דוד מרדכי אפלבאום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הכיכר על שם אפלבאום בוורשה

דוד מרדכי אפלבאום (פולנית: Mieczysław Apfelbaum) היה לוחם יהודי פולני במלחמת העולם השנייה. אפלבאום היה ממנהיגי אצ"י בעת מרד גטו ורשה. נהרג ב-28 באפריל 1943 לאחר פציעה קשה באחד מקרבות המרד.

מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפלבאום שירת בצבא הפולני בעת הפלישה הנאצית לפולין בדרגת לוטנט, ולחם בקרב על הגנת ורשה. כפעיל בתנועת בית"ר הצטרף לאחר כיבוש העיר לארגון הצבאי היהודי (אצ"י) והצליח להשיג קשר עם קצינים פולנים שעזרו לחברי המחתרת. בשנת 1942 פיקד על פלוגה של כ-50 אנשי מחתרת שהיו מצוידים היטב בנשק מסוגים שונים שהוברח אל תוך הגטו מהצד הארי. אפלבאום לקח חלק פעיל בקרבות המרד ובהעלאת רוח הלוחמים, ביניהם הוביל קבוצת לוחמים שתקפה נאצים ברחוב מוראנובסקה ופגעה במספר נאצים ללא שנגרם פגע לאחד מחייליו. ב-26 באפריל 1943 הגיעה ידיעה למפקדה שאפלבאום נפצע קשה בקרב עם נאצים, למחרת בבוקר מת מפצעיו.

שאלת קיומו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם חוקרים המפקפקים בקיומו של אפלבאום[1]. לא ידועים פרטים ביוגרפיים על אפלבאום קודם למלחמה, בנוסף לא מוכרת תמונה שלו, וכן הוא מושמט מחלק מעדויות אנשי אצ"י. לטענתם הפולנים המציאו את דמותו כדי לייצר אתוס של מורד פולני שהצליח למרוד במשטר הנאצי. מנגד, הסוברים שמדובר בדמות אמיתית טוענים שעקב מיעוט השורדים מקרב אצ"י חסר מידע על דמותו של אפלבאום, בניגוד למורדים מאי"ל עליהם יש מידע רב עקב ריבוי הניצולים היחסי.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בורשה ישנה אנדרטה לזכרם של אפלבאום ופאוול פרנקל ברחוב סטניסלבה, כחלק מאבני ההנצחה של "נתיב הזיכרון לשואה ולגבורת היהודים". בנוסף קיימת כיכר בעיר לזכר אפלבאום ברובע וולה (Wola) בין הרחובות: זמושה, פאוויה, דזילנה.

לקריאת נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • משה ארנס, דגלים מעל הגטו - סיפורו של מרד גטו ורשה, ידיעות ספרים, 2009
  • חיים לזר, מצדה של ורשה: הארגון הצבאי היהודי במרד גיטו ורשה Z.Z.W., תל אביב: מכון ז'בוטינסקי, 1963.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אגדת דוד אפלבאום, הארץ, ‏07.09.2011