ג'אנט רינו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'אנט רינו

ג'אנט רינו (Janet Reno, נולדה ב-21 ביולי 1938) היא עורכת דין אמריקאית שכיהנה בתפקיד התובעת הכללית של ארצות הברית בימי נשיאותו של ביל קלינטון. האשה הראשונה והיחידה עד כה שכיהנה בתפקיד.

קורות חייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רינו נולדה במיאמי להורים שעסקו בעיתונות. היא למדה כימיה באוניברסיטת קורנל ולאחר מכן קיבלה תואר במשפטים מאוניברסיטת הרווארד, שם הייתה ב-1960 אחת משש עשרה נשים בלבד מתוך מחזור של חמש מאות סטודנטים.

ב-1971 מונתה למנהלת הסגל של ועדת המשפט של בית המחוקקים של פלורידה. ב-1973 עברה לעבוד במשרד הפרקליטות של מחוז דייד (הכולל את מיאמי) ולאחר מכן, ב-1976 עזבה והייתה לשותפה במשרד עורכי דין פרטי.

כעבור שנתיים שבה לשירות הציבורי כאשר נבחרה למשרת התובעת הכללית של המחוז, תפקיד שאותו מילאה חמש כהונות רצופות על פני כארבע עשרה שנים. היא הייתה האשה הראשונה שנבחרה לתפקיד תובע כללי של מחוז במדינת פלורידה.

ב-1993 לאחר שמועמדתו הראשונה של קלינטון לתפקיד התובע הכללי, זואי ביירד, נאלצה לותר על המינוי (משום שהעסיקה מהגרים לא חוקיים במשק ביתה), שלח הנשיא לסנאט את רינו כמועמדת לתפקיד. מינויה אושר ב-11 במרץ.

ב-1995 חשפה רינו לציבור כי היא חולה במחלת פרקינסון.

ב-2002 ניסתה ללא הצלחה לזכות במועמדות מטעם המפלגה הדמוקרטית לתפקיד מושל פלורידה. לאחר מכן פרשה מפוליטיקה.

כהונתה כתובעת כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

רינו נשארה בתפקיד לכל אורך כהונתו הכפולה של קלינטון, בעוד רוב חברי ההקבינט של ארצות הברית הוחלפו. ההחלטות שקיבלה היו לא פעם שנויות במחלוקת, כאשר הביקורת באה על פי רוב מצדה הימני-שמרני של המפה הפוליטית.

המשבר הגדול ביותר תחת אחריותה היה פרשת התבצרותם של דייוויד כורש ומאמיניו בוייקו, טקסס. רינו אישרה את המלצת ה-FBI לפרוץ למתחם ב-19 באפריל 1993 לאחר 51 ימי מצור, בין השאר על סמך עדויות כי מתרחשת בו התעללות בילדים. סופה הטראגי של אותה פריצה היה שרפה שקטלה שבעים וחמש נפשות, כולל מספר ילדים. הסיבה המדויקת לפריצת השריפה ומידת האחריות, אם בכלל, של הסוכנים הפדרליים לטרגדיה שנויים במחלוקת עד היום, אך רבים האשימו את רינו וציינו את חוסר ניסיונה (שכן הפרשה ארעה ממש עם כניסתה לתפקיד) כגורם לאסון.

בין ההחלטות האחרות של רינו שעוררו דיון ציבורי נוקב בארצות הברית ניתן למנות את השבתו של הילד אליאן גונזלס לאביו בקובה ואת התביעות שהגישה נגד פעילים המתנגדים להפלות כאשר לתפיסתה מנעו מנשים גישה להפלות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

התובעים הכלליים של ארצות הברית
רנדולף · ברדפורד · לי · לוי לינקולן האב · ברקינרידג' · רודני · פינקי · ראש · וירט · מקפירסון ברין · ברוק טוני · פרנקלין באטלר · גראנדי · דילוורת' גילפין · קריטנדן · לגאר · נלסון · מייסון · קליפורד · טוסי · ג'ונסון · קריטנדן · קאשינג · בלאק · מק'מסטרס סטנטון · בייטס · ספיד · סטנברי · אברטס · הואר · אקרמן · ויליאמס · פיירפונט · טאפט · דוונס · מק'ויג · ברוסטר · גרלנד · מילר · אולני · הרמון · מק'קנה · גריגס · נוקס · מודי · בונפרטה · ויקרשאם · מק'ריינולדס · גרגורי · פאלמר · דוהרטי · סטון · סרגנט · מיצ'ל · קאמינגס · מרפי · ג'קסון · בידל · קלארק · מק'גראת · מק'גרנרי · בראונל · רוג'רס · קנדי · קצנבך · רמזי קלארק · ניוטון מיצ'ל · קליינדינסט · ריצ'רדסון · סאקסבי · ג'ון ניוטון מיצ'ל · לוי · בל · קוולטי · סמית · מיס · תורנבורו · באר · רינו · אשקרופט · גונזאלס · מיוקייסי · הולדר Seal of the United States Department of Justice.svg