דאגלס C-47 דקוטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: מבנה הערך בעייתי, ניסוחים סופרלטיביים ולא אנציקלופדיים, כפילות ערכים עם DC-3 דקוטה.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: מבנה הערך בעייתי, ניסוחים סופרלטיביים ולא אנציקלופדיים, כפילות ערכים עם DC-3 דקוטה.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
דאגלס C-47 דקוטה
Douglas C-47 Skytrain
מאפיינים כלליים
סוג מטוס תובלה דו-מנועי
יצרן דאגלס איירקראפט קומפני עריכת הנתון בוויקינתונים
ממדים 
אורך 19.64 מטר
גובה 5.16 מטר
מוטת כנפיים 28.95 מטר
משקל ריק 7,700 ק"ג
משקל המראה מרבי 14,900 ק"ג
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
ביצועים 
מהירות מרבית 370 קמ"ש
טווח טיסה מרבי 2,400 ק"מ
סייג רום 7,000 מטר
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
הנעה 
שני מנועים "פראט אנד ויטני" R-1830 בעלי הספק של 1,200 כ"ס כל-אחד
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

דאגלס C-47 דקוטה (אנגלית: Douglas C-47 Skytrain) הוא מטוס תובלה דו מנועי מתוצרת ארצות הברית.

תיאור כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטוס הדאגלס C-47 דקוטה היה בשירות חיל האוויר הישראלי במשך 52 שנים ויצא משירות בשנת 2001. יותר מ-14,000 מטוסי דקוטה יוצרו עד היום, והוא נחשב לאחד מפלאי התעופה, ועדיין נמצא בשירות אזרחי וצבאי בעולם. אף על פי שישנם מטוסים נוחים ויעילים מן הדקוטה, השימוש בו נמשך, משום שאורך חייו ארוך מאוד באופן יחסי, הוצאות התפעול שלו נמוכות ויש לו אמינות גבוהה.

הדקוטה סימן כמה מאבני הדרך החשובות בתולדות התעופה. בשנות ה-30 הוא הציע רמת נוחות גבוהה כמטוס נוסעים, ושימש במספר חברות תעופה. כמטוס צבאי, הדקוטה היה בין כלי התעופה שהכריעו את ניצחון בעלות הברית במלחמת העולם השנייה.

תהליך הפיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות ביצועי מנועים נמוכים ומיושנים, חברת TWA החליטה באמצע המאה העשרים להחליף אותם. בתחילת שנות השלושים, פרסמה מכרז עם דרישות מתקדמות כמו קיבולת גדולה בתא הנוסעים, טווח טיסה גדול ומהירות גדולה. בנוסף, דרישה למטוס שיוכל לטוס גם אם אחד המנועים שלו מקולקל. מספר ימים לאחר מכן, חברת מקדונל דאגלס זכתה במכרז, והמטוס הראשון שלה המריא ביולי 1933. שבע שנים אחר כך, צבא ארצות הברית גייסו כמטוס צבאי. נשיא ארצות הברית הורה לגייס את כל מטוסי הדקוטה האזרחיים כשארצות הברית נכנסה למלחמת העולם השנייה, אחרי כניסתה של ארצות הברית למלחמה. למטוסים האלה, היו מספר תפקידים במלחמה כמו אספקת ציוד, הטסה של חיילים ועזרה בפינוי נפגעים.

שירות בחיל האוויר הישראלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במלחמת העצמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפברואר 1948, נשלח בוריס סניור לדרום אפריקה כדי למצוא מטוסים לרכישה עבור חיל האוויר, והוא זה שהמליץ על מטוסי הדקוטה. חיל האוויר קיבל את המלצתו, והמטוסים הראשונים הגיעו לארץ ב-1948. בתקופת מלחמת העצמאות, חיל האוויר הפעיל מטוסי דקוטה למשימות תובלה והפצצה. לצורך שימוש בדקוטה למשימת הפצצה, היו מפרקים את דלתות המטוס לפני המראתו, ואיש צוות היה זורק את הפצצות ידנית דרך פתחי המטוס הפתוחים. בזמן מלחמת העצמאות השתתף הדקוטה בתקיפות בכל החזיתות, כולל דמשק, קוניטרה, עזה, באר שבע ואל-פאלוג'ה. הדקוטה השתתף גם במבצע אבק לאספקה לנגב, ובמבצע עובדה לכיבוש אילת - יחד עם המטוסים הקומנדו והסקיימסטר.

במלחמת סיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת שנות ה-50, מספר מטוסים שימשו לטיסות מחוץ לישראל ולאימונים של הצנחנים. לקראת מבצע קדש, טייסת הדקוטה תוגברה במטוסים נוספים שהושאלו מחיל האוויר הצרפתי. ב-29 באוקטובר 1956 מטוסי הדקוטה המריאו מבסיס עקרון, ועל כל מטוס היו 25 צנחנים. המטוסים טסו מהר מאוד ונמוך עד תחילת ההצנחה, ואז עלו המטוסים לגובה 450 מטר. במבצע קדש, מטוסי הדקוטה ביצעו גיחות אספקת ציוד, פינוי פצועים, וטיסות סיור. בנוסף השתתפו בפעילויות לוחמה פסיכולוגית כאשר טסו בגובה נמוך מעל אבו עגילה והפעילו רמקולים רבי עוצמה שקראו למצרים להיכנע.

שנות ה-70[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות ה-70, מטוסי הדקוטה שימשו את טייסת 122 למשימות תובלה, סיור, ומשימות מיוחדות. במלחמת יום הכיפורים, בוצע שימוש במטוסים למשימות תובלת כוח אדם וציוד, פינוי נפגעים ולוחמה אלקטרונית. מטוסי הדקוטה שימשו את טייסת 122 עד לאוגוסט 2000, ולאחר מכן הוצאו משימוש. במקומם, החלו להשתמש בשנת 2002, במטוסי הנחשון מסוג גאלפסטרים 5.

על משקוף אחד המטוסים, היה תלוי שלט מתכת שעליו נחרט: התחליף היחיד למטוס דקוטה אחד, הוא מטוס דקוטה אחר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דאגלס C-47 דקוטה בוויקישיתוף