דגם מעגלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

הדגם המעגלי (נקרא גם דגם קונצנטרי), שנודע גם בשם: דגם בורג'ס, הוא אחד התאוריות המוקדמות בתכנון ערים. הוצג לראשונה בשנת 1925 על ידי הסוציולוג ארנסט בורג'ס.

הדגם[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאוריית "נקודת שווי ערך הקרקע" של פון תינן

בהתבסס על תאוריות האקולוגיה האנושית שנעשתה על ידי בורג'ס והתמקדה בעיקר על שיקגו, היה זה הראשון לתת הסבר על חלוקת קבוצות חברתיות בתוך אזורים עירוניים. דגם זה מציג טבעות מעגליות המתארות שימוש בקרקעות עירונית בצורה מעגלית המתחילה מתוך העיגול הפנימי שבו נמצא מרכז העסקים הראשי ומימנו יוצאים מעגלים העוסקים בתחומים אחרים. זוהי למעשה המשך רעיונו של הכלכלן הגרמני יוהאן היינריך פון תינן שפיתח את תאוריית נקודת שווי ערך הקרקע. הדגם בשימוש קרקעות פותח במאה ה-20 והתנגד לדגם המגזרי והדגם הרב קוטבי.

התוכנית מתחלקת לפי האזורים הבאים:

בורג'ס ציין לעתים קרובות כי יש קורלציה בין המרחק מן מרכז העסקים הראשי לבין העושר של אזור מיושב, משפחות אמידות נוטות לחיות הרבה יותר רחוק מן העסקים במחוז המרכזי. כמו העיר שגדלה, בורג'ס גם ציין כי מרכז העסקים הראשי יגרום להרחבתו כלפי חוץ, זה בתורו נאלץ להוסיף טבעות אחרות כדי להרחיבו החוצה. הדגם מפורט יותר לחלק את מרכז העיר המרכזית המסורתית לפיה העיר היא "עיר ראשית (עיר ראשה)", העיר יוצאת כלפי הטבעת החיצונית ברמת מגורים גבוהה, הכוללת את מרכז העיר.

בורג'ס פיתח תאוריה לפיה הצעה של שכר הדירה מבוססת על הסכום שאנשים ישלמו עבור הקרקע. ערך זה מבוסס על הרווחים כי הם השגה מתוך שמירה על העסק על אדמה. במרכז העיר יהיה המספר הגבוה ביותר של לקוחות ולכן היא רווחית עבור פעילות קמעונאית. מרכזי ייצור ישלמו מעט פחות עבור הקרקע כפי שהם מתעניינים רק עבור נגישות העובדים ועבור הסחורה. שימוש קרקעות למגורים ייקח בחשבון את הקרקע שמסביב.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדגם גרם לקריאת תיגר על ידי גאוגרפים רבים העוסקים בגאוגרפיה עירונית בזמננו. ראשית, הדגם לא עובד גם עם ערים מחוץ לארצות הברית, ובמיוחד עם אלה שפותחו תחת הקשרים היסטוריים שונים. בגלל שינויים כגון קידום תחבורה, טכנולוגיית מידע, והשינוי בכלכלה הגלובלית, ערים מסודרות גם לפי אזור ברור (בית הספר לניתוח עירוני של לוס אנג'לס).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]