דום (משחק וידאו, 2016)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דוּם
DOOM
כללי
תאריך הוצאה 15 במאי 2016
סוגה משחקי יריות בגוף ראשון
פיתוח id Software
הוצאה לאור Bethesda Softworks עריכת הנתון בוויקינתונים
ארץ מקור ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
שפות אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה Bethesda Softworks
עיצוב ג'ייסון או'קונל
סדרה דום
דרישות תוכנה
מנוע משחק id Tech 6
מצבי משחק שחקן יחיד
מרובה משתתפים
דירוג 18+
פלטפורמות Windows, Xbox One, PlayStation 4 Nintendo Switch
מדיה DVD, הורדה דיגיטלית דרך סטים
המשחק הקודם דום 3
המשחק הבא Doom Eternal
דרישות מערכת
מעבד Intel Core i5-2400/AMD FX-8320 (מומלץ: Intel Core i7-3770/AMD FX-8350)
זיכרון 8GB RAM
כרטיס מסך NVIDIA GTX 670 2GB/AMD Radeon HD 7870 2GB (מומלץ: NVIDIA GTX 970 4GB/AMD Radeon R9 290 4GB)
מקום פנוי 55 GB
בקרים מקלדת, או בשילוב עם עכבר או ג'ויסטיק או בקר אלחוטי של xbox או playstation
האתר הרשמי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

דוםאנגלית: DOOM ; היה ידוע בעבר בשם Doom 4) הוא משחק פעולה מסוגת משחקי יריות בגוף ראשון שפותח על ידי חברת id Software ויצא לאור ב-13 במאי 2016 על ידי Bethesda Softworks, ומהווה את הכותר הרביעי בסדרת DOOM המצליחה[1]. המשחק הוא בעצם אתחול מחדש לסדרה והכותר הגדול הראשון שיצא מאז יציאתו של דום 3 בשנת 2004[2].

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמפיין לשחקן יחיד תואר על ידי צוות הפיתוח בתור "המון שדים מגניבים, המון רובים מזורגגים, והמון תנועה מהירה" בתור עקרונות מפתח. המשחק יציע שפע של כלי נשק, כשחלקם, דוגמת רובה הציד הדו-קני ונשק-העל BFG 9000 כבר הוצגו במשחקי עבר. גם המסור החשמלי חזר: בעזרת המסור החשמלי השחקן יוכל לנסר את אויביו לשני חלקים. רוב האויבים המוכרים מהסדרה חזרו, חלקם מעוצבים מחדש. בהיותה של מערכת הקרבות מבוססת על תנועה מהירה תוך כדי חיסול אויבים, גם הוצגו מהלכים חדשים דוגמת הקפיצה הכפולה, ובוטלה כליל האפשרות לחדש את בריאות השחקן על ידי התחבאות מאחורי מחסות. לכן, לשחקן יש מד-בריאות שאותו ניתן לחדש על ידי אספת ערכות רפואה הפזורות במפה, או על ידי חתיכות שכאלו שנופלות מאויבים שנקטלו, ושריונות שאיתם השחקן יכול להגן על נקודות החיים שלו. כמו כן הוצגה גם מערכת חדשה של קרב פנים אל פנים: כאשר כמות החיים של האויב מגיעה לסף מסוים, השחקן יכול לקטול אותה בדרכים אלימות ביותר תוך שימוש בידיים ריקות בלבד (מערכת כזו הוצגה באחד המודים שנוצרו לדום המקורי: "Brutal Doom").

לטענת המפתחים, הקמפיין יארוך כ-13 שעות משחק, ובנוסף לכך, שחקן המשחק במשחק ברמת קושי "Ultra-Nightmare" יעמוד בפני הסיכון של "מוות קבוע": אם השחקן מת בשלב כלשהו במשחק, המשחק יסתיים בצורה סופית.

מצב מרובה משתתפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק גם מציג מצב מרובה משתתפים, שבמסגרתו השחקנים יכולים להילחם אלו באלו בשלל מצבי משחק: קרב קבוצות, domination, warpath, ו-freeze tag. ניתן גם להשתמש בחיזוקים, Power-Ups במהלך המשחק: בין חיזוקים אלו נמנים Quad Damage שחזר אלינו ממשחקי Quake למיניהם, וחיזוק שמאפשר לשחקן להשתנות באופן זמני לשד.

מצב מרובה המשתתפים קיבל ביקורות מאוד שליליות כשהמשחק היה בשלבי הבטא, גיימרים שציפו למשהו שיזכיר את סדרת Quake גילו שהם קיבלו, לטענתם, "חיקוי זול של Halo". המצב מרובה המשתתפים במשחק מושווה כמעט תמיד לזה של Unreal Tournament החדש, כשההשוואות נוטות כמעט תמיד לטובת אנריל.

SnapMap[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוספת מיוחדת שהוסיפו לגרסת המחשב היא עורך מפות בשם SnapMap. באמצעות עורך המפות הזה שחקנים יכולים ליצור מפות למשחק, הן למצב שחקן יחיד והן למצב מולטיפלייר (מרובה משתתפים) ולשתף אותם עם שחקנים אחרים.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמונת מסך מהמשחק; גיבור המשחק מתכונן להילחם בשדים לאחר שאוליביה פירס פתחה את השער ממאדים לגיהנום

עלילת המשחק מתרחשת, בדומה למשחקי העבר, במתקני המחקר והמעבדות של חברה בשם איגוד התעופה והחלל (The Union Aerospace Corporation - UAC) – תאגיד צבאי-תעשייתי המבצע ניסויים סודיים בטלפורטציה על כוכב מאדים. תחת הנחייתו של מדען בשם סמואל היידן, שגסס מסרטן והעביר את תודעתו לגוף רובוטי, עוסק צוות המחקר במימון הUAC בהעברת אנרגיה מהגיהנום למתקן אנרגיה ייחודי בשם "ארג'נט" במטרה לפתור את משבר האנרגיה בכדור הארץ. ועל הדרך לרצות את בעלי המניות, במהלך המשחק סמואל מראה את צבעו האמיתי כמנהיג חברה אשר התעסק עם כוחות הגדולים ממנו בשם תאוות בצע.

המשחק מתחיל כאשר גיבור המשחק, המכונה "דום סלייר" (Doom Slayer; מילולית: שוחט האבדון), מתעורר בתוך מתקן מעין סרקופג בו הוא היה כלוא עד כה מסיבה לא ידועה, ומגלה כי השדים פלשו מהגיהנום, זרעו הרס וערכו טבח המוני במעבדה. סמואל היידן מצייד את החליפה שלו בממשק תקשורת עם בינה מלאכותית בשם "VEGA", ומנסה לנצל את הסלייר שיגן על המתקן, אבל הסלייר מתעלם מהוראותיו ויוצא למסע לסגור את השער לגיהנום ולהרוג כל שד מהגיהנום שיעמוד בדרכו. השחקן מגלה כי ראש צוות המחקר במתקן, אוליביה פירס, חברה בכת שטנית שמטרתה לשחרר את השדים מהגיהנום אל פני האדמה. השחקן רודף אחרי אוליביה אל מגדל הארג'נט ובראש המגדל היא משליכה את עצמה לתוכו וגורמת לשער הגיהנום להיפתח עוד יותר ובכך לוכדת את הסלייר בגיהנום. על הנחת למצוא את הדרך החוצה בחזרה למאדים, בעזרת רמזים הפזורים בגיהנום שבנוסף לכך מספרים מעט פרטים מעברו של הסלייר, לפני שנכלא בסרקופג.

לאחר שהסלייר חוזר למאדים הוא מגלה כי מגדל הארג'נט ניזוק ללא תקנה וכי השער לא יכול להיסגר על ידי המתקנים שבמאדים. לפיכך הסלייר צריך לגלות את המקום בו התחילה הפלישה, שהוא מתקן "לזרוס" הסודי של אוליביה, ובכך לחזור לגיהנום שנית ולעצור את הפלישה.

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמונת מסך שהודלפה במהלך הפיתוח של דום 4, שבוטל בסופו של דבר

מאז התחלת הפיתוח אי שם בשנת 2007 ועד יציאתו לאור 9 שנים לאחר מכן, בשנת 2016, המשחק עבר גלגולים ותהפוכות שונים.

המשחק היה ידוע בציבור על כך שהוא נמצא בשלבי פיתוח החל מ-2008, כאשר ג'ון קארמק (המייסד והמפתח הראשי של איד בעבר) רמז לכך עוד בכנס QuakeCon של 2007[3]. על פי דברי מנכ"ל החברה, טוד הולנסהד, המשחק תוכנן במקור להיות המשך של דום 3: כמו שדום 3 היה רימייק לדום המקורי, כך גם דום 4 יהיה רימייק למשחק דום 2, יתרחש בכדור הארץ (בניגוד למשחק הקודם שהתרחש במאדים), ויזנח את מוטיבי האימה שאפיינו את דום 3 לטובת משחקיות דומה לזו של משחקי דום המקוריים. לפי טענות החברה, המשחק היה אמור להיות מפותח על בסיס מנוע id Tech 5 (שפותח עבור המשחק Rage ושימש יותר מאוחר את Wolfenstein: The New Order) והיה עתיד להיראות "פי 3 יותר טוב מRage"[4]. לאחר שחברת ZeniMax רכשה את איד בשנת 2011, אולצו הרבה מפתחים שהיו בצוות הפיתוח של Rage לעבור לצוות הפיתוח של דום 4 כדי "לזרז עניינים". עם זאת התברר עם השנים שפיתוח המשחק לא עלה יפה, מגזין בשם Kotaku פרסם כי דום 4 נמצא בשלב של "גיהנום פיתוחי" ("development hell" - מצב בו פיתוח של מוצר נעצר עקב חוסר הסכמה כללית על אופן הפיתוח); כמו כן מקורות פנימיים טוענים כי מקור הבעיה היה קביעת האופי של המשחק: אחת הסצנות המרכזיות במשחק הייתה "עלייתו" של הגיהנום לפני כדור הארץ, בצורה מאוד מתוסרטת וכאילו-קולנועית, בדומה לסצנות ממשחקי Call of Duty, דבר שהצריך עבודה מאוד קשה מצד צוות הפיתוח שלא הניבה פירות, כיוון שמבקרים ששמו את ידם על הגרסה הזו (שפותחה במהלך 2011) לא התלהבו כלל מהמשחק. גם בקרב בכירי החברה נשמעה אי שביעות רצון: טים ווילץ, אחד מהבכירים, אמר בכנס QuakeCon של 2013 כי "לכל משחק יש נשמה. כשאתה שחקת ב"Rage", הרגשת שהייתה לו את הנשמה. אבל ל"4 Doom" לא הייתה את הרוח שלו, לא הייתה נשמה, לא הייתה אישיות"[5]. גם חברת איד ידעה תהפוכות כאשר שני אנשי מפתח, ג'ון קארמק וטוד הולנסהד, פרשו מהחברה מסיבות שונות.

פיתוח מחדש[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורות פנימיים גילו שהפיתוח התחיל מחדש בשנת 2011. באוגוסט 2013 טים ווילץ הכריז כי צוות הפיתוח נמצא בספק גדול אם הכותר הבא בסדרת דום אכן ייקרא בשם "דום 4", מה שהותיר את גורל המשחק הרביעי בתעלומה. אך ב-29 בפברואר 2014 חשפה Bethesda כי כל מי שיעשה הזמנה מוקדמת למשחק Wolfenstein: The New Order יקבל בנוסף למשחק גם קוד גישה בחינם לבטא הסגורה של המשחק - שנודע כעת סתם כ"דום" ולא כ"דום 4". מספר שחקנים קיבלו את הגישה לאלפא הסגורה של המשחק שיצאה בדצמבר 2015. הבטא הסגורה של המשחק יצאה במרץ 2016 ולאחר מכן בטא פתוחה שהופצה בחינם בסטים באפריל 2016. גרסאות אלו כללו רק מצב מרובה משתתפים.

הטריילרים שנחשפו לעיני הציבור בתערוכות E3 של שנת 2014 ומאוחר יותר גם בכנס QuakeCon חשפו מספר אלמנטים חדשים במשחקיות: מערכת קרב פנים אל פנים שאיתה השחקן יוכל להתעלל ולגדוע את איברי האויב בדרכים מזוויעות, מהלכי סיום, אפשרות לגדוע את ידיהם של גופות ולהשתמש בטביעות היד שלהם כדי לפתוח דלתות נעולות, ואפשרות לבצע "קפיצה כפולה" כדי לעבור מכשולים שונים (בדומה לUnreal Tournament 2004 וUnreal Tournament 3). ביולי 2014 נחשף כי דייגו סוסה, המהנדס הגרפי הראשי של חברת קרייטק (החברה שעמדה מאחורי קרייסיס וכל המשכיו) עזב את קרייטק כדי לעבור לצוות הפיתוח של המשחק בחברת איד. טריילר רשמי שהציג לראשונה את המשחקיות במשחק נחשף בתערוכת E3 של 2015, ובו הוצג גיבור המשחק קוטל מפלצות באמצעות רובה ציד דו קני (נשק שחזר מדום 2) ובסופו של דבר נקטל באכזריות בידי מפלצת בשם Revenant באמצעות גדיעת איברי השחקן. הקהל שיבח את המשחק אף על פי שנמתחה עליו ביקורת על היותו "אלים מדיי". בתגובה לכך Bethesda מסרה כי "מטרת המשחק היא לאפשר לשחקנים לכלות את זעמם על שדים במשחק במקום על בני אדם תמימים, ואם משחקי וידאו אלימים הם לא הטעם שלכם, אז Doom הוא כלל וכלל לא בשבילכם".

האתגר הגדול שעמד בפני צוות הפיתוח היה יצירת משחק שיוכל להתחרות ראש בראש אל מול כותרי ענק כCall of Duty וBattlefield, במיוחד לאחר שהתגלה כי בניגוד לשני הכותרים הללו, השם Doom נשמע לא מוכר לגמרי בקרב גיימרים צעירים אלא יותר בקרב שחקני "אולד סקול", במיוחד לאור העובדה שהכותר האחרון יצא בשנת 2004. עוד אתגר שניצב בפניהם הייתה יצירת משחק בעל אופי ייחודי תוך כדי שהם צריכים לשמור על נאמנות לשאר הכותרים בסדרה. כתוצאה מכך צוות הפיתוח שיתף פעולה עם מפתחים מBethesda, שגם נתקלו בקשיים דומים כשעבדו על הפיתוח של Fallout 3.

פסקול[עריכת קוד מקור | עריכה]

Doom Original Game Soundtrack
עטיפת הפסקול
עטיפת הפסקול
עטיפת הפסקול
פסקול מאת מיק גורדון
יצא לאור 28 בספטמבר 2016
סוגה פסקול של משחקי וידאו
שפה אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
אורך 2:07:10
הפקה Bethesda Softworks
כרונולוגיית אלבומים של מיק גורדון
Wolfenstein: The Old Blood Original Soundtrack
(2015)
Doom Original Game Soundtrack
(2016)
Wolfenstein II: The New Colossus Original Game Soundtrack
(2018)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פסקול המשחק הולחן על ידי מיק גורדון וכולל 31 רצועות באורך כולל של שעתיים, 7 דקות ו-10 שניות. הפסקול יצא לאור ב-28 בספטמבר 2016.


Doom Original Game Soundtrack
מס' שם משך
1. I. DOGMA 0:44
2. Rip & Tear 4:17
3. At Doom's Gate 1:10
4. Rust, Dust & Guts 7:41
5. II. DEMIGOD 0:50
6. Hellwalker 5:05
7. Authorization; Olivia Pierce 2:23
8. Flesh & Metal 7:02
9. Impure Spectrum 1:44
10. Ties That Bind 2:06
11. BFG Division 8:26
12. Residual 1:56
13. Argent Energy 2:34
14. Harbinger 7:11
15. Biowaves 2:16
16. Olivia's Doom (רמיקס של צ'אד מוסהולדר) 4:40
17. Transistor Fist 6:09
18. Dr. Samuel Hayden 4:10
19. Cyberdemon 6:18
20. Incantation 3:36
21. III. DAKHMA 2:16
22. Damnation 6:44
23. The Stench 2:50
24. UAC Report File; SHTO36U3 3:04
25. Death & Exhale 3:49
26. SkullHacker 7:15
27. Lazarus Waves 3:39
28. VEGA Core 8:03
29. 6_idkill.vega.cih 1:38
30. Mastermind 6:37
31. IV. DOOM 1:37
משך כולל:
2:07:10

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הביקורות על המשחק מתחלקות לשני חלקים: קמפיין ומשחק מרובה שחקנים (Multiplayer) הביקורות על הקמפיין כמעט כולן חיוביות ומשבחות את העלילה את מצב ה"מבט מגוף ראשון" (first person shooter) ואת הצורה בה תוכננו המפה וכלי הנשק. אומנם בנוגע למצב המשחק מרובה שחקנים (Multiplayer) הן יחסית שליליות. אמנם ישנם עדיין את הפרטים שנשארו מהקמפיין כגון גיים פליי (gameplay) גרפיקה ועוד אך עדיין ישנם ביקורות רעות על כך שהמשחק אינו מקורי וגם על כך שכלי הנשק משעממים ושלאחר שמשחקים קמפיין ישנו קושי גדול להתרגש ממשהו שם.

משחק המשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 2018, כחלק מתערוכת E3, מפתחת המשחק הכריזה על משחק המשך בשם DOOM Eternal[6].

כמה חודשים אחר כך שוחרר סרטון יותר ארוך שהראה את המשחק, הוא הראה יכולות חדשות כמו וו-תפיסה המחובר לשוטגן ואת המיקום החדש של כדור הארץ.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דום בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]