ג'ורג' סורוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'ורג' סורוס בוועידה במינכן, 2011

ג'ורג' סורוסאנגלית: George Soros, בהונגרית: Soros György; נולד ב-12 באוגוסט 1930) הוא איל הון ופעיל פוליטי ליברל יהודי אמריקאי.

ראשית חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ורג' סורוס נולד בבודפשט, הונגריה, ב-12 באוגוסט 1930 בשם ג'רג' שוורץ (בהונגרית: Schwartz György), למשפחה יהודית מעורה בחברה ורחוקה מהדת. אביו היה עורך דין במקצועו שנפל בשבי במהלך שירותו במלחמת העולם הראשונה, ונמלט חזרה מרוסיה למשפחתו בבודפשט. כמו כן היה חובב אספרנטו ולימד את בנו לדבר בה. בשנת 1936 שינה אביו את שם משפחתו משוורץ ("שחור" בגרמנית) לשורוש ("יורש" בהונגרית), עקב התחזקות האנטישמיות ועלייתן של תנועות פשיסטיות. כנער בן 14 שרד סורוס בבודפשט את שואת יהדות הונגריה. בין היתר התחזה לבן מאומץ של פקיד במשרד החקלאות ההונגרי שעסק בהחרמת רכוש יהודי.[1]

בשנת 1947 היגר לאנגליה ולמד בבית הספר לכלכלה של לונדון שם סיים תואר ראשון ושני בפילוסופיה בשנת 1954 .[2] הוא הושפע רבות מהפילוסוף קרל פופר, שהיה אחד ממוריו, ומרעיון החברה הפתוחה אותו קידם. בתום לימודיו החל לעבוד כפקיד בבנק "סינגר ופרידלנדר", ובהמשך עבר למחלקת הארביטראז'. בהמלצת חבר לעבודה עבר בשנת 1956 לניו יורק, שם עבד בחברת הברוקרים F.M. Mayer והתמחה במניות אירופיות, שעוררו עניין בארצות הברית עם ראשיתו של התהליך שהסתיים לימים בהקמת האיחוד האירופי. בשנת 1959 עבר לעבוד בחברת Wertheim & Co., כאנליסט לניירות ערך אירופיים.

פעילות כלכלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

סורוס עשה את הונו ממסחר במטבע חוץ. הוא רכש מטבעות שלדעתו עמדו בפני ייסוף, ומכר מטבעות שלדעתו עמדו בפני פיחות. לרוב, הערכותיו היו נכונות ומבוססות, ויש הטוענים[דרוש מקור] שההון שעשה בא על חשבונן של מדינות מתפתחות שכלכלתן התערערה. את עיקר פרסומו הציבורי קנה ב-1992, עת מכר בחסר מיליארדי לירות שטרלינג תוך ציפייה לפיחות בשער המטבע הבריטי. הפיחות אכן התממש ב-1993 והביא ליציאת הליש"ט ממנגנון שערי החליפין האירופי, שקדם לאירו.

הונו מוערך, נכון ל-2013, ב-19.2 מיליארד דולר, מה שהופך אותו לאחד מ-50 עשירי תבל. מגזין "פורבס" דירג אותו במקום ה-35 ברשימת עשירי תבל. בעשורים האחרונים החל סורוס לתרום מיליארדי דולרים לצדקה.

סורוס הוא יו"ר הנהלת קרן ההון "סורוס" וראש "מכון החברה הפתוחה" (Open Society Institute). הוא גם חבר לשעבר במועצת המנהלים של המועצה האמריקנית ליחסי חוץ. ב-2009 הקים מכון לחשיבה כלכלית חדשה.[3]

עסקיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1970 ייסד סורוס את "סורוס ניהול קרנות" עם המשקיע ג'ים רוג'רס. בשנת 1973 עזב את חברת "בליצ'רודר וארנולד" כדי להקים קרן גידור משלו באמצעות 12 מיליון דולר שגויסו מהמשקיעים. כריסטופר אינק היה מעורב גם הוא בקרן, ושותפים אחרים היו ויקטור נידרהופר וסטנלי דרוקנמילר, אך ג'ים רוג'רס פרש מהקרן בשנת 1980.

בתחילה נקראה הקרן קרן סורוס, אך שמה בסופו של דבר שונה לקרן קוואנטום. בשנת 2000 בוצע ארגון מחדש בחברת הקרנות של קוונטום, ואת קרן הדגל Quantum Endowment Fund הוקמה. והשותפות המוגבלת של סורוס ניהול קרנות תפקדה בתור היועץ העיקרי של הקרן. ג'ורג' סורוס הוא יו"ר הנהלת קרן סורוס. ואילו הפעילות היום יומית של הקרן מנוהלת על ידי שני בניו הגדולים של סורוס וכן על ידי מנהל ההשקעות הראשי קית אנדרסון.

הקרן מחזיקה נכסים בשווי מוערך של כ-27 מיליארד דולרים. בין ההשקעות האחרונות נמצאת רכישה משנת 2010 של כ-20% מחברת BNK Petroleum. בשנת 2007, קרן קוואנטום הניבה תשואה של 32%, כשסורוס שבאותה תקופה חזר מפרישה גרף 2.9 מיליארד דולרים כתוצאה מהישגי הקרן.

ב-16 בספטמבר 1992, יום רביעי השחור, הקרן של סורוס ביצעה מכירה בחסר של לירות שטרלינג בשווי יותר מ-10 מיליארד דולר, תוך ניצול הימנעותה של ממשלת בריטניה מלהעלות את הריבית לרמה ששררה בכלכלות אחרות באירופה או לאפשר ניוד של המטבע שלה. כשלבסוף נסוגה בריטניה ממנגנון הריבית האחידה האירופי, הדבר גרם לפיחות קיצוני בלירת השטרלינג, והמרוויח הגדול מכך היה סורוס שגרף סכום המוערך ב-1.1 מיליארד דולרים. הוא כונה "האיש ששבר את הבנק המרכזי של אנגליה". בשנת 1997, העריך משרד האוצר הבריטי את העלות של יום רביעי השחור ב-3.4 מיליארד פאונד.

ביום שני 26 באוקטובר 1992, צוטט סורוס בעיתון הטיימס כאומר "סה"כ הפוזיציה שלנו ביום רביעי השחור הייתה שווה כמעט 10 מיליארד דולר, תיכננו למכור יותר מכך למעשה, כאשר אמר נורמן למונט (שר האוצר של בריטניה) רק לפני הפיחות שהוא מתעתד ללוות קרוב ל-15 מיליארד כדי להגן על הסטרלינג, היינו משועשעים מפני שזה היה כמה שאנחנו רוצים למכור".

בשנת 1997, במהלך המשבר הפיננסי באסיה (1997), האשים ראש ממשלת מלזיה מהאטיר מוחמד את סורוס בשימוש בעושרו על מנת להעניש את איגוד מדינות דרום-מזרח אסיה (ASEAN) על קבלת מיאנמר כחברה בארגון. בהמשך להיסטוריה של התבטאויות אנטישמיות, מהאטיר התייחס לרקע היהודי של סורוס ("היה זה יהודי אשר עורר את קריסת המטבע"[4] ) ורמז כי סורוס גרם למשבר כחלק מקונספירציה יהודית. תשע שנים מאוחר יותר, בשנת 2006, התנצל על כך מהאטיר.[5]

בספרו משנת 1998 "The Crisis of Global Capitalism: Open Society Endangered" הסביר סורוס את תפקידו במשבר כך:

המשבר הפיננסי שמקורו בתאילנד בשנת 1997 היה מעצבן במיוחד בשל היקפו וחומרתו ... בתחילת שנת 1997, היה ברור לסורוס ניהול קרנות, כי הפער בין חשבון הסחר וחשבון ההון נעשה בלתי נסבל. מכרנו בחסר בהט תאילנדי ואת הרינגיט המלזי בראשית שנת 1997 עם מח"מ של שישה חודשים עד שנה. (כלומר, נכנסנו לתוך חוזים לספק בתאריך עתידי בהט תאילנדי ורינגיט מלזי שאנחנו לא מחזיקים כעת).
לאחר מכן ראש הממשלה של מלזיה, מהאטיר האשים אותי בגרימת המשבר, האשמה מופרכת לחלוטין. לא היינו בין המוכרים של המטבע במהלך החודשים שלפני המשבר, אלא להיפך, דווקא קנינו כאשר המטבעות החלו לרדת -ביצענו רכישת רינגיט כדי לממש את הרווחים על ספקולציות קודמות שלנו (סגירת פוזיציה). (יותר מדי מוקדם, כפי שהתברר. השארנו את מרבית הרווח הפוטנציאלי על השולחן כי פחדנו כי מהאטיר יכפה שליטה במטבע. הוא עשה זאת, אבל הרבה יותר מאוחר".[6]

התוצר מקומי גולמי (תמ"ג) של ASEAN במונחי דולר אמריקאי ירד בכ-9.2 מיליארד דולרים בשנת 1997 ו-218.2 מיליארדי דולר (31.7%) בשנת 1998.

תחזיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספרו: "הפרדיגמה החדשה של השווקים הפיננסיים" (מאי 2008), תיאר סורוס "סופר בועה" שהלכה והתנפחה במשך 25 השנים האחרונות והיא מוכנה לקריסה. זה היה השלישי בסדרה של ספרים שנכתבו על ידו ובהן הוא חזה בהצלחה אסון כלכלי. כפי שהוא קובע:

"יש לי היסטוריה של ילד הקורא זאב זאב ... עשיתי זאת לראשונה ב (ספר) "האלכימיה של האוצר" (בשנת 1987), ואז ב"משבר של הקפיטליזם הגלובלי" (בשנת 1998) ועכשיו בספר הזה. כך ש זה שלושה ספרים המנבאים אסון. (ולאחר ש)הילד צעק זאב זאב שלוש פעמים ... הזאב באמת הגיע”.

הוא מייחס את הצלחתו ליכולתו להבחין כאשר התחזיות שלו אינן נכונות:

"אני עשיר רק מפני שאני יודע מתי אני טועה ... אני בעצם שרדתי על ידי זיהוי הטעויות שלי. אני מקבל כאבי גב לעתים קרובות בשל העובדה כי טעיתי. בכל פעם שאתה טועה אתה צריך להילחם או לברוח. וכאשר [אני] הופך את ההחלטה, כאב הגב נעלם”.

בחודש פברואר 2009, אמר ג'ורג' סורוס כי המערכת הפיננסית העולמית למעשה התפרקה, והוסיף כי אין סיכוי לפתרון בטווח הקרוב למשבר. "אנו עדים להתמוטטות של המערכת הפיננסית... היה דגש על "יצוב החולה”, וזה עדיין בשלב של "יצוב החולה”. אין שום סימן שאנחנו קרובים לתחתית".

מידע פנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1988, סורוס התבקש להצטרף לניסיון השתלטות על הבנק הצרפתי סוסייטה ז'נרל והוא סירב להשתתף במכרז, אך למרות זאת מאוחר יותר קנה ממניות החברה. השלטונות הצרפתיים החלו בחקירה בשנת 1989, ובשנת 2002 בית המשפט הצרפתי קבע כי היה זה סחר במידע פנים, הרשעה פלילית כמוגדר תחת חוקי ניירות ערך הצרפתית, והוא נקנס בסכום של 2.3 מיליון דולר, אשר היה הסכום שאותו הרוויח מהשימוש במידע פנים. לא נעשתה חקירה של נזקי האירוע בגלל התיישנות המקרה ומשך הזמן עד להרשעה. סורוס הכחיש כל אשמה ואמר כי החדשות של השתלטות היו נחלת הכלל. ההרשעה שלו בסחר במידע פנים אושרה גם על ידי בית המשפט העליון בצרפת ב-14 ביוני 2006. סורוס ערער לבית המשפט האירופי לזכויות אדם, בטענה כי עיכוב של 14 שנה בהבאת התיק לבית המשפט מנע שימוע הוגן. באוקטובר 2011 נדחה ערעורו.

עמדותיו והשפעה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

סורוס נחשב לפרו-פלסטיני וליברל התומך במטרות ארגוני שמאל. הוא היה אחד ממתנגדיו הגדולים של נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ורג' ווקר בוש ותרם כסף רב לקמפיינים של מתחריו. בכלל זה תרם למפלגה הדמוקרטית 27 מיליון דולר, בעת הבחירות לנשיאות ארצות הברית 2004.[7] הוא תרם למסעי הבחירות של ברק אובמה לנשיאות. סורוס נמנה עם התורמים המרכזיים של שדולת "ג'יי סטריט", המזוהה עם השמאל היהודי האמריקאי.[8]

בשנת 2003 הביע סורוס עמדה שלפיה מדיניותן של מדינת ישראל ושל ארצות הברית וכן עושרם של יהודים מחזקים מגמות אנטישמיות.[9] בעקבות הדברים כתב במאמר שהאנטישמיות קדמה למדינת ישראל, ושמדיניות מדינת ישראל אינה אחראית לאנטישמיות, אולם הגישה כלפי מדינת ישראל מושפעת מהמדיניות שלה.

בשנת 2016 הודלפו מסמכים של "רשת החברה הפתוחה" הכוללת ארגונים הממומנים בידי סורוס. על פי המסמכים הרשת מממנת ארגונים בישראל וברשות הפלסטינית, תוך ניסיון להסתיר את מעורבותה. בין היתר תרם סורוס מיליוני דולרים לעדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, לארגון אעלאם שהאשים את ישראל בטיהור אתני ולארגון "המשרד הערבי האזורי" התומך ב-BDS ומסייע בהפעלת לחץ בינלאומי על מדינת ישראל. סורוס תרם סכומים ניכרים גם לקרן החדשה לישראל.[10]

חייו האישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ורג' סורוס נואם בבית הספר לכלכלה של לונדון

סורוס נשוי בשלישית ואב לחמישה ילדים. שלושת הראשונים נולדו מאשתו הראשונה, לה היה נשוי בשנים 19601983, ושני האחרונים מאשתו השנייה, לה היה נשוי בשנים 1983–2005. בשנת 2008 פגש את אשתו הנוכחית, טמיקו בולטון, והזוג התחתן בספטמבר 2013.

בין ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ג'ורג' סורוס, החברה הפתוחה בסכנה, ידיעות ספרים - ספרי חמד, 1999.
  • ג'ורג' סורוס, בועת העליונות האמריקאית, הוצאת דביר, 2004

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]