לדלג לתוכן

דגלי יחידות צה"ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
סמל צה"ל
ערך זה הוא חלק מסדרת
סמלי צבא הגנה לישראל

דגלני צה"ל בטקס יום העצמאות בהר הרצל.

דגלי יחידה בצבא הגנה לישראל נמצאים בשימוש רחב, בדומה לצבאות אחרים בעולם. קיימים דגלים לכל זרוע וחיל כאשר בראשם דגל ראש המטה הכללי של צה"ל, דגל משרד הביטחון ודגל צה"ל. דגלי הזרועות כוללים את דגל חיל האוויר, דגל חיל הים ודגל זרוע היבשה. כמו כן קיימים דגלים לכל הפיקודים ואגפי מטכ"ל, בנוסף לאלו, ישנם גם דגלי חילות בהם חיל הרגלים, חיל השריון, חיל התותחנים, חיל האיסוף הקרבי, חיל הרפואה, חיל השלישות וחילות נוספים. בחיל הרגלים הישראלי אף נהוג דגל ייחודי לכל חטיבה סדירה; גולני, צנחנים, הנח"ל, גבעתי וכפיר. דגלי החילות וחטיבות חיל הרגלים מורכבים בדרך כלל משני צבעים המופרדים אחד מהשני בזווית אלכסונית אשר יורדת משמאל לימין. פקודת מטכ"ל 33.0602 מגדירה את הכללים ואת הנהלים לגבי דגלי יחידה בצה"ל. הדגלים הרשמים טקסיים של היחידות מעוטרים, לרוב, בסרטי מערכה וביחידות מעוטרות גם באותות וציונים לשבח.

תרגילי סדר של דגלנים עם דגלי יחידות צה"ל הם אחד החלקים המרכזים של טקס הדלקת המשואות ביום העצמאות בהר הרצל. כמו כן, במרכז טקס הדלקת המשואות נמצא מעמד העברת הדגלים, כאשר מועבר דגל צה"ל למשמרת לאחת מיחידות צה"ל, על ידי היחידה ששמרה עליהם בשנה הקודמת.

בצה"ל נמצא בשימוש פריט ייחודי טקסי נוסף שנקרא נס יחידה, סוגי היחידות שרשאיות לשאת נס יחידה הם חטיבות, אוגדות ובסיסי אימונים בזרוע היבשה, מפקדות קציני חיל ראשים, אגדים ומרכזים של חיל הלוגיסטיקה ושל חיל הטכנולוגיה והאחזקה, מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר וכנפי ובסיסי חיל האוויר.

בחיל האוויר, לכל טייסת או יחידה מקבילה לטייסת, קיים דגל רשמי שעוצב על בסיס דגל חיל האוויר כאשר סמל טייסת מוטען במקום רונדל חיל האוויר במרכז הדגל. הדגל מוצב, באופן קבוע בחדר של מפקד הטייסת.

בחיל הים, לכל שייטת קיים דגל רשמי שעוצב על בסיס דגל חיל הים כאשר סמל שייטת מוטען במרכזו של החלק הכחול של הדגל.

דגלים רשמים טקסיים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגלי יחידות שנישאים על ידי הדגלנים בטקסים כמו החלפת פיקוד היחידה, טקס הדלקת המשואות ביום העצמאות וכו' הם דגלים רשמים טקסיים. גודלם ויחס אורך ורוחב הם תיקנים ומוגדרים בפקודות מטכ"ל. דגלים האלה עשויים מבד סאטן, עטורים בגדילים (פרנזים) באורך של 5 ס"מ, הסמלים על הדגלים הם רקומים. התורן (המוט) של הדגל מעוטר בסמל צה"ל עשוי מתכת (בחיל האוויר ובחיל הים חלק מתרני דגלים מעוטרים בסמלי החיל).

דגלים לא רשמים ודגלי קישוט

[עריכת קוד מקור | עריכה]
דגל עשוי פוליאסטר עם סמלים מודפסים של מחלקה 2 מגדוד 13 של חטיבת גולני
דגלי קישוט של חיל ההנדסה הקרבית

בנוסף לדגלים הרשמיים, רוב היחידות הקטנות יותר לרוב גדודים בחטיבות זרוע היבשה, מאמצות לעצמם דגלי יחידה אשר מונפים בשטח היחידה או באירועים מיוחדים. דגלים אלו הם לרוב סמל היחידה על דגלי בד בצבעים שונים או בעלי רקע של צבעי החיל או החטיבה, כך לדוגמה, פלוגה בחטיבת גולני יכולה לאמץ לעצמה דגל לא רשמי שמורכב מסמל הפלוגה במרכזו של דגל חטיבת גולני, לחלופין גדוד שריון מסוים יעטר את דרכי הבסיס שלו בדגלים בצבעים שונים כאשר במרכזם סמל הגדוד.

בשונה מצבאות אחרים, בצה"ל מעולם לא הייתה מסורת של נשיאת דגלי יחידות בשדה הקרב (משום גילו הצעיר), כמו גם שליחידות הלוחמות אין דגלים רשמיים המייחדים אותם (למעט כאמור חטיבות חיל הרגלים). עם זאת, לעיתים בשעת קרב או פעילות מבצעית, כלי רכב קרביים או רק"מים כגון טנקים, עשויים לתלות את דגל החיל או במקרים נדירים יותר את דגל היחידה, על הרכב. כך לדוגמה, טנקים עשויים לשאת את דגל חיל השריון או אף את דגל הגדוד בראש האנטנה, לחלופין יחידות הנדסה עשויים לצאת לפעילות מבצעית כאשר דגל החיל מעטר את דחפורי הדי-9. מנהגים אלו לרוב אינם מקובלים, אך נפוצים במידה מסוימת כחלק 'מגאוות היחידה' של חיילי היחידות.

הדגלים האלה עשויים, בדרך כלל מבד פוליאסטר והסמלים עליהם מודפסים. גודלם ויחס אורך ורוחב של הדגלים הלא רשמים ודגלי קישוט יכול להיות שונה מהתקן.

ראש התורן של דגלים טקסיים של יחידות בצה"ל

דגלי הזרועות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגלי פיקודים ואגפי מטכ"ל

[עריכת קוד מקור | עריכה]
רמטכ"ל בני גנץ על רקע דגלי אגפי מטכ"ל

דגלי פיקודים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגלי אגפי מטכ"ל

[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגלי החילות

[עריכת קוד מקור | עריכה]
דגלי חילות זרוע היבשה במסדר
משמר כבוד בכניסה לבית הנשיא עם דגל של גדוד 52 (הבוקעים) של חטיבה 5.
דגל רשמי טקסי עם גדילים של חיל ההנדסה
דגל רשמי טקסי עם גדילים של חיל התקשוב
דגל רשמי טקסי של תזמורת צה"ל
דגל רשמי טקסי של בית הספר לקצינים (בה"ד 1)

בדגל רשמי של החייל, יימצא סמל רקום של החייל במשולש העליון. בדגלי יחידות שונות של החייל (בעיקר גדודים), הסמל של היחידה יימצא במשולש התחתון, קרוב לתורן (מוט, צד השמאלי של הקורא).

צבעי הדגל של חיל ההנדסה הקרבית - שחור וכתום, נבחרו בעקבות מבצע עמורה ("אדמה חרוכה") בו השמיד חיל ההנדסה את תשתיות הצבא המצרי בחצי האי סיני בעקבות הנסיגה ממנו אחרי מבצע קדש. כתום מסמל את להבות הפיצוצים והשחור את האדמה החרוכה שהשאיר חיל ההנדסה. דגל זה הוא הבסיס לדגלים השונים של יחידות החיל, כאשר על המשולש הכתום מוטבע סמל של כל יחידה. הדגל הראשי והטקסי של החיל מורכב מהדגל החילי כאשר על המשולש הכתום מוטבע סמל החיל, והדגל מוקף בגדילים זהובים.

צבעי הדגל של מערך ההגנה האווירית נבחרו כאשר עבר המערך מחיל התותחנים לחיל האוויר בשנת 1970, צבעים כחול ושחור מסמלים שילוב חיל האוויר ושטח.

צבעי הדגל של חיל המשטרה הצבאית, כחול-אדום, הם "ירושה" מהמשטרה הצבאית הבריטית בימי המנדט הבריטי בארץ ישראל, שם נטמנו זרעי החיל.

צבעי הדגל של פיקוד העורף, כתום-כחול, צבע כתום מוכר ברחבי העולם כצבע לחילוץ ולהצלה.

הדגל של חיל התקשוב עוצב כדגל המזכיר את דגלי איתות אשר חיילי קשר השתמשו בהם בראשית דרכו של צה"ל.

גלריית דגלי החילות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגלי חטיבות סדירות של חיל הרגלים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
דגל היחידה הרב-ממדית במסדר הקמתה

דגלים היסטוריים שאינם בשימוש

[עריכת קוד מקור | עריכה]
נשיא מצרים סוקר משמר כבוד של חיילי צה"ל, בטקס קבלת פנים בנמל התעופה של אופירה בסיני. בקדמת התמונה דגלי פיקוד ההדרכה ומפקדת גייסות השריון
ראש הממשלה דוד בן-גוריון סוקר משמר כבוד בנמל התעופה בלוד. לידו דגל כבוד של חיל הים בגרסתו עד 1971.

דגלי גדודי נח"ל

[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחת פיקוד נח"ל, בתקופות שונות, היו כ-10 גדודים. בשונה משאר היחידות בצה"ל, את ראש התורן של דגל גדוד נח"ל היה מעטר סמל נח"ל ולא סמל צה"ל. כל הדגלים של הגדודי נח"ל היו בצבע ירוק-כהה, בקנטון הדגל נמצא סמל הנח"ל עם מגל, בשליש השלישי מהתורן נמצא פס לבן עליו רקום גבעול של פרח או שיבולת. את הדגלים עיצב אמציה כץ.

דגלי פיקוד ההדרכה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפיקוד ההדרכה היו קיימים שתי גרסאות של דגלים:

גלריה של דגלי יחידות צה"ל

[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דגלי יחידות צה"ל בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ זהה לדגל של חיל המודיעין
  2. ^ הרבנות הצבאית חגגה 70 שנה: "מאז ועד מחר", באתר ערוץ 7, 28 ביוני 2019
  3. ^ הק"א 33-13-04 נוהג וטקס בצה"ל