דגל הודו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דגל הודו
כינוי טירנגה
סוג הדגל דגל לאומי דגל לאומי
יחס אורך/גובה 2:3
הונף לראשונה 22 ביולי 1947
מוטיבים עיצוביים טריקולור רוחבי זעפרן-לבן-ירוק, במרכז מופיע גלגל החוק בצבע כחול
גרסאות נוספות
דגל הצי הצבאי דגל הצי הצבאי
גרסאות היסטוריות
דגל כוכב הודו
דגל השלטון הבריטי 1880 - 1947

דגל הודו הוא דגלה הלאומי של הודו. הוא נקרא "טירנגה" (तिरंगा, טריקולור בהינדית, Tiraṅgā בתעתיק IAST). הוא מורכב משלושה פסים רוחביים ברוחב שווה. זעפרן למעלה, לבן במרכז, וירוק למטה. במרכז הדגל ישנו גלגל ("צ'קרה" - chakra) שלו 24 חוטרים.

הצבע זעפרן מסמל אומץ, הלבן מסמל שלום, והירוק - שגשוג. במרכז הדגל מוצג סמל ה"אשוקה צ'רקהה" (Ashoka Chakra), "גלגל החוק". הגלגל הוא בעל 24 החוטרים שמסמלים את 24 השעות ביממה. הסמל אומץ ב-24 ביולי 1947, ולפניו הוצג במרכז הדגל הצ'רקהה (charkhā הוא גלגל טווייה), שסימל את גלגל הטווייה של מהאטמה גנדי.

את הדגל עיצב לוחם החופש פינגלי ונקיה (Pingali Venkayya) והדגל אומץ רשמית על ידי האספה הלאומית ב-22 ביולי 1947. ישנה מערכת מפורטת של חוקים בנוגע לשימוש הנכון והצגת הדגל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדגל עבר מספר שינויים עד לעיצובו הנוכחי. בגרסאות מוקדמות של הדגל סדר הצבעים היה שונה ונעשה שימוש בסמלים (כוכב, שמש, סהר) וצבעים אחרים (אדום וצהוב). במקור הצבעים סימלו את הדתות השונות בהודו: הזעפרן סימל את ההינדואיזם והבודהיזם, הירוק את האסלאם והלבן סימל את כל שאר הדתות. מהטמה גנדי התנגד לכך מפני שלדעתו צבעים אלו לא סימלו את כל הדתות הקיימות בהודו. כמו כן הסיקים דרשו להוסיף פס צהוב שיסמל את דתם. בסופו של דבר הוחלט לזנוח את הפרשנות הדתית לצבעים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דגל הודו בוויקישיתוף


ערך זה הוא קצרמר בנושא סמלים ובנושא הודו. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.