דבק חם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אקדח דבק חם

דבק חם הוא סוג של דבק תרמו-פלסטי אשר נרכש כמקל מוצק אשר מומס בעזרת אקדח דבק מיוחד. הדבק נמכר בגלילים באורכים שונים אשר מונחים בתוך אקדח הדבק החם החשמלי. האקדח מכיל גוף חימום אשר ממיס את הדבק הפלסטי, אשר פועל כל עוד האקדח מחובר לחשמל. כאשר לוחצים על הדק האקדח, מקל הדבק מוצב מול גוף החימום, ופולט דבק מותך לוהט (העלול לגרום לכוויות). הדבק דביק ורך בעודו חם, אבל נהפך למוצק ומפסיק להיות דביק לאחר מספר שניות עד דקה.

במכונות הדבקה חמה בתעשיות שונות, נצרך דבק חם בצורת גרגירים, גושים או פתיתים בגדלים שונים, המוזנים למכל התכה במכונה, ומיושמים על המשטחים המיועדים להדבקה באופן אוטומטי, באמצעות מורחת (גלגלת) או מזרק.

דבק עצמות בו משתמשים כאשר הוא חם, שימש לעבודות עץ עוד ממצרים העתיקה. דבק זה מחומם בסיר דבק מיוחד ומשתמשים בו בעזרת מברשת.

אופן השימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשית, טוענים את האקדח במקל דבק, מחברים אותו לחשמל וממתינים 5 עד 10 דקות, שלאחרן הדבק מוכן לשימוש. הדבק מתקשה במהרה ולא יהיה זמן לפזר אותו - יש להדק את החלקים מיידית. בסיום העבודה, יש לנתק את אקדח הדבק החם מהחשמל ולהשאיר אותו להתקרר לפחות לרבע שעה לפני שמחזירים למקומו.

מקורו של הדבק החם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדבק החם הומצא על ידי ג'ורג שולץ, יליד בוסטון כאשר היה בן 82 בשלהי שנות ה-40 של המאה העשרים.[1] את רעיונו שאב שולץ מעובדי מפעל לייצור נעליים, שעובדיו היו משתמשים בדבק שהורתח בסיר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Lawrence, J. M. (15 בדצמבר 2008). "George Schultz, glue gun inventor; at 82". Boston.com. בדיקה אחרונה ב-11 באפריל 2019. 
Gorilla-thinclient.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.