דגל הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דגל הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי
Flag of Organisation of Islamic Cooperation.svg
סוג הדגל גרסה רשמית גרסה רשמית
יחס אורך/גובה 3:4
קבלת מעמד רשמי 28 ביוני 2011
מוטיבים עיצוביים סהר ירוק וגלובוס, שבמרכזו אבן הכעבה
גרסאות היסטוריות
דגל ארגון המדינות האסלאמיות
Flag of OIC.svg
דגל הארגון מ-1981 עד 2011

דגל הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי הוא דגלו הרשמי של הארגון. גרסתו הנוכחית אומצה ב-28 ביוני 2011 במסגרת מפגש שרי החוץ של הארגון בו שונה שמו של הארגון[1].

עיצוב וסמליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדגל הוא דגל לבן, ובמרכזו סהר ירוק הפונה ימינה. הסהר חובק צורת גלובוס ירוקה שבמרכזה ציור של אבן הכעבה בשחור. המרכיבים בדגל מסמלים את חזון ומשימת הארגון, הדגל הכלכלי והגלובלי שניתן לו[1].

הסהר והכעבה הם סמלים המייצגים את האסלאם, כאשר הכעבה הממוקמת במרכז הגלובוס בסמל מדגיש את חשיבותה כמרכז העולם האיסלאמי. הסהר הפונה ימינה הוא סמל נפוץ בדגלי העולם האיסלאמי[2], ומופיע בדגלים של מדינות רבות בו. הגלובוס מסמל את הגלובליות בארגון, ואת שינוי תפיסתו במהלך 2011 ממייצג את המדינות האיסלאמיות בלבד למייצג את העולם האיסלאמי כולו. צבעי הסמל גם הם מייצגים את האסלאם - ירוק, לבן ושחור, שהם שלושה מתוך ארבעת צבעי הלאומיות הכלל-ערבית. כאשר הלבן מייצג את השלום.

גרסאות קודמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד ל-2011, הארגון כונה ארגון המדינות האסלאמיות, והשתמש בדגל בעל עיצוב שונה. עיצוב הדגל הקודם היה רקע ירוק, במרכזו עיגול לבן ובתוכו סהר אדום פונה כלפי מעלה, חובק את השהאדה, הצהרת האמונה האיסלמית, בכתב שחור. הדגל כלל את ארבעת צבעי הלאומיות הכלל-ערבית, והסמלים המרכזיים בו, סהר והשהאדה, סימלו את מרכזיות האסלאם בארגון.

שינוי העיצוב לגרסתו הנוכחית, הוספת הגלובוס כאלמנט מרכזית בו וצמצום מרכזיות האסלאם לכדי סמל הכעבה בלבד מראה את שינוי כוונותיו של הארגון[1].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 1.2 OIC is now Organization of Islamic Cooperation, ArabNews.com, סיראג' ואהאב, 28 ביוני 2011 (באנגלית)
  2. ^ כגון דגלי אזרבייג'ן, אלג'יריה, טורקיה, פקיסטן ותוניסיה.