ג'ון פיטר זנגר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ג'ון פיטר זנגר (John Peter Zenger; ‏26 באוקטובר 1697 – 28 ביולי 1746) היה אמריקאי ממוצא גרמני - אמריקאי, מו"ל ועורך העיתון "ניו יורק וויקלי ג'ורנל", שעזר לבסס את עקרונות חופש הביטוי וביטול חבר המושבעים. זנגר הואשם במשפט אמריקאי המכונה "משפט זנגר" בסוף שנת 1733 לאחר שהשמיע את דעותיו הביקורתיות על מושל ניו יורק הקולוניאלי, וויליאם קוסבי, והואשם בהוצאת דיבה. עורך דינו, אנדרו המילטון, טען כי הוצאת דיבה הינה פרסום עובדות שאינן מדויקות. בנובמבר 1734 זנגר נעצר על ידי השריף בהוראת קוסבי, ולאחר שחבר המושבעים סירב להגיש תביעה נגדו, הוא הואשם בהוצאת דיבה באוגוסט 1735 על ידי היועץ המשפטי לממשלה ריצ'רד בראדלי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ון פיטר זנגר הגיע לאמריקה בשנות העשרים המוקדמות שלו. אביו נפטר במהלך המסע לאמריקה של המשפחה וזנגר הצעיר עבד במשך מספר שנים כעוזרו של העורך ויליאם ברדפורד לפני פתיחת בית הדפוס שלו ב-1726. שבע שנים לאחר מכן, הוא הקים את כתב העת השבועי "ניו יורק וויקלי ג'ורנל", העיתון השני בגודלו בניו יורק. כתב העת ביקר באופן נוקשה את המושל באותה עת - קוסבי.

בשנת 1733 זנגר פרסם כתבה בעיתון בניו יורק שבה הביע את המחלוקת שלו במדיניות של המושל וויליאם קוסבי שזה עתה התמנה. זנגר פרסם בכתב העת שלו ה"ניו יורק ווקלי ג'ורנל" מאמרים ביקורתיים על המושל המלכותי. בתגובה, קוסבי פרסם כרוז המגנה את העיתון במילים "שערורייתיות, ארסיות, שקריות והסתה".

זנגר נעצר על ידי צו בית משפט על "הוצאת דיבה" שבאותה תקופה הגדרתה הייתה פרסום דברים ללא אישורו של הממשל. זנגר נעצר והושם מאחורי סורג ובריח ל-45 שבועות, בעת שמשפטו נמשך יומיים בלבד. במהלך שהותו בכלא, אשתו ועמיתיו המשיכו לפרסם את כתב העת וביקורת על המושל.

זנגר העסיק שני עורכי דין שייצגו אותו, אך רישיונם נשלל מיד, ולכן קרא לפרקליט מחוץ למדינה, אנדרו המילטון (1676-1741), שפחות נרתע מהמושל קוסבי. "במשפט זנגר" המילטון טען בתביעה כי הביקורות שהתפרסמו בכתב העת נגד המושל קוסבי, הינן עובדות אמיתיות ולכן זנגר אינו צריך להיענש. כאשר התביעה הצביעה על כך כי הביקורת כלפי המושל קוסבי לא הייתה במטרה ליצור הסתה. זנגר ניצח במשפט. "משפט זנגר" היווה אבן פינה לחופש התקשורת באמריקה ובשנת 1789 פסק הדין נכנס לחוקת ארצות הברית למרות שלפני כן הוא התקבל כחוק רק במדינת פנסילבניה.

מותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ון פיטר זנגר מת בניו יורק ב-28 ביולי 1746, ונקבר בטריניטי שבמנהטן התחתית. אלמנתו המשיכה את ניהול בית הדפוס המשפחתי, עד שבנו הבכור החליף אותה בדצמבר 1748.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]