דגל טורקיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דגל טורקיה
כינוי Ay Yıldız (טורקית: כוכב ירח)
סוג הדגל דגל לאומי ודגל ימי לאומי דגל לאומי ודגל ימי לאומי
יחס אורך/גובה 2:3
הונף לראשונה 1844
מוטיבים עיצוביים שדה אדום, סהר וכוכב לבנים
גרסאות היסטוריות
דגל צי האימפריה העות'מאנית
17931844
עיצוב שהיה בשימוש בעבר, אך כיום לא בשימוש דגל הצי הצבאי דגל הצי הצבאי היסטורי

דגל טורקיה, המכונה בטורקית: Ay Yıldız ("כוכב (ו)ירח"), הוא הדגל הלאומי של הרפובליקה הטורקית. הדגל זהה לדגל האימפריה העות'מאנית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – דגל האימפריה העות'מאנית

דגל טורקיה מבוסס על דגל האימפריה העות'מאנית. הדגל העות'מאני הרשמי הראשון אומץ ב-1844, לאחר שבמאה ה-18 החלו העות'מאנים להבחין בין דגלי מוסדות חילוניים שצבעם היה אדום, לבין דגלי מוסדות דתיים שהיו בצבע ירוק - צבעו של האסלאם. הדגל היה גרסה לדגל הצי העות'מאני, שהונף לראשונה ב-1793.

אגדה מספרת כי סמל הכוכב והסהר נוצר על ידי הסולטאן מוראט השני, לאחר שחזה בהשתקפות ירח חובק כוכב, בבריכות דם לאחר קרב קוסובו השני (אנ') בשנת 1448 (הקרב בו הביסו העות'מאנים את הכוחות הנוצריים והקימו את האימפריה העות'מאנית במזרח אירופה עד סוף המאה ה-19). אגדה אחרת מדברת על חלום של עות'מאן הראשון שבו הופיעו סהר וכוכב מחזהו והתרחבו, ובכך בישרו את כיבוש קונסטנטינופול על ידי השושלת. ישנן לפחות שלוש אגדות נוספות באשר למקור הדגל[1]. אגדות אחרות טוענות שסהר וכוכב נראו בליל נפילת קונסטנטינופול לידי מהמט השני בשנת 1453. על פי אמונה אחרת, מייצג הסמל של הסהר והכוכב אירוע אסטרונומי נדיר, במהלכו נצפה כוכב הלכת נגה בקרבה רבה לירח - אירוע הנתפס כחיזיון מלא יופי[2].

לאחר הקמת הרפובליקה הטורקית ב-1923 אימצה המדינה החדשה את דגל האימפריה העות'מאנית כדגלה.

מדינת האטיי, שהכריזה על עצמאותה מהמנדט הצרפתי על סוריה בספטמבר 1938 וסופחה לטורקיה ביוני 1939, השתמשה כדגלה בדגל טורקיה בו הכוכב הוא חלול.

הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין השתמשה בדגל טורקיה כדגלה לאחר הכרזת העצמאות ב-1983 עד אימוץ דגל רשמי ב-1984. גם לאחר אימוץ הדגל, נקבע כי הדגל הטורקי "ימשיך להוות דגל רשמי של הרפובליקה הטורקית של קפריסין", וכי ניתן להניף את דגל טורקיה לצד דגל צפון קפריסין על מבני ממשל ברפובליקה.[3].

עיצוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדגל הראשון המזוהה עם האימפריה העות'מאנית נבחר ככל הנראה על ידי הסולטאן מורט הראשון בסוף המאה ה-14 והיה בצורת משולש מעוגל בצבע אדום. אדום לא היה צבע שזוהה עם הטורקים והסיבה לבחירתו של צבע זה דווקא איננה ידועה. דגל זה השתנה אך מעט לאורך השנים וכל שנוסף לו היה סהר בצבע צהוב. הסהר היה סמל של קונסטנטינופול עוד בתקופה הביזנטית אך היה גם סמל שרווח בקרב שבטים טורקים בעבר.

וסמליו הם סמלים המזוהים עם טורקיה והאימפריה העות'מאנית כבר מאות בשנים: הצבע האדום הוא צבעה של טורקיה (או האימפריה לפניה) כבר מהמאה ה-13. הסהר והכוכב, שהם סמלים מוסלמיים, היו בשימוש כבר לפני שנים באסיה הקטנה, גם לפני עליית האסלאם. הדגל היה במקור סהר על רקע ירוק, אך דגל זה שונה בשנת 1793 כשהסולטאן סלים השלישי שינה את הרקע לאדום (והפריד בין דגל הח'ליפות הירוק - שנשמר לגורמי הדת; ודגל הסמכות ה"חילונית" האדום). בשנת 1844, עם רפורמות הטנזימאט באימפריה, הוסף הכוכב בצורתו הנוכחית. סמל הכוכב מגיע מתקופת קונסטנטין ונחשב לסמל של מרים, אם ישו באותה תקופה.

דגל טורקיה מתנוסס מעל לשער הכניסה לאוניברסיטת איסטנבול

השפעתו של הדגל הטורקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר מדינות מוסלמיות אימצו בדגליהן את מוטיב הסהר והכוכב בדגל הטורקי, ובהן הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין, אזרבייג'ן, טורקמניסטן, לוב, אוזבקיסטן, אלג'יריה, תוניסיה, קומורו, פקיסטן, מלזיה, מאוריטניה והמלדיביים.

דגל הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין עשוי כהיפוך הדגל הטורקי: הכוכב והסהר אדומים, והרקע לבן. על הדגל נוספו שני קווים אדומים לרוחבו.

דגל סינגפור כולל אומנם מוטיב של סהר וכוכב ואף משלב אדום ולבן בצבעיו, אך אין בינו לבין דגל טורקיה קשר ישיר.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דגל טורקיה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מתוך אתר Flagspot
  2. ^ יגאל פת-אל, הירח כיסה את כוכב הלכת נוגה, באתר ynet, 18 ביוני 2007
  3. ^ "The North Cyprus Flag (TRNC Flag)". 28 במאי 2020. {{cite web}}: (עזרה)