דו"ח מולר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
דו"ח מולר

דו"ח מולר, אשר נקרא באופן רשמי דו"ח על חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות לשנת 2016אנגלית: Report on the Investigation into Russian Interference in the 2016 Presidential Election) הוא דו"ח רשמי של החוקר המיוחד רוברט מולר, ראש ה-FBI לשעבר, המתעד את הממצאים והמסקנות של החקירה למעורבות רוסיה בבחירות לנשיאות ארצות הברית, הטענות לקנוניה שנרקמה בין אנשי הקמפיין של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, וטענות על שיבוש חקירה מצד הנשיא. הדו"ח הסופי, שמכיל 448 עמודים, פורסם לציבור ב-18 באפריל 2019. לדו"ח שני חלקים: האחד עוסק במעורבות הרוסית בבחירות, והשני בטענות לשיבוש חקירה מצד הנשיא טראמפ. עם זאת, חלקים מהדו"ח צונזרו מטעמי סיווג.

התערבות רוסית בבחירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדו"ח קובע חד-משמעית כי רוסיה התערבה בבחירות אך לא הייתה הוראה של הנשיא ולדימיר פוטין והממשלה הרוסית להטות את הבחירות לטובת טראמפ ונגד יריבתו הילרי קלינטון. כמו כן, הדו"ח שולל כל קשר בין טראמפ לבין התערבותה של רוסיה[1].

טענה לקנוניה של טראמפ עם פוטין[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוגע לטענה לקנוניה שנרקמה בין אנשי הקמפיין של טראמפ לבין רוסיה כדי להשפיע על הבחירות לנשיאות, קובע הדו"ח כי לא נמצאו די ראיות לקנוניה בין טראמפ לרוסים, אך שהמהלכים הרוסיים לטובת טראמפ התקבלו על ידי הקמפיין, שציפה להרוויח מהם. כמו כן הוא הצביע על קשרים בין מקורבי הקמפיין לגורמים המקורבים לממשלה הרוסית, עליהם מספר אישים הורשעו במתן עדות שקר ושיבוש הליכי משפט[1].

שיבוש הליכי חקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוגע לחשד לשיבוש הליכי חקירה על ידי הנשיא, קובע הדו"ח כי "על אף שאין קביעה כי הנשיא ביצע עבירה והוא גם לא מזכה אותו[1]. וזאת על רקע עמדת משרד המשפטים האמריקאי הגורסת כי נשיא מכהן אינו יכול לעמוד לדין, ללא קשר לחומרת הראיות נגדו. בשל עמדה זו, מולר סבר כי לא יהיה זה הוגן להאשים נשיא בביצוע עבירה חמורה ללא יכולת להעמידו למשפט, תוך שזה עלול להשפיע על המצב הפוליטי ולגרום להדחה. בנוגע למעשיו, הכרך מתאר 10 פעמים בהם כנשיא, ופעם אחת כמועמד, בהן ניסה טראמפ להשפיע על החקירה הרוסית, בטענה שניסה "להשיג שליטה על החקירה". הדו"ח מפנה את הקונגרס לקבלת החלטה בנוגע לביצוע עבירה אפשרית ולהחלטה על האם לפתוח בעקבותיה הליך הדחה.

השימוע בקונגרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוברט מולר העיד בפני בית הנבחרים האמריקאי ב-24 ביולי 2019 על תוכנו ומסקנותיו של הדו"ח. רמת ההיכרות שלו עם הדו"ח שפרסם הייתה נמוכה[דרוש מקור] אף שהביא איתו לעדות את ראש המטה שלו, חברי הבית הרפובליקנים לא הפנו אליו שאלות. הוא סירב לענות לשאלה אם קרא את "מסמכי סטיל" – פרי עטו של סוכן בריטי לשעבר, אשר היו העילה לפתיחת החקירה. הוא לא הכיר עובדות חשובות בנושא המעורבות הרוסית, כגון קשרים ענפים של גורמי מפלגה דמוקרטית עם דמויות שהוא מציין בדו"ח כפעילים של הממשלה הרוסית. לבסוף, נמנעה יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי לפתוח בהליך הדחה נגד הנשיא.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דו"ח מולר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]