כוחות הצבא הגרמניים.

דרגת "גנרל אוברסט בדרגת גנרלפלדמרשל" (Generaloberst im Range eines Generalfeldmarschalls) הוצגה בצבא הפרוסי / הקיסרי בשנת 1871. והוענקה לגנרלים בכירים שהחזיקו בדרך כלל מינוי של מפקח צבא ויועדו לשמש כמפקדי ארמיות במקרה של פעולות איבה. הכותפת הוצגה על ידי אלות עם שלושה מעוינים. דרגת גנרל (עם שלושה מעוינים בלבד) נוצרה בשנת 1901. בצבא הפרוסי ניתן היה להעניק דרגת גנרלפלדמרשל רק לקצינים פעילים בזמן מלחמה אם הם ניצחו בקרב או הסתערו על מבצר. בימי שלום הוענקה הדרגה כדרגת כבוד לנסיכים ידידותיים וכתואר כבוד לגנרלים בכירים כשפרשו   - "גנרל בדרגת הכבוד של גנרלפלדמרשל" (General mit dem Charakter eines Generalfeldmarschall) - דרגה שבוטלה בשנת 1911. במקביל, שינויי הדרגה של גנרל אוברסט בדרגת גנרלפלדמרשל שונתה לארבעה מעוינים ללא האלות.

מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרגת הגנרל הגרמנית ראתה את השימוש הרחב ביותר שלה במהלך מלחמת העולם השנייה. בשל התפשטותם האדירה של הכוחות המזוינים הגרמניים (ורמאכט), קודמו בשנות השלושים "גל" של גנרלים חדש שהוביל את גרמניה למלחמה.

שווה ערך
קוד נאט"ו
OF-10 OF-9 OF-8 OF-7 OF-6
הר WMacht H OF10 GenFeldmarschall01 h 1942.svg WMacht H OF9 GenOberst h 1935-1945.svg WMacht H OF8 GenWaGtg h 1935-1945.svg WMacht H OF7 GenLt h 1935-1945.svg WMacht H OF6 GenMaj h 1935-1945.svg
לופטוואפה WMacht Lw OF10 GenFeldmarschall h 1942.svg WMacht Lw OF9 GenOberst h 1945.svg WMacht Lw OF8 GenWaGtg h 1945.svg WMacht Lw OF7 GenLt h 1945.svg WMacht Lw OF6 GenMaj01 h 1945.svg
גנרל-פלדמרשל גנרל-אוברסט גנרל חיל גנרל-לויטננט גנרל-מיור
ואפן אס אס אין דרגה שוות ערך SS Oberst-Gruppenführer h.svg SS Obergruppenführer h.svg SS-Gruppenführer h.svg SS-Brigadeführer h.svg
אוברסט-גרופנפיהרר אובר-גרופנפיהרר גרופנפיהרר בריגדפיהרר

גנרלפלדמרשל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1936 חידש היטלר את דרגת גנרלפלדמרשל, ובתקופת גרמניה הנאצית הוענקה דרגה זו ל-26 גנרלים.

גנרל אוברסט[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרגת גנרל אוברסט, המתורגמת בדרך כלל כ"קולונל גנרל", אך תרגומה המדויק יותר הוא "גנרל בכיר". גנרל אוברסט היה בדרך כלל מפקד ארמייה.

גנרל חיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

במלחמת העולם השנייה הייתה דרגת גנרל חיל דרגה של כוחות היבשה של הוורמאכט, או של הלופטוואפה, וסימלה את החיל בו שירת הקצין. בין דרגות אלו נכללו: גנרל חיל הפרשים, גנרל חיל התותחנים וגנרל חיל הרגלים, כמו כן היו בוורמאכט גם דרגות גנרל חיל השריון, גנרל הכוחות ההרריים, גנרל חיל ההנדסה, גנרל חיל הצנחנים, גנרל מטוסי הקרב, גנרל חיל הנ"מ, גנרל חיל הקשר וגנרל חיל הקשר האווירי. גנרל חיל היה בדרך כלל מפקד קורפוס.

גנרל לוטננט[עריכת קוד מקור | עריכה]

גנרל לוטננט היה בדרך כלל מפקד דיוויזיה בכיר.

גנרל מיור[עריכת קוד מקור | עריכה]

גנרל-מיור היה בדרך כלל מפקד דיוויזיה זוטר.

לופטוואפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הקמת הלופטוואפה החלו הגנרלים של חיל האוויר להשתמש באותן דרגות גנרל כמו הצבא הגרמני. אותות הכתפיים היו זהות לזה ששימש את הצבא, בתוספת טלאי צווארון מיוחדים שנשאו על ידי הגנרלים בלופטוואפה. הדרגה העליונה של רייכסמרשל נוצרה בשנת 1940 עבור הרמן גרינג.

Waffen-SS[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1941 החל הוואפן אס אס להשתמש בדרגות גנרל בנוסף לדרגות SS רגילות. בוואפן אס אס לא היו גנרלפלדמרשלים, אך דרגת רייכספיהרר אס אס שהוחזקה על ידי היינריך הימלר נחשבה כשוות ערך לגנרלפלדמרשל במהלך שנות המלחמה. [1]

דרגת הקולונל הבכירה של אוברפיהרר נחשבה לעיתים כשוות ערך לגנרל. עם זאת, הדרגה (בפרט בקרב הוואפן-אס-אס) לא נחשבה שקולה לדרגת גנרל, לא ההחזיקה בדש של גנרל, והוצגה עם הכותפות של אוברסט. [2] [3]

שימוש מודרני[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מלחמת העולם השנייה, צבא גרמניה המערבית, הבונדסוור, וצבא גרמניה המזרחית, צבא העם הלאומי, אימצו את מערכת הדרגות של הגושים הצבאיים שלהם.

הבונדסוור הכניס את דרגת בריגדה-גנרל מתחת לדרגת גנרל מיור, אשר נותרה מתחת לדרגת גנרל-לויטננט וגנרל, וכך כל אחת מהדרגות הללו מציינת כעת דרגה גבוהה יותר מבעבר (למשל גנרל-לויטננט היא עכשיו גנרל שלושה כוכבים).

לפני איחוד גרמניה מחדש, דרגות הקצונה בגרמניה המזרחית התבססו על המודל הסובייטי. גנרל מיור הייתה עדיין דרגת הקצונה הנמוכה ביותר, ואחריה גנרל לוטננט, גנרל אוברסט (שהפכה לדרגת גנרל שלושה כוכבים במקום ארבעה) וארמה-גנרל. בשנת 1982 קבעה ממשלת גרמניה המזרחית את דרגת מרשל גרמניה המזרחית, אף על פי שאף אחד לא הועלה לדרגה זו.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ McNab, Chris (2009), The SS, Amber Books Ltd., p. 30. ISBN 978-1-906626-49-5
  2. ^ Yerger, Mark C. (1997). Allgemeine-SS: The Commands, Units and Leaders of the General SS, Schiffer Publishing Ltd., p. 235. ISBN 0-7643-0145-4
  3. ^ Miller, Michael (2006). Leaders of the SS and German Police, Vol. 1, R. James Bender Publishing, p. 521. ISBN 93-297-0037-3