דגי נוי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
דגי נוי שוחים באקווריום.
כרישים באקרווריום ענק בסינגפור.
הדג מסוג Hypostomus (ממשפחת השרייניים) נחשב למנקה מים, עקב היותו אוכל שאריות.
דג טטרה באקווריום.

דגי נוי הם דגים שמגדלים אותם באקווריומים ובבריכות מים ובגנים במטרה לשוות לסביבתם בבית ובגן מראה נאה. אחזקת דגי נוי היא תחביב עתיק ומקובל.

מרבית דגי הנוי הם דגי מים מתוקים משום שהרחק מחוף הים, קל יותר לתחזק מיכל מים מתוקים לגידול דגים. אכן יש המגדלים דגי נוי של מים מלוחים. המגוונים יותר מדגי המים המתוקים ונדירותם כדגי נוי הופכת את מראיהם למעניין יותר ומרתק יותר.

גידול דגי נוי מתועד בהיסטוריה מזה לפחות 2000 שנה[דרוש מקור]. העיסוק התפתח, ככל הנראה, מהכנסת דגים לבריכות דגים חקלאיות אל בריכות נוי בגנים.

סוגים של דגי נוי של מים מתוקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מזונם של דגי הנוי מגוון ביותר: חלקפ טורפים כגון האמנוניים והצ'יקלידים הניזונים מבשר, ואחרים צמחוניים כגון המולי והטטרות. תולעי דם (תולעים אדומות) הם המזון האהוב עליהם וכן סרטנוניים למיניהם, במזון המעובד ניתן למצוא מזון לדגי נוי בצורת דפדפים או בצורת כדוריות וכן בצורת כופתיות קטנות.

רבייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף בנושא זה אין מין אחד דומה למשנהו, כאשר רובם הגדול של דגי הנוי מפרים את הביציות בצורה חיצונית, על ידי חיזור הזכר אחרי הנקבה עד שהיא פולטת מגופה את הביציות הבלתי מופרות, או אז פולט אף הזכר את זרעו ומפרה בהפריה חוץ גופית את הנקיבה, בתטולה זו מוטלים בין 500 ל-10,000 ביצים (ובמקרים מסוימים יכול להגיע ליותר), ברוב המינים בוקעים הדגיגים תוך 48 - 72 שעות מרגע ההפריה, דגי הנוי ממשפחת האנבסיים אף בונים קן העשוי מבועות אויר העטופות בריר, ולאחר ההפריה אוסף הזכר את הביצים בפיו ומכניסם אל תוך הקן, ויש אף את משריצי החיים ממשפחת הגמבוזיים אשר אצלם ההפריה היא פנימית, ולאחר כ30–35 יום משריצה הנקבה בין 30 ל-120 דגיגונים.

תנאי הגידול[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכל מין ומין צרכים משלו, ישנם הקלים יותר לגידול בהיותם מפונקים פחות ורגישים פחות לטעויות המגדל, בין מינים אלו ניתן למנות את הגופי ממשפחת הגמבוזיים ואת דג הזהב ממשפחת הקרפיוניים. וישנם הרגישים מאוד וצריכים טמפרטורה מסוימת בהתאם לארץ מוצאם, ואף אם יחיו טוב, קשה מאוד יהיה להרבותם. האקווריום צריך להיות מצויד במחמם מים ובמד חום, וכן במכשיר ניקוי (פילטר) המכניס גם חמצן למים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דגי נוי בוויקישיתוף