דו"ח מולר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

"דו"ח על החקירה להתערבות רוסית בבחירות לנשיאות 2016"אנגלית: Report on the Investigation into Russian Interference in the 2016 Presidential Election), הידוע כדו"ח מולר (Mueller Report), הוא דו"ח רשמי של החוקר המיוחד רוברט מולר, ראש ה-FBI לשעבר, המתעד את הממצאים והמסקנות של החקירה למעורבות רוסיה בבחירות לנשיאות ארצות הברית, הטענות לקנוניה שנרקמה בין אנשי הקמפיין של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, וטענות על שיבוש חקירה מצד הנשיא.

הדו"ח הסופי, שמכיל 448 עמודים, פורסם לציבור ב-18 באפריל 2019. לדו"ח שני חלקים: האחד עוסק במעורבות הרוסית בבחירות, והשני בטענות לשיבוש חקירה מצד הנשיא טראמפ. עם זאת, חלקים מהדו"ח צונזרו מטעמי סיווג.

ראיות למעורבות רוסית בבחירות 2016[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדו"ח קובע חד-משמעית כי רוסיה התערבה בבחירות באופן "גורף ושיטתי״ ובלתי-חוקי, בהוראתם של הנשיא ולדימיר פוטין והממשלה הרוסית, לטובת מועמדותו של טראמפ ונגד יריבתו הילרי קלינטון, בין היתר בהפצת דיסאינפורמציה בתקשורת וברשתות החברתיות וכן בפשעי סייבר שגרמו להפצת תכתובות הדואר האלקטרוני, דרך ויקיליקס, של בכירי המפלגה הדמוקרטית וקמפיין קלינטון[1]. מעשי הרוסים, לטענת מולר, "ראויים לתשומת לבו של כל אמריקאי״.

אין הוכחות לקנוניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוגע לטענה לקנוניה שנרקמה בין אנשי הקמפיין של טראמפ לבין רוסיה כדי להשפיע על הבחירות לנשיאות, קובע הדו"ח כי לא נמצאו די ראיות לקנוניה בין טראמפ לרוסים, אך שהמהלכים הרוסיים לטובת טראמפ התקבלו על ידי הקמפיין, שציפה להרוויח מהם, וכן שנמצאו קשרים בין מקורבי הקמפיין לגורמים המקורבים לממשלה הרוסית, עליהם מספר אישים הורשעו במתן עדות שקר ושיבוש הליכי משפט[1].

שיבוש הליכי חקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוגע לחשד לשיבוש הליכי חקירה על ידי הנשיא, קובע הדו"ח כי ״על אף שאין קביעה כי הנשיא ביצע עבירהֿ הוא גם לא מזכה אותו[1], וזאת על רקע עמדת משרד המשפטים האמריקאי הגורסת כי נשיא מכהן אינו יכול לעמוד לדין, ללא קשר לחומרת הראיות נגדו. בשל עמדה זוֿ, מולר סבר כי לא יהיה זה הוגן להאשים נשיא בביצוע עבירה חמורה ללא יכולת להעמידו למשפט, תוך שזה עלול להשפיע על המצב הפוליטי ולגרום להדחה. בנוגע למעשיו, הכרך מתאר 10 פעמים בהם כנשיא, ופעם אחת כמועמד, ניסה טראמפ להשפיע על החקירה הרוסית, בטענה שניסה ״להשיג שליטה על החקירה״. הדוח מפנה את הקונגרס לקבלת החלטה בנוגע לביצוע עבירה אפשרית ולהחלטה על האם לפתוח בעקבותיה הליך הדחה.

השימוע בקונגרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוברט מולר העיד בפני בית הנבחרים האמריקאי ב-24 ביולי 2019 על תוכנו ומסקנותיו של הדוח. רמת ההיכרות שלו עם הדוח שפרסם היתה נמוכה ואף שהביא איתו לעדות את ראש המטה שלו, חברי הבית הרפובליקנים לא הפנו אליו שאלות. מולר התחמק משאלות בתחומי המודיעין, ומהסיבות לפתיחת חקירת המעורבות הרוסית, בתירוץ מינהלי כי הנושא נחקר על ידי משרד המשפטים. הוא סירב לענות לשאלה אם קרא את "מסמכי סטיל" – פרי עטו של סוכן בריטי לשעבר, אלו שהיו העילה לפתיחת החקירה. הוא לא הכיר עובדות חשובות בנושא המעורבות הרוסית, כגון קשרים ענפים של גורמי מפלגה דמוקרטית עם דמויות שהוא מציין בדוח כפעילים של הממשלה הרוסית. לבסוף, נמנעה יו״ר בית הנבחרים ננסי פלוסי לפתוח בהליך הדחה נגד הנשיא בשל הפרשה, בין היתר בשל חוסר השפעתה באופן משמעותי על דעת הקהל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דו"ח מולר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 3 https://www.jdn.co.il/news/world_news/1124045/ דו"ח מולר: אין ראיות כי קמפיין טראמפ שיתף פעולה עם רוסיה-באתר jdn