גרלין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ghrelin
מזהים
שמות נוספיםmotilin-related peptideappetite-regulating hormonegrowth hormone-releasing peptideghrelin-28GHRL(24-51)GSSFLSPEHQRVQQRKESKKPPAKLQPRGastric MLTRPGly-Ser-Ser-Phe-Leu-Ser-Pro-Glu-His-Gln-Arg-Val-Gln-Gln-Arg-Lys-Glu-Ser-Lys-Lys-Pro-Pro-Ala-Lys-Leu-Gln-Pro-Arg
מזהים חיצונייםGeneCards: [1]
אורתולוגים
מיניםאדםעכבר
Entrez
Ensembl
UniProt
RefSeq (mRNA)

n/a

n/a

RefSeq (חלבון)

n/a

n/a

מיקום (UCSC)n/an/a
חיפוש PubMedn/an/a
ויקינתונים
צפייה/עריכה נתוני אדם

גרלין (אנגלית: Ghrelin) הוא הורמון פפטידי בן 28 חומצות אמינו, שנמצא ביונקים, עופות, זוחלים ודגים. משמעות השם הוא מהיותו משחרר (relin) הורמון גדילה (GH). ההורמון נתגלה בשנת 1999 כסובסטרט לרצפטור GHSR, שהיה ידוע כגורם לשחרור הורמון גדילה, אך הופעל עד אז על ידי הקסטרופין, שהוא חומר סינתטי. הכמות הגדולה ביותר של ההורמון מיוצרת בקיבה, ובאדם - בתאי P/D1, אך נמצא גם במוח- בהיפותלמוס ובהיפוקמפוס, בגונדות, בלבלב ועוד. ההורמון מתפקד הן באופן פראקריני, הן באופן אנדוקריני.

לאחר חיתוך הפפטיד מתבצע עיבוד, הכולל למשל, חיבור של חומצת שומן לאחת מחומצות האמינו.

השפעות הגרלין, מלבד הפרשת הורמון הגדילה, קשורות לתיאבון, לספיגת מזון בעיכול, שינה ועוד השפעות שנחקרות.

מחקר ישראלי מצא כי חשיפה לשמש מעלה את ריכוז הגרלין ואת התיאבון אצל גברים, אך לא אצל נשים[1]. התיאבון היה גבוה ב-22% באוגוסט לעומת ינואר. לטענת החוקרים, החשיפה לשמש מפעילה חלבון בשם p53, שגורם להפרשה מוגברת של גרלין. משערים שאצל נשים, הורמון האסטרוגן מעכב את התהליך. בנוסף נטען, כי גרלין הוא בעל תכונות אנטי-דלקתיות ומאט שחיקה של שרירי הלב. כמו כן הוא מגביר את הרגישות לאינסולין בחולי מחלות מטבוליות[2].

נמצא כי ההורמון אובסטטין, אשר לו השפעות הפוכות על התיאבון, נוצר מאותו הגן של הגרלין, המייצר פפטיד ארוך, שנחתך לשני ההורמונים. ההורמון לפטין נחשב כאנטגוניסט לגרלין, לפחות בנוגע לתיאבון.

גרלין רצפטור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקולטן GHSR הוא החלבון המשמש כרצפטור לגרלין. הוא חוצה את ממברנת התא 7 פעמים, והוא מצומד לחלבון G. לגן יש גם צורת שחלוף אלטרנטיבי אשר פעילותו הביולוגית איננה ברורה. הרצף הגנטי של הקולטן שמור יחסית באבולוציה, והשוני בין מינים שונים איננו גדול יחסית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ החוקרים העלו את ההשערה, שצריכה מוגברת של קלוריות הייתה חשובה במסעות הצייד של גברים.
  2. ^ אתר למנויים בלבד עידו אפרתי, מחקר ישראלי מצא כי חשיפה לשמש מגבירה תיאבון אצל גברים, באתר הארץ, 12 ביולי 2022