סדרת הרכבות - דמויות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף ג'יימס הקטר האדום)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סדרת הספרים סדרת הרכבות, והעיבוד הטלוויזיוני של הסדרה, מכילים אוסף רב של דמויות אשר נוצרו לאורך השנים על ידי הסופרים וילברט אודרי ובנו, כריסטופר אודרי. בערך זה יוצג ריכוז של הדמויות הראשיות והמרכזיות בסדרה.

מסילת הברזל של המפקח השמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן קטרי הרכבת במסילת הברזל של המפקח השמן באי הבדיוני סודור:

קטרי הקיטור[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • תומס הקטר (באנגלית: Thomas the Tank Engine) - הדמות הראשית בסדרה. תומס הוא קטר קטן בצבע כחול עם פסים אדומים. המספר 1 מוצג על מיכלי המים של תומס. תומס מבוסס על קטרי ה-E2, שעוצבו על ידי לוסון בילינטון ב-1913. תומס כיכב לראשונה בשנת 1946 בספר השני בסדרה, תומס הקטר, והיה הנושא של ארבעת הסיפורים שהופיעו בספר.
 • אדוארד הקטר הכחול (באנגלית: Edward the Blue Engine) - קטר כחול עם פסים אדומים. אדוארד היה הדמות הראשונה שהופיעה בסדרת הספרים. המספר 2 מוצג על קרון השירות של אדוארד. אדוארד הוא אחד מהקטרים הוותיקים ביותר במסילת הברזל של המפקח השמן. אדוארד תמיד אדיב וידידותי לכולם. הוא נבנה בשנת 1896 והגיע לסודור ב-1915. אדוארד הוא גם כן אחד הדמויות הראשיות בסדרת הטלוויזיה.
 • הנרי הקטר הירוק (באנגלית: Henry the Green Engine) - קטר ירוק. המספר 3 מוצג על קרון השירות של הנרי. לאחר שהיה מעורב בתאונה גדולה הנרי נבנה מחדש עם חלקים שונים. הנרי הוא אחד מהקטרים הגדולים ביותר במסילת הברזל של המפקח השמן, והוא נוטה לעתים רבות להיות מתוח. הוא נבנה בסביבות 1920, הגיע לסודור ב-1922, אך נבנה מחדש ב-1950. הנרי הוא גם אחד מהדמויות הראשיות בסדרת הטלוויזיה.
 • גורדון הקטר הגדול (באנגלית: Gordon the Big Engine) - קטר כחול עם פסים אדומים. המספר 4 מוצג על קרון השירות של גורדון. גורדון הוא הקטר הגדול ביותר במסילת הברזל של המפקח השמן. גורדון נוטה להיות יהיר על אף שהוא הוא טוב לב. גורדון נבנה ב-1922 והגיע לסודור באותה השנה. גורדון הוא גם אחד מהדמויות הראשיות בסדרת הטלוויזיה. גורדון נקרא על שם ילד חצוף אשר התגורר באותו הרחוב של משפחת אודרי במהלך ילדותו של כריסטופר אודרי.
 • ג'יימס הקטר האדום (באנגלית: James the Red Engine) - קטר אדום עם פסים בצבע זהב. המספר 5 מוצג על קרון השירות של ג'יימס. ג'יימס נוטה להיות יהיר, חמום מוח, ואוהב להשוויץ. הוא נבנה בשנת 1915 והגיע לסודור ב-1946. ג'יימס הוא גם אחד מהדמויות הראשיות בסדרת הטלוויזיה.
 • פרסי הקטר הקטן (באנגלית: Percy the Small Engine) - פרסי הוא הקטר הקטן ביותר, הצעיר ביותר, ואולי החוצפן ביותר מקטרי הקיטור הראשיים. המספר 6 מוצג על תא הפחם שלו. הופעתו הראשונה של פרסי ב-"סדרת הרכבות" הייתה בספר החמישי, קטרים בעייתיים, שפורסם במקור בשנת 1950. הוא קיבל את הכותרת העצמית שלו בספר #11, פרסי הקטר הקטן.
 • טובי קטר הטראם (באנגלית: Toby the Tram Engine) - טובי הוא טראם קיטור עם מסירי מכשולים ולוחות צדדיים, מציג את המספר שבע ועובד על אותו קו הנסיעה של תומס. טובי הופיע לראשונה בספר השביעי ב-"סדרת הרכבות", טובי קטר הטראם בשנת 1952, והופיע במספר ספרים לאחר מכן. הספר השני שהתמקד בטובי היה הספר השישי של כריסטופר אודרי, טובי, קרונות וצרות. טובי מבוסס על קטרי ה-J70 ממסילת המזרח הגדולה. מסירי המכשולים ולוחות צדדיו מאפשרים לו לנסוע על מסילות בצד הדרך, שאסור לקטרים אחרים לעשות מבחינות בטיחות. השתמשו בקטרי ה-J70 למשימות קלות, כמו עבודות בקווי סניף ועיתוק רכבות בנמלים.
 • דאק קטר הגרייט וסטרן (באנגלית: Duck the Great Western Engine) - קטר ירוק גדול. המספר 8 מוצג על תא הפחם של דאק. דאק נבנה בשנת 1929 והגיע לסודור ב-1955. לפני הגעתו לסודור הוא עבד בפדינגטון. עובדה זו מתגלה בסיפור "גורדון נהיה זר". דאק היה אחד מהדמויות הראשיות בסדרת הטלוויזיה עד לעונה השביעית. כמו כן הוא היה גם דמות מרכזית בעונה ה-12 של סדרת הטלוויזיה.
 • דונלד ודאגלס (באנגלית: Donald and Douglas) - קטרים זהים מסקוטלנד שהגיעו לסודור לתקופת ניסיון. על אף שבתחילה המפקח השמן לא ציפה לשני קטרים ואף התכוון לשלוח אחד מהם חזרה לסקוטלנד, בהמשך הוא שינה את דעתו כאשר שמע עד כמה יעילים הם במהלך העונה המושלגת. בשל כך הוא החליט להשאיר את שני הקטרים בצי הקטרים שלו. בתחילה, כאשר הם הגיעו לסודור, דונלד ודאגלס היו צבועים בשחור, אך בהמשך הם נצבעו בכחול עם פסים אדומים על מנת שיהיו בעלי מראה תואם למראה של גורדון, אדוארד ותומס. דונלד ודאגלס קיבלו את המספרים 9 ו-10 בהתאמה. דונלד ודאגלס נבנו בשנת 1899 והם הגיעו לסודור ב-1959. דונלד ודאגלס מבוססים על קטרי קלדוניאן. דונלד ודאגלס הם היו גם כן דמויות מרכזיות בסדרת הטלוויזיה.
 • אוליבר קטר הגרייט וסטרן (באנגלית: Oliver the Great Western Engine) - אוליבר נמלט במקור ממסילת הברזל המקורית בה עבד לאחר שנודע לו כי הוא צפוי להיות מפורק. אוליבר הופיע לראשונה בספר "קטרי יוזמה" בו מתואר כיצד דאגלס מציל אותו. הוא נבנה בשנת 1932 והגיע לסודור בשנת 1968. לאחר שהגיע לסודור אוליבר שופץ ונצבע בצבע ירוק, וקיבל את המספר 11. אוליבר קיבל את שמו על שמו של אוליבר ויקס, שכנם של משפחת אודרי.
 • ביל ובן (באנגלית: Bill and Ben) - ביל ובן הם קטרים תאומים אשר עובדים בסודור עבור חברת הקאוליניט המקומית. ביל ובן צבועים בצבע צהוב. מלבד הלוחיות שלהם, ביל ובן זהים לחלוטין ולכן ישנם דמויות שנוטות לעתים להתבלבל ביניהם. ביל ובן קטנים במידה ניכרת מיתר הקטרים איתם הם עובדים איתם. ביל ובן נבנו בשנת 1953 והגיעו לסודור ב-1966. הם צעירים, חצופים ואוהבים למתוח את הקטרים הגדולים. הם עובדים באזור מחצבת הקאוליניט המקומית ובנמל ברנדאם. דמויותיהם של ביל ובן הופיעו לראשונה בספר "קטרי המסילה הראשית" והיו דמויות מרכזיות בספר "תומס והתאומים".

קטרי הדיזל[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דיזל (באנגלית: Diesel) - דיזל היה קטר הדיזל הראשון שהגיע לסודור. הוא ביקר מהמסילה האחרת לתקופת ניסיון בספר דאק וקטר הדיזל (ספר #13 ב-"סדרת הרכבות"). דמותו התבססה על קטר עיתוק מדגם 08. דמותו של "דיזל הערמומי" בסדרת הטלוויזיה התבססה על דיזל.
 • דייזי (באנגלית: Daisy)-דיזל נוסע הממוקד בעצמו.
 • בוקו (באנגלית: BoCo) -חצר מנומסת, יבשה וחומצת דיזל.
 • D7101/"דוב" (באנגלית: D7101/Bear) -דיזל תעבורה מעורב.
 • מייביס (באנגלית: Mavis) -דיזל מתנהג היטב.
 • פיפ ואמה (באנגלית: Pip and Emma) -שני קטרי דיזל חשמליים.

הקרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אנני וקלרבל (באנגלית: Annie and Clarabel) - קרונות הנוסעים של תומס. הן הופיעו לראשונה בשנת 1946 בספר "תומס הקטר", בו תומס קיבל אותן יחד עם מסילת השלוחה שלו. בהופעה הראשונה הקצרה הזו, לא היו להן שמות. בספר "שובו של תומס הקטר" שיצא בשנת 1949, נותנו להן שמות ודמויותיהן הורחבו. הן הופיעו בעונה הראשונה של סדרת הטלוויזיה והופיעו בכל עונה מאז.
 • הנרייטה (באנגלית: Henrietta) - קרונית הנוסעים הנאמנה של טובי. היא עבדה עם טובי על הקו הישן שלהם, וכשהקו נסגר, טובי סירב לעזוב אותה שם. מנהל התחנה רצה להפוך אותה ללול תרנגולות, אבל המפקח השמן הסכים כי "אי אפשר שזה יקרה". שניהם בלתי נפרדים, ובכל פעם שהם לבד הם דואגים אחד לשני. הנרייטה מסיעה נוסעים ומשמשת להביא עובדי מחצבה הלוך וחזור מעבודה. בספר "הקטרים של המפקח השמן" ("שמונת הקטרים המפורסמים"), היא משמשת בתור הקרון הפרטי של המפקח השמן כשהקטרים נוסעים לטיול במסילה האחרת. הנרייטה הייתה הדמות היחידה בשם שלא הייתה מאוירת עם פרצוף ב-"סדרת הרכבות" עד הספר ה-41 בסדרה, "תומס וויקטוריה". בספר הזה, הנרייטה מתוארת עם פרצוף קטן ומלבני איפה שחלון בדלתות הקצה יהיה. הוא באותו צבע כמו גופה, כמו הקרונות האחרים. לא היו לה פנים בסדרת הטלוויזיה עד לעונה השמונה עשרה.

מסילת סקארלווי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקטרי סקארלווי 1-6 יש תאומים אמיתיים, עם אותם המספרים, במסילת טאלילין.

 • סקארלווי (באנגלית: Skarloey) - סקארלווי (מספר 1) הוא אחד מהקטרים המבוגרים ביותר בסודור. הוא קטר חכם היודע את כל מה שיש לדעת על הפעלת מסילת ברזל. יש לו כבוד רב לקרונות, לנוסעים, ולקטרים אחרים, ולעתים נותן עצות לקטרים הצעירים כשצריך. הוא גם משמש כמספר בהרבה מהסיפורים. כשהוא הגיע לראשונה ב-1864, הוא היה גא ויהיר, וחשב את עצמו טוב מדי כדי למשוך משא. הוא גם סבל ממרכב קצר שעשה אותו לא יציב ונתן לו את הכינוי "באקינג ברונקו". הוא קבל שני גלגלים אחוריים ותא נהג, שעשה אותו עוד יותר נפוח. אולם, לבסוף, הוכיחו לו את טעותיו. מאז, סקארלווי היה עובד קשה, והפעיל את הקו עם רנייאס עד שהיה מותש. סקארלווי הופיע לראשונה ב-ארבעה קטרים קטנים. הסיפור של העבר שלו מתואר ב-"קטרים וותיקים".
 • רנייאס (באנגלית: Rheneas) - רנייאס (מספר 2) הוא אחד מהקטרים המבוגרים ביותר בסודור. רנייאס ידוע כ-"הקטר הישן האבירי" בגלל שהוא הציל את המסילה כשהוא החזיר רכבת אחרי שהשתבש. הוא נבנה ב-1865 על ידי פלטצ'ר, ג'נינגז של ווייטהאבן, אותה החברה שבנתה את סקארלווי. הוא הגיע קצת אחרי סקארלווי, אך בהתחלה הוא היה היותר הגיוני משני הקטרים. הוא היה קטר נחוש בדעתו, ובתחילת שנות החמישים הוא הפעיל את המסילה לבדו. ב-ארבעה קטרים קטנים, הוא נשלח לשיפוץ ולא חזר עד שבעה ספרים לאחר מכן, ב-"קטר אבירי וותיק".
 • סר הנדל (באנגלית: Sir Handel) - סר הנדל (מספר 3) נקרא על שם הבעל של מסילת סקארלווי, סר הנדל בראון. הוא עבד במסילת מיד סודור תחת השם פלקון. הוא קטר מנופח שחושב שלמשוך משא זה רמה נמוכה בשבילו, ויעשה הכול כדי לחמוק מעבודות שהוא לא רוצה לעשות. הוא נבנה בשנת 1903 במפעל פלקון שבלוגבורו עבור מסילת מיד סודור, כשהוא היה צבוע כחול ונשא את השם 'פלקון'. אחרי שהתחנה ההיא נסגרה, הוא נמכר לחברת האלומיניום של סודור, ואז למסילת סקארלווי, כשבאותה תקופה היו חסרים לה קטרים. סר הנדל לא התמודד היטב עם המסילות המוזנחות בתחנה החדשה שלו, ולעתים היה יורד מהפסים - לפעמים בכוונה. נתנו לו גלגלים מיוחדים עם צמיגים רחבים לתקן את הבעיה, שהקטרים האחרים כינו כ-"גלגלי מכבש". סר הנדל הופיע לראשונה ב-ארבעה קטרים קטנים.
 • פיטר סם (באנגלית: Peter Sam) - פיטר סם (מספר 4) היה ידוע כסטיוארט כשהוא עבד במסילת מיד סודור. הוא קטר מנומס, ופופולרי עם נוסעים וקרונות כאחד. אפילו קרונות המשא לא עושים לו טריקים. הוא נבנה על ידי קר סטיוארט ב-1922 עבור מסילת מיד סודור, ולכן הוא קבל את השם 'סטיוארט'. כמו סר הנדל, הוא נמכר לחברת האלומיניום ואז לחנת סקארלווי. בעקבות התנגשות עם כמה קרונות משא ותאונה במנהרה, הוא איבד את הארובה שלו והיה מצויד עם מפליט גיזל. הוא הופיע לראשונה ב-ארבעה קטרים קטנים.
 • ראסטי (באנגלית: Rusty) - ראסטי (מספר 5) הוא קטר דיזל-מכני שחור שנבנה על ידי חברת ראסטון והורנסבי שממנה בא שמו. הוא נרכש ישירות מהמייצרים ב-1957. הוא מבוסס על הקטר "מידלנדר" שבמסילת טאלילין. הוא קטר אמין, פרקטי וידידותי שבעיקר עובד בחובות תחזוקה, למרות שהוא גם יכול להסיע רכבות נוסעים או משא אם יש צורך. הוא הגיע בספר הקטר הוותיק הקטן.
 • דאנקן (באנגלית: Duncan) – דאנקן (מספר 6) נבנה על ידי אנדרו ברקליי של קילמרנוק ב-1928. הוא הגיע לתחנה יד שנייה, כתחליף כאשר פיטר סם היה מעורב בתאונה שלו במחצבה. הוא היה גס ורע הליכות, וחשב את עצמו עובד יותר מדי. לעתים הוא היה מתנדנד לאורך המסילה. המפקח הרזה קרא לזה "רוק אנד רול". קרו לו מספר תאונות כתוצאה. למרות שהתנהגותו השתפרה בצורה משמעותית, הוא עדיין יכול להיות ציני ומצוברח. מקורותיו המדויקים אינם ידועים, אך הוא כן עבד פעם במפעל, בדברי פיטר סם. הוא הגיע בספר הקטר הוותיק הקטן.

מכונות מואנשות בולטות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • טרנס הטרקטור (באנגלית: Terence the Tractor) - טרנס הטרקטור מופיע לראשונה בפרק "תומס, טרנס והשלג" בספר תומס הקטר שנית. הוא יכול לנסוע "בכל מקום" באמצעות הזחלים שלו ופעם חילץ את תומס מערימת שלג.
 • ברטי האוטובוס (באנגלית: Bertie the Bus) - ברטי הוא האוטובוס הידידותי שמחלץ את הנוסעים של תומס מערימת שלג ב-"תומס, טרנס והשלג". בהרפתקה הכי מפורסמת שלו, הוא עשה מרוץ עם תומס בפרק הבא.
 • טרבור הלוקומוביל (באנגלית: Trevor the Traction Engine) - טרבור הלוקומוביל חולץ בסיפור "נצל משלכת" ומבלה את רוב זמנו עובד בפרדס לצד קו הנסיעה של אדוארד. הוא משמש לכל מיני עבודות מזדמנות.
 • הרולד המסוק (באנגלית: Harold the Helicopter) - הרולד המסוק הוא חבר טוב של הקטרים, למרות שהם חולקים יריבות ידידותית. הוא נמצא בבעלות משמר החופים של האי וגר בשדה התעופה דראיו. הוא נבנה ב-1949 ומופיע ב-1956.

בני אנוש בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סר טופהם האט (Sir Topham Hatt), המכונה בסדרת הספרים המנהל השמן (The Fat Director) והמפקח השמן (The Fat Controller) החל מספר #3, הוא המנהל הראשי בחברת הרכבות של סודור.