דודאים (אתר פסולת)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אתר דודאים

דודאים הוא אתר לסילוק פסולת המשתרע על שטח של 470 דונם, וממוקם כ-10 ק"מ צפונית מערבית לבאר שבע, בשטחה של מועצה אזורית בני שמעון, ליד אשל הנשיא ופועל מאמצע שנות ה-90. החל משנת 1998 שודרג אתר דודאים והחל לפעול על פי תקנות מחמירות של טיפול בפסולת. האתר משלב הטמנה פעילה ומרכז ללימוד נושאי סביבה. האתר מחולק לאגפים המטפלים בפסולת מסוגים שונים החל בפסולת ביתית וכלה בגזם גינות.

בשנת 2004 החל לפעול אתר להטמנת פסולת יבשה, בצמוד לאתר הקיים, כדי לצמצם את נפחי הפסולת המגיעה להטמנה, ולהגביר את המיחזור בסוגי פסולות הניתנים למיחזור על ידי הפרדתם מהפסולת הביתית.

באתר הוקצה שטח להקמת מפעלי מיחזור. המפעלים מתוכננים לטפל בכל סוגי הפסולות המגיעים לאתר, כגון: מפעל לקומפוסט, לפסולת ביתית, מיחזור פסולת בניין וכדומה.[1]

מרבית הפסולת מדרום הארץ, כ-1100 טון מדי יום, מובלת ומוטמנת לאתר דודאים מתחנת המעבר בחיריה. האתר אטום ומבודד מהסביבה על ידי שכבות אטימה וביריעות פוליאתילן, וכך נמנע זיהום של מי התהום והקרקע. כחלק מתהליך התסיסה של החומרים האורגנים המוטמנים באתר, נפלטים גזים, כמו למשל גז מתאן, הנאספים ומשמשים כחומר דלק לתחנת כוח המייצרת חשמל ירוק.

האתר מופעל על ידי מועצה אזורית בני שמעון ומכניס לה רווחים נאים. בשנת 2010 החליטה רשות המיסים לשנות את סיווג האתר ממלכ"ר לעוסק והחלטה זאת אושרה בידי בית המשפט העליון, בהתחשב בכך שהאתר פועל בסביבה תחרותית[2].

גני הדס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בריכת עופות מים בגני הדס
להקות של דיה מצויה הנמצאות בסביבת אתר דודאים באלפיהם בחורף

גני הדס הוא חלק מאתר "דודאים", ומשמש להטמנת פסולת מוצקה. האתר הוקם בשנת 1998 על ידי חברת "מממ - מפעלי מטמנות מאוחדים" שזכתה במכרז בשיטת BOT, לאחר שהופסקה הטמנת פסולת באתר "חיריה".

הפסולת מגיעה לאתר מאזור גוש דן וממספר ערים ורשויות מקומיות. האתר משתרע על שטח של כ-680 דונם, וכמות הפסולת הנטמנת בו מוערכת ב-2700 טון ביום וכ-850,000 טון בשנה. ב"גני הדס" מרכז מבקרים פארק הכולל גן חיות, אגם ברווזים ודגים. הפארק פתוח לקהל כל ימות השבוע ללא תשלום.

באתר הוקמה תחנת כוח על ידי חברת ההקמה (EPC). תחנת הכח מספקת כוח בהספק מותקן של 7 מגה-ואט, והיא הגדולה בישראל להפקת חשמל מגז מטמנות. התחנה הוקמה במסגרת המאמץ הבינלאומי למניעת פליטת גזי חממה לאטמוספירה - פרוטוקול קיוטו. על פי חברת ההקמה "הביוגז (Landfill gas), הנוצר ספונטנית במטמנה, נאסף באמצעות מערך קידוחי בארות החודרים אל תוך גוף הפסולת. הביוגז נשאב על ידי מפוחים ייעודיים מגוף המטמנה, עובר ניקוי ומועבר אל מנועי הגז להפקת חשמל. באם תחנת הכוח אינה פועלת, עקב עבודות תחזוקה או במידה וכמות הביוגז עולה על הכמות הדרושה למנועי הגז, מועבר הביוגז  ללפיד סגור לשריפתו. כך, כאשר הביוגז מנוצל ליצירת חשמל או נשרף בלפיד, המערכת מונעת פליטה של ביוגז לאוויר ובכך מסייעת לשמירה על איכות הסביבה ומזעור סיכונים בטיחותיים וסביבתיים".[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דודאים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]