דגם מגזרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוחים לא מקובלים או לא תקניים בעברית, חשד לתרגום מכונה, פיסוק לקוי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
דגם התוכנית של הויט

הדגם המגזרי הנקרא גם דגם הויט הוא דגם ערים העוסק בשימושי קרקע והוצג לראשונה בשנת 1939 על ידי הכלכלן "הומר הויט". זהו שינוי של הדגם המעגלי של פיתוח העיר שהוצג לפניו. היתרונות של יישום מודל זה כוללות את העובדה שהוא מאפשר התקדמות חיצונית של צמיחה. כמו בכל הדגמים הפשוטים של תופעות מורכבות תוקפו של דגם זה הוא מוגבל.

תוך קבלת קיומו של המע"ר הציע הויט להרחיב את האזורים כלפי חוץ ממרכז העיר לאורך מסילות ברזל, כבישים מהירים, ועורקי תחבורה אחרים. שימושי קרקע בשיקגו כדוגמה, המגזר העליון למגורים ברמת התפתחות החוצה לאורך קו החוף בצפון מישיגן של רובע העסקים המרכזי, בעוד תעשיות מתפתחות דרומה בעקבות קווי רכבת. בפיתוח המודל הזה ציין הויט כי דגם זה היה נפוץ עבור משקי בית בעלי הכנסה נמוכה כדי להיות ליד מסילות הברזל, וכן מפעלים מסחריים הנמצאים לאורך רחובות עסקיים. מתוך הכרה כי נתיבי תחבורה שונים יפתחו לתוך אזור עירוני, לרבות מסילות ברזל, נמלי ים, וקווי רכבת חשמלית, ייצג גישה גדולה יותר, בתאוריה ציין הויט כי הערים נוטות לגדל אזורי עוני או מגזרים הנובעים מתוך "מרכז העסקים הראשי" ומרוכז על צירי תחבורה מרכזיים. רמות גבוהות יותר של גישה עבור ערכי קרקע גבוהים יותר, ובכך, פונקציות מסחריות רבות יישארו במע"ר אך פונקציות הייצור יתפתחו סביב צירי תחבורה. פונקציות למגורים תגדל באזור מגורים בו הכנסה נמוכה הגובלת בייצור או ענפי תעשייה (תנועה, רעש, זיהום עושה באזורים אלו הפחות רצויה) אל תוך אזור מגורים ברמה בינונית. משקי הבית בעלי ההכנסות הגבוהות יהיו ממוקמים הרחק מן הפונקציות הללו. המודל של הויט ניסה להקנות למדינה עיקרון רחב של הארגון העירוני.

יישום הדגם המגזרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגם זה חל על ערים רבות בבריטניה. לדוגמה, העיר ניוקאסל. ייתכן בגלל גילן של הערים כאשר התחבורה הייתה מגבלת מפתח, ככלל הערים המבוגרות שהויט בצע עבורן את המודל. ערים האחרות נטו לעקוב אחר המודל ברג'ס (דגם מעגלי).

מגבלות התוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

התאוריה מבוססת על ערים שהיו בראשית המאה ה-20 בהם ההובלה הייתה בעיקר ברכבת וללא התחשבות במכוניות פרטיות המאפשרות את היוממות בארץ שהיא זולה יותר מחוץ לגבולות העיר. התוכנית מבוססת גם על מקרה שקרה בעיר קלגארי בשנת 1930, כאשר הוקמו שכונות עוני "סלאמס" מחוץ לעיר אבל קרוב למרכזי התחבורה של המכונית ברחוב. אלה הם משולבים כעת לתוך גבולות העיר אבל הם אזורי דיור ברמה נמוכה בתוך אזורי דיור ברמה בינונית:

  • תכונות פיזיות - מאפיינים פיזיים עשויים להגביל את הצמיחה או לעורר צמיחה ישירה לאורך טריזים מסוימים
  • הצמיחה של המגזר יכולה להיות מוגבלת על ידי קפיצת מדרגה של השימוש בקרקע

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]