דום מצרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןדום מצרי (דקל הדום)
דום מצרי - דקל הדום
דקלי דום מצרי בבנין
מצב שימור
conservation status: least concernנכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חשש
conservation status: least concern
ללא חשש (LC)‏[1]
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: חד־פסיגיים
סדרה: דקלאים
משפחה: דקליים
סוג: דום
מין: דום מצרי
שם מדעי
Hyphaene thebaica
מרטיוס
קבוצת עצי דום מצרי בעברונה
דקלי דום בטאבה. צילום ממבצע עובדה, מרץ 1949

דום מצרי, או בשמו העממי דקל הדום (שם מדעי: Hyphaene thebaica), הוא מין בסוג דום. הדום המצרי הוא דקל הצומח בר באפריקה הטרופית בסודאן ובמצרים ובישראל. בישראל התפוצה הצפונית ביותר בעולם של עצים אלה (מבחינה טבעית) הוא עברונה הנמצאת בדרום הערבה כעשרים קילומטר צפונית לאילת.

שם הסוג בעברית לקוח מהשם העממי בארצות התפוצה בהודו ובאפריקה. השם המדעי משם העיר תבאי היא לוקסור במצרים העליונה. דקל הדום הוא גם עץ נוי באזור אילת ובערבה. דקל הדום הוא הסמל של חברת יטבתה

סיווג מדעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

החוקר האנגלי הנרי בייקר טריסטראם כתב בשנת 1864 על אודות עצי דום מצרי בערבה ואולי אף בדרום ים המלח. בשנת 1970 העלה פורטדו סברה כי הדום המצרי בטאבה הוא מין חדש אותו כינה דום סיני. זאב וילנאי מכנה אותו באנציקלופדיה אריאל דקל סודני. בימנו ירד מפלס מי התהום בערבה ואת הדקלים בשמורה עברונה משקים באמצעות טפטפות.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדום המצרי מתאפיין בגזע מסתעף בשונה מן הסוגים האחרים במשפחת הדקליים. גובה העץ 15 עד 20 מטר וישנם פרטים המגיעים לגובה רב יותר. העץ בעל עלים רחבים בצורת מניפה. הדום המצרי הוא עץ דו ביתי. בעצי הנקבה פירות גדולים בקוטר 5 עד 10 סנטימטר שהציפה שלהם בצבע חום והם עסיסיים. לפרחים הזכריים 6 אבקנים הנושרים אחרי הפריחה. הציפה של הפרי נאכלת באפריקה על ידי קופים. במזרח התיכון נאכלים הפירות הצעירים על ידי בני אדם והם נמכרים בשווקים.

העץ גדל לאורך חופי הנילוס, בחופי ים סוף ובחופי מפרץ אילת. הפרי צף על פני המים ונראה שהתפוצה שלו מתאימה למי הים ומי הנהרות, לכן הוא נפוץ לאורך החופים. העץ מופיע בקבוצות בגלל ניצנים צדדים (חוטרים) היוצאים מהעצים הבוגרים. הפריחה בחודשים מרץ ואפריל. יש המשתמשים בעלי העץ כדי להכין סיבים לצורך הכנת חבלים וסלים. הדום המצרי הצפוני ביותר בעולם, נמצא בקיבוץ קטורה, אשר בערבה הדרומית שבדרום ישראל. דום מצרי הוא צמח מוגן בישראל.[2]

תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דום מצרי בוויקישיתוף
בול דקל הדום - עמק הערבה, 1970

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]