דוד בן שמואל מאישטילא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רבי דוד בן שמואל דאישטיילא (Estella) – (או בשמו העברי ר' דוד הכוכבי[1]) פעל בסוף המאה ה-13 ובמחצית הראשונה של המאה ה-14 בפרובנס, דרום צרפת.

ר' דוד הכוכבי הוא אחד מגדולי 'בעלי ההלכה המימוניים',[2] שפעלו בפרובנס באותה תקופה, תקופה המתאפיינת בחדירת לימוד הפילוסופיה בהשפעת ההגירה מספרד (משפחת תבון ומשפחת קמחי) והשפעת הרמב"ם על חכמי פרובנס. כפי שנראה מהמחקר שכבר עוסק בתקופה זו, היה מתח רב בין המצדדים בלימוד החוכמות ועיסוק בפילוסופיה ככלי ללימוד החכמות האלוהיות לבין 'התלמודיים' שגרסו שלימוד תורה והבנת התורה ומצוותיה לא זוקק ידע בחוכמות אלו ויש לאסור אותו כי יש בו נזק רוחני רב.

היה מתלמידיו הבולטים של ר' מרדכי בן יוסף יהוספה, בשנת ה'ס (1400) ניהל ישיבה בעיר אויניון וכנראה שלאחר מכן עבר לאישטיילא. היה חבר של רבי מנחם המאירי וכנראה הכיר גם את ר' אברהם מן ההר.[3]

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ר' דוד הכוכבי הושפע מאוד מהרמב"ם כמו רבים מבני דורו. ספריו למעשה עוסקים בשלשה תחומים בהם חיבר הרמב"ם חיבורים גדולים ובעלי השפעה.[דרושה הבהרה]

ספרו האחד עוסק בהגות: מגדל דוד - ספר האמונה – עוסק בנושאים שנידונו בספר מורה נבוכים ובהלכות יסודי התורה ובמקומות נוספים בפירוש המשנה.

השני בטעמי מצוות: מגדל דוד - ספר המצוות – מקביל ביסודו לספר המצוות שכתב הרמב"ם.

והשלישי בהלכה: ספר הבתים המקביל למפעל הגדול של הרמב"ם בספר משנה תורה. אלא שבשונה מהרמב"ם, ר' דוד חיבר את כל חלקים אלו ליצירה אחת.

מבוא קצר לספרי הכוכבי: הכוכבי עוסק בנושאים רבים מגוונים בצורה מעמיקה ושיטתית. החיבורים מקיפים את שני התחומים: הגות והלכה.

 • ספר האמונה "מגדל דוד - ספר האמונה" - כולל עיסוק בפילוסופיה יהודית לא רק כפרשנות לספר או כבירור עניין מסוים, אלא כשיטה כוללת ורחבה העוסקת ומבררת נושאים מרכזיים שעמדו על הפרק בתחום הפילוסופיה הדתית כמו נבואה, השגחה ו בריאה.
 • החלק השני, "מגדל דוד - ספר המצוות" - אף הוא קשור לחלק ההגות ולמעשה מהוה את החיבור בין שני החלקים והוא 'טעמי המצוות'. בחיבור מעמיק לפרש את התועלת במצוות ועושה זאת בשיטתיות ובעומק. ביאורו מגיע עד לפרטי ההלכה ופעמים עד תקנות ומנהגים שנוצרו מסביב להלכה שגם בהם מצליח לראות את טעמה ומגמתה של המצוה.

תוך כדי חיבוריו ההגותיים הוא מבאר סוגיות מקראיות ומדרשי חז"ל לרוב.

 • החלק השלישי, "ספר הבתים" - הלכה - חיבור רחב היקף העוסק בצורה שיטתית בכלל הנושאים ההלכתיים, כולל עניינים הלכתיים לימות המשיח כגון הלכות בית מקדש, נושאים שלמעט הרמב"ם במשנה תורה, לא נכתבו עליהם ספרי הלכה מסודרים ושיטתיים. ספר הבתים מחולק לשנים עשר "בתים" בשלשה חלקים, וכל בית נחלק ל"שערים", בתבנית ספר משנה תורה של הרמב"ם שחילק לספרים, הלכות והלכות קטנות. נושאים, תתי נושאים וסעיפים. כל נושא מתברר על פי השיטות השונות שנאמרו בו, שלא כהרמב"ם שכתב הלכה סתמית.

ברם, נראה שמדובר בעוד חיבור שאיתרע מזלו, (או שהיו סיבות אחרות לכך) ומשום מה לא זכה לתשומת לב הראויה במהלך הדורות, לבד מאזכורים בודדים. יש בידנו כיום רק חלק קטן מאוד מחיבור ההילכתי, גורל הדומה לגורלו של חכם פרובנסלי אחר והוא רבי מנחם המאירי, שהתגלה בשלמותו רק בעת החדשה.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכדו ר' יעקב בן משה מבאנוילש, היה גם רב וראש ישיבה באויניון. חלק מחיבורו נדפס בשם "עזרת נשים".

מכתביו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ר' דוד בן שמואל הכוכבי, ספר הבתים מהדורת מ. הרשלר, ירושלים תשמ"ג.
 • ר' דוד בן שמואל הכוכבי, ספר הבתים מהדורת מ.י. הכהן בלוי, ניו יורק תשמ"ד.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • A. Neubauer, Documents inédits: XIV. David Kokhabi, REJ, 9 (1884), pp. 214-230.
 • אברהם יוסף חבצלת, שרידים מספר בית מועד לרבינו דוד הכוכבי, מוריה, שנה טז, גיליון יא-יב (תשמ"ט), עמ' י-טו.
 • משה הלברטל, בין תורה לחכמה, ירושלים תשס"א.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ תרגום של המילה אישטיילא.
 2. ^ ביטוי שטבע פרופ' משה הלברטל בספרו 'בין תורה לחוכמה בפרובנס'[לטענת הטביעה]
 3. ^ משה הרשלר, מבוא לספר מגדל דוד, ספר אמונה, מכון שלם, ירושלים תשמ"ג.