ד"ר ג'קיל ומיסטר הייד (סרט, 1941)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ד"ר ג'קיל ומר הייד
Dr. Jekyll and Mr. Hyde
כרזת הסרט ד"ר ג'קיל ומר הייד (1941)
כרזת הסרט ד"ר ג'קיל ומר הייד (1941)
מבוסס על הנובלה - המקרה המוזר של ד"ר ג'קיל ומר הייד מאת רוברט לואיס סטיבנסון
בימוי ויקטור פלמינג עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי ויקטור סאביל עריכת הנתון בוויקינתונים
תסריט ג'ון לי מהין, פרסי הית'
עריכה הארולד פ. קרס עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים ספנסר טרייסי
אינגריד ברגמן
לנה טרנר
מוזיקה פרנץ וקסמן עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום ג'וזף רוטנברג עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה מטרו גולדווין מאייר עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה מטרו גולדווין מאייר
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 12 באוגוסט 1941
משך הקרנה 113 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט אימה, סרט דרמה, סרט מדע בדיוני, סרט המבוסס על יצירה ספרותית עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב 1,140,000‏$
הכנסות 2,351,000‏$
הכנסות באתר מוג'ו drjekyllandmrhyde41
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ד"ר ג'קיל ומיסטר הייד (אנגלית: Dr. Jekyll and Mr. Hyde) הוא סרט אימה אמריקאי משנת 1941 המבוסס על הנובלה המפורסמת "המקרה המוזר של ד"ר ג'קיל ומר הייד" מאת רוברט לואיס סטיבנסון (1866).

לפי הנובלה הופקו חמישה סרטים אילמים. ב-1931 הופק סרט מדבר עם פרדריק מארץ' בתפקיד הראשי שזיכה אותו בפרס אוסקר לשחקן הטוב ביותר. חברת מטרו גולדווין מאייר קנתה את הזכויות לסרט מסרטי פרמאונט ואסרה להמשיך להפיץ אותו.

הבמאי הוא ויקטור פלמינג ששנתיים לפני כן זכה בשתי הצלחות גדולות : חלף עם הרוח והקוסם מארץ עוץ.

בתפקיד הכפול של ד"ר ג'קיל ומיסטר הייד משחק ספנסר טרייסי ולצידו אינגריד ברגמן שהתפרסמה בסרט אינטרמצו והשחקנית המתחילה לנה טרנר שהתפרסמה בסרט "נערת זיגפילד".

הסצנות המפורסמות בסרט הן אלה המרוכזות בפניו של ד"ר ג'קיל שהופכים בהשפעה התרופה לפנים מפחידות ומזרות אימה של מר הייד.

הסרט היה מועמד לפרס אוסקר על הצילום בשחור-לבן הטוב ביותר, העריכה הטובה ביותר והפסקול הטוב ביותר.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ד"ר הנרי ג'קיל (ספנסר טרייסי) הוא רופא מכובד בלונדון, מקובל בחברה הגבוהה ומאורס לביאטריקס אמרי (לנה טרנר) בתו היפה של סר ריצ'רד אמרי (דונלד קריספ). ג'קיל עוסק במחקר רפואי המתבסס על ההנחה שבכל אדם יש צד טוב וצד רע והוא מחפש תרופה שתעזור להבין את הרוע במטרה למגר אותו בדרכים רפואיות ותאפשר לו להדחיק זמנית את הצד הטוב באישיותו של האדם. לבסוף הוא מוצא תרופה הפועלת על ארנבים והופכת אותם מיצורים טובי מזג לחיות אגרסיביות וכן תרופת נגד המבטלת את השפעותיה.

סר ריצ'רד ועמיתיו הרופאים של ד"ר ג'קיל מתנגדים לניסוייו ורואים בהם סכנה. סר ריצ'רד מחליט לצאת עם בתו לצרפת ולהינתק זמנית מד"ר ג'קיל. באחד הלילות נתקל ד"ר ג'קיל בגבר תוקף בחורה. הוא מבריח אותו ומביא אותה לחדרה. הבחורה אייוי פירסון (אינגריד ברגמן) מודה לד"ר ג'קיל ומוכנה להתמסר לו אבל מצפונו הטוב מונע זאת ממנו.

הוא מחליט לנסות את התרופה על עצמו. לאחר שתיית התרופה הוא רואה חזיונות, פניו משתנות, עיניו בולטות, שערותיו זקורות והוא נראה כאדם מכוער ומטיל אימה - מיסטר הייד.

הוא מגיע למועדון לילה, מעורר שם מהומה ומזהה את אייוי כמוכרת משקאות במקום. בעזרת כספו הוא מכריח אותה להגיש לו שמפנייה ואחר כך משפיע על הבעלים לפטר אותה. הוא מביא אותה לחדרה ומתחיל להתעלל בה פיזית ונפשית. אייוי שבורה נפשית הולכת להתייעצות לד"ר ג'קיל...

הוא מבטיח לה שיטפל בעניין וידאג לכך שמר הייד לא יטריד אותה יותר. הוא מקבל מכתב מביאטריקס המודיעה לו שהם חוזרים לאנגליה. ד"ר ג'קיל נפגש אתם ואביה מסיר את התנגדותו לנישואים.

נראה שהכל שפיר אך לפתע משתנה ד"ר ג'קיל למיסטר הייד ללא התרופה. הוא ממהר לחדרה של אייוי החוגגת את שחרורה ממר הייד, מטיח בה האשמות על כך שהלכה לד"ר ג'קיל וחונק אותה. לקול זעקותיה מגיעים שכנים אך מיסטר הייד מצליח לפרוץ דרך ולהימלט.

הוא מנסה לפרוץ למעבדתו ולשתות את תרופת הנגד אך אין לו מפתח. הוא מעביר הודעה לעמיתו ד"ר לניון (איאן הנטר) שיש לו מפתח למעבדה, שיביא לו את תרופת הנגד. ד"ר לניון מצפה לד"ר ג'קיל אך מסרב להכניס את הייד. הייד שותה את התרופה ולנגד עיניו המשתוממות של חברו הוא הופך לד"ר ג'קיל.

ד"ר ג'קיל הולך לארוסתו ומודיע לה כי החליט לבטל את האירוסים. היא בוכה אך לפתע משתנה ג'קיל למיסטר הייד. היא פורצת בזעקה ולעזרתה מגיע אביה (דונלד קריספ). הייד מכה בו במטהו, הורג אותו ובורח כששוטרים רצים אחריו.

מיסטר הייד פורץ למעבדה, שותה את תרופת הנגד והופך שוב לד"ר ג'קיל. ד"ר לניון מגלה לכולם את סודו. ד"ר ג'קיל כועס עליו והופך במקום למיסטר הייד, שולף סכין ומנסה לרצוח את ד"ר לניון אך זה מקדים אותו ויורה בו למוות.

מיסטר הייד צונח וברגעי גסיסתו הוא הופך שוב לד"ר ג'קיל.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]