גרזן קרח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מבנה גרזן קרח:
1- חוד
2- ראש
3- מכוש
4-רצועה
5- מגביל תנועה לרצועה
6- ידית, בעלת ציפוי גומי
7- קוץ

גרזן קרחאנגלית: Ice axes או Ice tools, בצרפתית: Piolet) הוא כלי עזר לטיפוס על הרים ולמעבר מסלולי שלג, קרח ומסלולים מעורבים (Mixed).

גרזן קרח הוא כלי שימושי ביותר בטיפוס: הוא משמש כעזר בטיפוס, בקטעים תלולים, כעגינה טמונה (Deadman's anchor), כיתד לאוהל, ככלי לחציבה בקרח, כדי לחפור בשלג ועוד. מיומנות חשובה ביותר שבה נעזרים בגרזן קרח היא בלימת נפילה: מספר טכניקות בהם יכול המטפס לבלום את עצמו בעזרת גרזן קרח.

מבנה הגרזן[עריכת קוד מקור | עריכה]

לגרזן הקרח מספר חלקים: ידית, ראש, חוד, מכוש או פטיש וקוץ.

הידית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ידית הגרזן עשויה להיות ישרה או מעוקלת בצורות שונות. ידיות ישרות מקלות על נטיעה של הגרזן בשלג לשימוש כאחיזה או כעגינה. ידית שאינה ישרה מקשה על החדרת הגרזן לשלג.

לגרזנים טכניים יש לרוב ידיות עם כיפוף קל באזור האחיזה של הידית, או קימור לאורך כל הידית.

כיפוף באזור האחיזה נותן לפיתה טובה ומונע מפרקי אצבעות הידיים להחבט בקרח עם כל מכה. ידית שהיא כולה קמורה מתאימה יותר ליציאה מקטעים שליליים (קטע שבו השיפוע הפוך בכיוונו ממדרון), כיוון שיש קטע ארוך של הידית שיכול לדלג על מדרגה בקרח.

יש גרזנים להם ציפוי גומי על הידית, המעניק אחיזה טובה יותר ושיפור החיכוך. הגומי עוזר גם בשמירה על חום הידיים. עם זאת, ציפוי הגומי מקשה על החדרת הגרזן לשלג ונוטה להתקלף לאחר שימוש רב.

החוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

צורת החוד קובעת את הכיוון בו החוד נכנס לקרח עם משיכה כלפי מטה. כיוון זה משפיע על הקלות והמהירות בו החוד חודר לקרח.

צורות חוד שונות על פי הזווית[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • זווית חדירה חיובית: כאשר החוד מצביע לכיוון הידית. קיים בעיקר בגרזני הליכה. זווית חיובית מקלה על בלימה בעזרת הגרזן.
  • זווית חדירה נייטרלית: כאשר החוד ניצב לידית. קיים בגרזני הליכה.
  • זווית חדירה שלילית: כאשר החוד מצביע מן הידית והלאה. בעיקר בטיפוס קרח טכני, מפלי קרח וקרח תלול.

צורות חוד שונות על פי השימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קלאסי - חוד קלאסי מצוי בעיקר בגרזני הליכה והחוד בהם הוא קמור במקצת.
  • טכני - חוד טכני צורתו קעורה והוא מצוי, מופיע בגרזנים טכניים.
  • חלול - חוד סופר-טכני המיועד בעיקר לקרח של מים. צורתו היא של צינור חלול, והוא נחשב מיושן וכמעט אינו בשימוש.

סטנדרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים שני סטנדרטים לגרזני קרח:

  • Basic - B - גרזנים בעלי ציון זה מיועדים לחציית קרחונים וטרקים על שלג. יש להם ידית שהיא חזקה מספיק לשימוש כעגינה. גם החוד והראש עוברים מבחנים בהתאם.
  • Technica T - גרזנים בעלי הסימון הזה מיועדים לטיפוס הרים ולטיפוס טכני. הם חזקים בכ - 30% לפחות מגרזני B, ומיועדים לשימוש אגרסיבי בהרבה: פיתול החוד על ידי תקיעתו בחריצי סלע, שימוש בראש הגרזן כבפטיש ועוד.

חלק מהדגמים ניתן למצוא עם שני הסטנדרטים, לפחות עבור החוד. חודים של גרזנים מסטנדרט B הם דקים וקלים יותר ואינם מיועדים לטיפוס מסלולים מעורבים (mixed routes), טיפוס סלע (dry tooling) וכיוצא באלו. לעומת זאת, חודים בסטנדרט B מתאימים לטיפוס מסלולים שיש עליהם קרח בלבד, כי הם חודרים לקרח בקלות, עקב היותם דקים יותר.

חודים של T הם רב שימושיים, ומתאימים לשימוש יבש (dry-tooling) ולמסלולי קרח. מאידך, הם כבדים יותר ועבים.

חלוקה על פי שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרזני הליכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרזן הליכה הוא גרזן קרח ארוך בעל מוט ישר, באורכים שבין 60 ל-90 ס"מ, המשמש לטיפוס שלג וקרח לא תלול. על מנת למצוא את האורך המתאים, עומדים על משטח מאוזן. הגרזן, כשהוא אחוז ביד, אמור להגיע בדיוק עד הרצפה או להיות באוויר בדיוק מעל לרצפה. ככל שהשטח תלול יותר, קל יותר לשלוט בגרזן קצר יותר. להליכה בשטח לא תלול ניתן לקחת גרזן מעט ארוך מדי, אך גרזן ארוך הופך מסוכן במדרונות תלולים ומקשה על בלימה עצמית של נפילה.

בזמן טיפוס מדרונות שלג משתמשים בראש הגרזן כאחיזה, כאשר הידית נטועה בשלג לכל אורכה. במקרה כזה, ידית ארוכה מאלצת להרים את היד גבוה בכל פעם שרוצים לשלוף את הגרזן, וגורמת להתעייפות שלא לצורך.

בשנים האחרונות מופיעים יותר ויותר גרזני הליכה עם מאפיינים של גרזנים טכניים: כיפוף קל בידית, זוויות חדירה שונות של החוד ועוד.

גרזנים טכניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרזנים טכניים הם גרזני קרח המשמשים לטיפוס קרח תלול ומפלי קרח. אורכם 45-55 ס"מ. גרזנים ארוכים מאלו קשה להניף מעל הראש על מנת לבצע מכה טובה שתחדור את הקרח. גרזנים טכניים מגיעים בזוגות, אחד לכל יד. לרוב, החוד שלהם בזווית חדירה חיובית לקרח והפעלת עומס על הידית (shaft) גורמת להחדרה של הגרזן לעומק רב יותר בקרח. לגרזנים בקבוצה זו ידית קמורה או כפופה להגנה על פרקי האצבעות מפגיעה בקרח ולמעבר טוב יותר של בליטות בקרח.

בשנים האחרונות הופיעו גם גרזנים ייעודיים למסלולי קרח טכני במיוחד ולתחרויות. גרזנים אלה הם ללא רצועה ועם שניים או שלושה מקומות אחיזה לאורך הידית. שתי תכונות אלה מאפשרות להחליף ידיים על הגרזן, להתרומם גבוה יותר בלי להעביר את הגרזן (לאחוז גבוה יותר) ולהחליף גרזנים בין הידיים.

בעת בלימה של נפילה עם גרזנים טכניים יש להיזהר במיוחד. זווית הכניסה החיובית גורמת לחדירה של החוד בבת אחת לתוך הקרח ומקשה ביותר על בלימה עצמית. קיימות עדויות של מטפסים שניסו זאת ופרקו את הכתף עקב המשיכה הפתאומית.

בכל זוג של גרזנים טכניים, מגיע גרזן אחד עם חלק אחורי בצורת מכוש והשני עם חלק אחורי בצורת פטיש. מטפסים של מסלולים אלפיניים טכניים נוהגים לקחת גרזן שלישי, קצר וקל מאוד, למקרה חרום.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גרזן קרח בוויקישיתוף