ג'בל חשם א-טריף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף ג'בל חשם אל-טאריף)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ג'בל חשם א-טריף הוא הר הממוקם בצפון-מזרח חצי האי סיני, במחוז צפון סיני. ההר מרוחק מגבול ישראל-מצרים כ-20 קילומטר, כקילומטר אחד מדרום לכביש נח'ל-טאבה. גובהו של ההר הוא 874 מטר מעל פני הים. ההר מכונה בעברית הר השם על ידי הטוענים כי יש לזהות אותו כהר סיני המקראי. הבולטים שבהם הם במאי הקולנוע ג'יימס קמרון והעיתונאי החוקר שמחה יעקובוביץ', המכונה גם "הארכאולוג העירום".

בסרטו של ג'יימס קמרון "פענוח יציאת מצרים" נטען כי חשם א-טריף הוא המועמד הטוב ביותר כזיהוי להר סיני המקראי, מכמה סיבות:

  1. על ההר ישנו שסע המשקיף על תיאטרון (מבנה) טבעי, אשר ממנו דובר יכול להיראות ולהישמע למרחק רב, כפי שהיה צריך משה לאחר שהעם ביקשו שיקרא להם את שמונה הדיברות האחרונים (את שני הדיברות הראשונים שמעו ישראל מפי אלהים).
  2. מיקום הר סיני מצוין בתורה שלוש פעמים, בכל פעם במרחק ממקום מסוים. מיקום "הר השם" מאמת, לכאורה, את המרחקים הללו.
  3. על ההר נמצא זכר למעיין קדום.
  4. ההר ממוקם על הציר המשוער שבו הלכו בני ישראל.

טענה[דרוש מקור] נוספת המשמשת לחזק את הטענה כי "הר השם" הוא הר סיני המקראי היא כי הר סיני במקרא מתואר בתור "ההר הקדוש", וכך גם ג'בל חשם א-טריף מכיל מספר אבנים קדושות עתיקות מסביבו, וכן קברים בולטים של אנשים. לפי טענה נוספת[דרוש מקור] לטובת ג'בל חשם א-טריף, החלופה המקובלת על ידי המסורת הנוצרית, ג'בל מוסא, נטולה כל האמור לעיל. בנוסף נטען כי ג'בל מוסא מוקף מישור גרניט שאינו מתאים לרעיית צאן, וכי השטח מתחת להר אינו רחב וגדול מספיק על מנת להכיל כמה מאות אלפי אנשים, דבר אשר מתקיים בג'בל חשם א-טריף.

עוד טוענים תומכי ג'בל חשם א-טריף כי שמו של ההר מעיד עליו עד היום: "הר השם", מלשון הר האלהים. על פי הסרט התיעודי, למרות כל הטענות הללו, לא ניתנה רשות לחפירות ארכאולוגיות על ידי הצבא המצרי, ושומרים מגבילים את הגישה אל ההר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קואורדינטות: 29°40′11″N 34°37′56″E / 29.66972°N 34.63222°E / 29.66972; 34.63222