לדלג לתוכן

דוחשב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דוּחֶשֶׁב (באנגלית: Doublethink) הוא תהליך של אינדוקטרינציה שבו מצפים מנבדקים לקבל כאמת שתי אמונות סותרות, לעיתים קרובות בניגוד לזיכרון או לתחושת המציאות שלהם.[1] דוחשב דומה לצביעות.

ג'ורג' אורוול טבע את המונח דוחשב (כחלק מהשפה הבדיונית של שיחדש) ברומן הדיסטופי שלו, 1984.[2] ברומן, מקור הדבר אינו ברור; בעוד שהוא יכול להיות תוצר של תוכניות שטיפת המוח הרשמיות של האח הגדול, הרומן מראה במפורש אנשים שלומדים דוחשב ושיחדש עקב לחץ חברתי ורצון "להשתלב" או לקבל מעמד בתוך המפלגה - להיראות כחבר מפלגה נאמן. ברומן, כדי שמישהו יזהה - שלא לדבר על להזכיר - כל סתירה בהקשר של קו המפלגה דומה לחילול הקודש, ועלולה להכפיף את אותו אדם לדין משמעתי ולאי הסכמה חברתית מיידית של חברי המפלגה.[דרוש מקור]

כמו היבטים רבים של החברות הדיסטופיות המשתקפות בספרו של אורוול, הוא ראה בדוחשב כמאפיין של טוטליטריות בסגנון סובייטי.[3]

ב-1984[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי 1984, ספרו של ג'ורג' אורוול, דוחשב הוא:

לדעת ולא לדעת, להיות מודע לכך שאתה דובר אמת לאמיתה בעוד אתה מספר שקרים מתוכננים בקפידה, להחזיק בה בעת בשתי דעות שמבטלות זו את זו, לדעת שיש ביניהן סתירה ולהאמין בשתיהן גם יחד, להשתמש בהיגיון נגד ההיגיון, לדחות את צו המוסר בעודך מדבר בשמו, להאמין שלא תיתכן דמוקרטיה בעולם ושהמפלגה היא שומרת הדמוקרטיה, לשכוח את כל מה שנדרש לשכוח, להחזיר את הדברים לזיכרון ברגע שיש צורך בכך ואז מיד לשכוח שוב, ומעל לכול, להחיל את אותו תהליך על התהליך עצמו. וזה העידון המוחלט: להשרות חוסר מודעות בְּמודע, ואז שוב להיעשות חסר מודעות למעשה ההיפנוזה שזה עתה עשית. אפילו כדי להבין את המילה ״דוּחֶשֶׁב״ יש צורך להשתמש בדוּחֶשֶׁב.

חלק ראשון, פרק ג'

אורוול מסביר שהמפלגה לא יכלה להגן על כוחה מבלי להשפיל את אנשיה בתעמולה מתמדת. עם זאת, ידיעה על הטעיה אכזרית זו, אפילו בתוך המפלגה הפנימית עצמה, עלולה להוביל להתפרקותה של המדינה. אף על פי שהספר ידוע בעיקר במעקב המקיף של המפלגה על חיי היומיום באוקיאניה, משמעות שליטה זו של המפלגה היא שניתן לשלוט באוכלוסיית אוקיאניה (כולל האליטה השולטת) רק באמצעות שינוי המחשבה והשפה היומיומית. בספר - "שיחדש" היא השיטה לשליטה עקיפה במחשבה באמצעות השפה, ודוחשב הוא השיטה לשליטה ישירה במחשבה.

מוקדם יותר בספר, דוחשב מוסבר כיכולת לשלוט בזיכרונות שלך, להיות מסוגל לשכוח משהו באופן ידני, ואז לשכוח את השכחה. דבר זה מודגם על ידי אובריאן, בתקופה שבה מעונה וינסטון סמית' לקראת סוף הספר.

שיחדש משלבת דוחשב, מכיוון שהיא מכילה מילים רבות היוצרות אסוציאציות משוערות בין משמעויות סותרות, במיוחד לגבי מילים יסודיות וחשובות כמו טוב ורע, נכון ולא נכון, אמת ‍ושקר, וצדק ואי צדק.

הדרישה לדוחשב הייתה קשה במיוחד על עובדי מחלקת הרישומים במיניסטריון האמת. אחריות המחלקה הייתה לזייף רשומות היסטוריות, אפילו עדכניות, באמצעות שכתוב ומחיקה, הכל כדי שהמפלגה תוכל לשמור על האשליה שכל מה שהיא אי פעם אמרה ועשתה היה מושלם ועקבי. עם זאת, למרות תפקידם הישיר בהונאה השיטתית הזו, אותם עובדים עדיין היו צפויים להאמין בגרסה האחרונה שנוצרה של ההיסטוריה, או שיעמדו בפני עונש חמור אם ייכשלו. כפי שנחשף בספרו של גולדשטיין, שמו של המיניסטריון הוא בעצמו דוגמה לדוחשב: מיניסטריון האמת באמת עוסק בשקרים. שאר המשרדים של מנחת א' נקראים בצורה דומה: מיניסטריון השלום עוסק במלחמה, מיניסטריון האהבה עוסק בעינויים ומניעת אהבה ותשוקה, ומיניסטריון השפע עוסק ברעב. שלוש הסיסמאות של המפלגה - מלחמה היא שלום, חירות היא עבדות ובורות היא כוח - הן גם דוגמאות לכך.[1]

יתרה מכך, ההונאה העצמית של דוחשב מאפשרת למפלגה לשמור על מטרות ענק וציפיות ריאליות:

כי סוד השליטה הוא השילוב בין האמונה בהיותך חסין מכל טעות ובין היכולת ללמוד מטעויות העבר.

חלק שני, פרק ט'

לפיכך, כל חבר מפלגה יכול להיות חייל מאמין, אך לעולם לא יחסר לו מידע רלוונטי, המפלגה היא קיצונית ומיודעת היטב, ולכן לא סביר ש"תתאבן" או "תתרכך" ותקרוס. דוחשב ימנע גישה של "לירות בשליח" שעלולה להפריע למבנה הפיקוד. לכן דוחשב הוא הכלי המרכזי ליצירת משמעת עצמית של המפלגה. הכלים הללו יחד מסתירים את הרוע של הממשלה לא רק מהעם אלא מהממשלה עצמה - אבל בלי הבלבול והמידע השגוי הקשורים במשטרים טוטליטריים פרימיטיביים.

באופן פרדוקסלי, במהלך התהליך הארוך והקשה שבו הגיבור וינסטון סמית' מעונה באופן שיטתי, הוא שוקל להשתמש בדוחשב כמוצא האולטימטיבי במרד שלו - לתת לעצמו להפוך באופן מודע לחבר מפלגה נאמן תוך שהוא נותן לשנאתו למפלגה להישאר נוכחת עמוק בתת-מודע ונתן לה לצוף שוב ממש ברגע הוצאתו להורג כדי ש"הכדור ייכנס למוח חופשי"[דרוש מקור][מפני ש...] ושלמשטרת המחשבות לא תהיה הזדמנות להתעסק במוחו שוב.

שימוש לאחר 1984[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז 1949 (כאשר התפרסם הספר 1984), המילה דוחשב הפכה למילה נרדפת להקלה על דיסוננס קוגניטיבי על ידי התעלמות מהסתירה בין שתי השקפות עולם - או אפילו של חיפוש מכוון להפיג דיסוננס קוגניטיבי. מספר מרכזי לימוד של פסיכותרפיה (כגון טיפול קוגניטיבי), מעודדות אנשים לשנות את מחשבותיהם כדרך לטיפול במחלות פסיכולוגיות שונות (ראה עיוותי חשיבה).

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 McArthur, Tom, ed. (1992). The Oxford Companion to the English Language. Oxford University Press. p. 321. ISBN 0-19-214183-X. The paradox is expressed most succinctly in the novel in the three Party slogans: War is Peace, Freedom is Slavery, and Ignorance is Strength. The term is widely used to describe a capacity to engage in one line of thought in one situation (at work, in a certain group, in business, etc.) and another line in another situation (at home, in another group, in private life), without necessarily sensing any conflict between the two.
  2. ^ Orwell, George. 1949. Nineteen Eighty-Four. London: Martin Secker & Warburg Ltd.
  3. ^ "Orwell and totalitarianism – Digital Done Write". Digital Done Write (באנגלית אמריקאית). נבדק ב-2019-04-27.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]