דוד גליקסברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אין תמונה חופשית

דוד גליקסברג הוא פרופסור מן המניין, מופקד הקתדרה לדיני מיסים, בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית. מכהן גם כמנהל המכון למחקרי חקיקה ולמשפט השוואתי ע"ש הרי ומיכאל סאקר, יושב ראש הוועדה האקדמית של המכון למשפט עברי וחבר הועד המנהל של האוניברסיטה העברית. שימש כפרופסור וכחוקר אורח באוניברסיטאות קולומביה, הרווארד וסידני. גליקסברג פרסם עשרות מאמרים וספרים, בארץ ובחו"ל, חתן פרס חשין למצוינות אקדמית במשפט לשנת 2019.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גליקסברג, נולד וגדל בנתניה, בנם של מרים וישראל גליקסברג ונכדו של המשורר יעקב רימון. הוא בוגר מדרשית נעם בפרדס חנה וישיבת הר עציון. את התואר הראשון בלימודי המשפטים ולימודיו למסלול הישיר לדוקטורט סיים בהצטיינות יתרה בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית. עבודת הדוקטורט שלו עסקה בסיווג מחדש של עסקאות לצורך מס. הוא התמחה בבית המשפט העליון אצל ממלא מקום נשיא בית המשפט העליון השופט פרופ' מנחם אלון.

עיקר פעילותו המחקרית של גליקסברג היא בתחום דיני המיסים, כולל: מדיניות מס, מיסוי בינלאומי, רפורמות מס, מיסוי תאגידים ותאגידים מיוחדים, מיסוי בתנאי אינפלציה, מיסוי מלכ"רים, מיסוי הערך המוסף. בנוסף, גליקסברג פרסם מחקרים בתחומים נוספים כמו, משפט אמפירי, אינפלציה, משפט עברי, משפט ציבורי, דמוגרפיה, משפחה ומשפט וספרות.

מחקרו המאוזכר ביותר הוא ספרו "גבולות תכנון המס" העוסק בהיבטים העיוניים, הנורמטיביים והדוקטרינריים של תופעת תכנון המס החוצה גבולות, תרבויות וזמנים. ספר זה הניח את היסודות העיוניים בתחום זה ואלה משמשים, בין היתר, באופן אינטנסיבי ביותר את בתי המשפט. בנוסף, כתב וערך ספרים נוספים בדיני מיסים ובמשפט עברי. בקרוב עומד לצאת ספרו "עיונים אמפיריים בפסיקת בית המשפט העליון, 1948-2008".

גליקסברג מכהן במערכת כתב העת (International and Comparative Tax Journal (U.S.A מאז שנת 2000. היה חבר מערכת של כתבי העת: Civil Society and the Third Sector in Israel (החל מ-2005), International V.A.T. Monitor (בין 1990-1995), The Israeli Tax Review (בין 1987-1989, 1997-2000). שימש כעורך כתב העת "משפטים" (1982) וכחבר מערכת שלו (1981).

עם הנהגת הליברליזציה בסחר הבינלאומי גליקסברג כיהן כיושב ראש הוועדה המייעצת על פי חוק היטלי סחר (1996-1991). גליקסברג היה חבר ועדות רבות וביניהם הוועדה לרפורמה במיסוי הישיר ("ועדת בן-בסט") (1999-2000).

גליקסברג זכה בפרס חשין למצוינות אקדמית במשפט, Perlman Prize של Harvard. פרס למצוינות של האוניברסיטה העברית ופרס גולדה מאיר.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוד גליקסברג נשוי לחוה ואב לחמישה.

מפרסומיו האקדמיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • The Boundaries of Tax Planning (The Harry Sacher Institute for Legislative Research and Comparative Law, The Hebrew University Law School, 440 pp. 1990, Heb.)
  • The Taxation of Non-Profit Organizations (Nevo press, 500 pp. 1996, Heb.).
  • The Taxation of Non-Profit Organizations (IFA, KLUWER, 1999).
  • Tax Reforms (The Harry Sacher Institute for Legislative Research and Comparative Law, The Hebrew University Law School, 466 pp, 2005).
  • Lapidoth Book (The Harry Sacher Institute for Legislative Research and Comparative Law, The Hebrew University Law School, 2015).

מבחר ממאמריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממאמריו: