דגל רומניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דגל רומניה
Flag of Romania.svg
סוג הדגל דגל לאומי, דגל הצי האזרחי והמדיני דגל לאומי, דגל הצי האזרחי והמדיני
יחס אורך/גובה 2:3
הונף לראשונה 1848
קבלת מעמד רשמי 27 בדצמבר 1989
מוטיבים עיצוביים טריקולור כחול-צהוב-אדום
דגלים היסטוריים
דגל היסטורי
Flag of Romania (1965-1989).svg
דגל רומניה תחת שלטון הקומוניזם
1965 - 1989

דגל רומניה (רומנית: Drapelul României) הוא טריקולור המורכב משלושה פסים אנכיים בצבעים כחול (צד התורן), צהוב ואדום. הצבעים אמורים לייצג את הצבעים המסורתיים של שתי נסיכויות שהרכיבו את רומניה בראשיתה - כחול וצהוב המייצגים את נסיכות ולאכיה (מונטניה), ואדום וצהוב המייצגים את נסיכות מולדובה.

הדגל של רומניה הונף לראשונה בשנת 1848 כחלק ממאבקם של מהפכנים בנסיכות מולדובה ובנסיכות ולאכיה להשתחרר מהמשטר המושחת של השליטים באותה תקופה, משלטון האימפריה העות'מאנית ומחסותה של האימפריה הרוסית. בהפגנה שערכו המפגינים בבוקרשט נשא את הדגל בראש ההפגנה הצייר היהודי ברבו איסקובסקו (המעמד הונצח בציור של צייר רומני). על הדגל שנשא איסקובסקו היו כתובות ברומנית המילים "צדק" ו"אחווה". בשנת 1867 שונו הפסים האופקיים לפסים אנכיים בהשפעת דגל צרפת.

ברבו איסקובסקו נושא את הדגל במהפכת 1848 בוולאכיה. על הדגל מופיעות המילים: צדק – אחווה

משנת 1867 היו במרכז הפס הצהוב סמלי מלוכה. עם הקמת המדינה הקומוניסטית (19471989) הוחלפו סימני המלוכה בסמל לאומי קומוניסטי.

העיצוב הנוכחי אומץ ב-27 בדצמבר 1989. במהלך המהפכה בשנת 1989 נראו דגלים רבים שמהם נחתך הסמל הקומוניסטי, והממשלה החדשה שקמה החליטה שלא לשים שום סמל על הדגל, בדומה לדגל האזרחי בתקופת ממלכת רומניה (18811947).

הדגל דומה מאוד לדגל רפובליקת מולדובה, שכנה קרובה שחולקת הרבה מתרבותה וההיסטוריה שלה עם רומניה. הדגל כמעט זהה לדגל צ'אד (הצבע הכחול בדגל צ'אד מעט כהה יותר מהצבע הכחול בדגל רומניה) ולדגל אנדורה (פרט לכך שלאחרון ישנו סמל במרכזו).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דגל רומניה בוויקישיתוף


En-wikipedia arms 8.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא סמלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.