דוקטור מידנייט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דוקטור מידנייט
Doctor Mid-Nite
דוקטור מידנייט, כפי שהופיע על עטיפת החוברת JSA Classified #19 מינואר 2007, אמנות מאת ראגס מוראלס.
דוקטור מידנייט, כפי שהופיע על עטיפת החוברת JSA Classified #19 מינואר 2007, אמנות מאת ראגס מוראלס.
סוג גיבור-על
הוצאה לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה מ'קניידר:
All-American Comics #25
(אפריל 1941)
צ'אפל:
Infinity Inc. #19
(אוקטובר 1985)
קרוס:
Doctor Mid-Nite #1
(פברואר 1999)
יוצרים צ'ארלס רייזנשטיין, סטנלי ג'וזפס אכמייר (מק'ניידר)
רוי תומאס, טוד מקפרלן (צ'אפל)
מאט וגנר, ג'ון ק. סניידר (קרוס)
מידע
שם אמיתי צ'ארלס מק'ניידר
אליזבת' צ'אפל
פיאטר אנטון קרוס
סטטוס פעיל
מקצוע גיבור-על
כוחות ראיית לילה מושלמת, מסוגל לראות באור דרך עדשות אינפרה אדום
חבר בקבוצה חברת הצדק של אמריקה (מק'ניידר, קרוס)
חבר לשעבר בקבוצה יחידת אול-סטאר, חיל הפקחים השחורים (מק'ניידר)
אינסופיות בע"מ, לוחמי הצללים (צ'אפל)

דוקטור מידנייטאנגלית: Doctor Mid-Nite, גם Doctor Midnight) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס חברת הצדק של אמריקה ביקום DC קומיקס. דוקטור מידנייט המקורי (צ'ארלס מק'ניידר) הופיע לראשונה בחוברת All-American Comics #25 מאפריל 1941, ונוצר על ידי הכותב צ'ארלס רייזנשטיין והמאייר סטנלי ג'וזפס אכמייר.

דוקטור מידנייט הוא האלטר אגו אותו חלקו שלוש דמויות – צ'ארלס מק'ניידר (מתור הזהב של הקומיקס), אליזבת' צ'אפל ופיאטר אנטון קרוס (מהעידן המודרני של הקומיקס). שלושתם הם פיזיקאים במקצועם, והציגו את אותם מאפיינים משותפים – תלבושת מכוסה ברדס וסמל בצורת חצי סהר, יכולת לראות בחושך מוחלט (וכן החיסרון של עיוורון באור יום), והשימוש במכשירי ראייה מיוחדים ופצצות עשן לצורך השגת יתרון טקטי בעת קרב.

דוקטור מידנייט היה לגיבור-העל הראשון בעל לקות מסוימת (עיוורון), כעשרים שנה לפני הופעתו של דרדוויל, דמות בעלת לקות ראייה מחברת מארוול קומיקס. השחקן קוואסי אמיאו גילם בעונתה השנייה של סדרת הלייב אקשן "אגדות המחר" את צ'ארלס מק'ניידר/דוקטור מיד-נייט, חבר בליגת הצדק של אמריקה.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'ארלס מק'ניידר[עריכת קוד מקור | עריכה]

המנתח צ'ארלס מק'ניידר נקרא להסיר קליע מעד ראייה שצריך להעיד נגד מאפיונרים. מאפיונר משליך רימון יד לתוך החדר, בכך הורג את עד הראייה וגורם לעיוורונו של מק'ניידר, שמאמין שימיו כמנתח נגמרו בחטף. בעוד הוא מחלים מפציעתו, ינשוף פורץ דרך חלון ביתו (בדומה לכך שעטלף פורץ דרך חלון ביתו של ברוס ויין ומספק לו השראה להפוך לבאטמן). מק'ניידר מסיר את התחבושות שמכסות את עיניו, ומגלה כי הוא מסוגל לראות, אם כי רק בחשיכה גמורה. זאת ועוד, ראייתו התהפכה: הוא רואה בחשכה באותה מידה שאנשים רגילים רואים באור יום, ולהפך. הוא מפתח אביזרים מיוחדים שעוזרים לו להילחם בפשע, כמו משקף מיוחד שמאפשר לו לראות באור יום, וכן "פצצות חושך" שחוסמות כל מקור אור. הינשוף הופך לדמותג שלו והופך ל"שותפו". בהמשך, מק'ניידר מצטרף לחברת הצדק של אמריקה וליחידת אול-סטאר. בשנת 1942, מק'ניידר מתגייס לחיל הרפואה במהלך מלחמת העולם השנייה[1].

כעשר שנים לאחר שהדמות הופיעה לראשונה, מק'ניידר נטל את זהותו של סטארמן לאחר שחברת הצדק מתפרקת. טד נייט, סטארמן המקורי, סובל מהתמוטטות עצבים כתוצאה ממעורבותו בפיתוח הפצצה האטומית[2].

מק'ניידר עובר חוויה הרסנית בשנת 1953, כשהבחורה שאותה אהב – מיירה מייסון - נרצחה בידי אויבו, שגילה את זהותו הסודית. ככל הנראה, מק'ניידר מעולם לא גילה למיירה את זהותו כדי לשמור עליה מסכנה, למרבה האירוניה. בהמשך, יחסיו הרומנטיים אינם ידועים מלבד היכרותו עם ידידה ותיקה בשם אליס קינג[3].

עד כמה שידוע, למק'ניידר אין ילדים. במהלך הרפתקאותיו, הוא מציל אשה הרה מהתקפה בסוגנדאל, נורווגיה, ועוזר ליילד אותה. הרך הנולד, פיאטר קרוס הופך בבגרותו לדוקטור מידנייט השלישי. לפני המשבר בעולמות האינסופיים, מק'ניידר היה לאחד מחברי חברת הצדק שנלכדו בידי נבל-העל האלמותי ונדל סאבאג', שהכניס אותם להקפאה קריוגנית, אך הוא שוחרר משביו בידי בארי אלן, הפלאש מתור הכסף.

בסופו של דבר, צ'ארלס מק'ניידר מוצא את מותו באירועי שעת אפס: משבר בזמן משנת 1994, כאשר הוא וחברו לצוות רקס טיילר (איש השעה) מזדקנים למוות בידי אויב נוסע בזמן בשם אקסטנט. הוא הוחיה מחדש לתקופה קצרה כחבר חיל הפקחים השחורים באירועי הלילה האפל ביותר, אולם הושמד בידי מיסטר טריפיק הנוכחי[4].

אליזבת' צ'אפל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעוד מק'ניידר המזדקן העביר פחות זמן תחת זהותו הסודית, רופאה אפרו-אמריקנית בשם אליזבת' צ'אפל נוטלת את זהותו כדוקטור מידנייט. היא מופיעה לראשונה כאשר ג'ייד - חברת אינסופיות בע"מ בזמנו - הובהלה לבית החולים לטיפול בעקבות הרעלת ציאניד. צ'אפל היא ילידת קרוליינה הדרומית, בתם של כומר ונערת מקהלה. לאחר מאורעות המשבר בעולמות האינסופיים, צ'אפל מתעוורת כתוצאה מהתפוצצות חמצן. היא ניצלת בידי בנו של איש השעה, ריק טיילר. כמו מק'ניידר, גם צ'אפל מגלה כי היא מסוגלת לראות בחושך מוחלט. גם היא וגם ריק טיילר נוטלים את זהויותיהם של הקודמים להם.

ביחד עם יולנדה מונטז, הויילדקט החדשה, השניים מצטרפים לקבוצת אינסופיות בע"מ. זמנם בקבוצה הוא קצר מועד, משום שהחבורה מתפרקת. באותה עת, צ'אפל החלה במערכת יחסים רומנטית עם ריק טיילר. היא ומונטז מגויסות בידי ממשלת ארצות הברית למשימה להבסתו של נבל-העל אקליפסו, אולם היא מצאה את מותה במשימה זו, יחד עם מונטז, הנרי הייווד (קומנדר סטיל) וויליאם ויקרס (מייג'ור ויקטורי), בין היתר[5].

פיאטר קרוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוקטור מידנייט השלישי הוא פיאטר אנטון קרוס, בנו של המדען הנורווגי תיאודוריק קרוס. דוקטור מידנייט המקורי, צ'ארלס מק'ניידר, עזר ליילד אותו, לאחר שהציל את אמו מחבורת פושעים. מאוחר יותר, פיאטר אינו יכול להציל את אמו ממחלה אותה היא מקבלת בשעה שהיא מבקרת אותו בברזיל. הקריירה של פיאטר כלוחם בפשע מתחילה כשהוא מפעיל מרפאה פרטית בפורטסמות', וושינגטון. עבודתו מובילה אותו לחקור סם חדש, פרי תוצרתו של תאגיד מרושע המנוהל בידי שלושת הנוראים (יריביו לשעבר של באטמן). קרוס מסומם בידי מאבטחי התאגיד ומעורב בתאונת דרכים, שנוטלת את חייה של צעירה בשם קתרין בליית'. לאחר התאונה, הוא מוצא שהוא מסוגל לראות רק בחשיכה גמורה דרך ראיית אינפרה אדום. הוא מצטרף לחברת הצדק של אמריקה כדוקטור מידנייט השלישי[6], ומעורב בקשר רומנטי זמני עם הקנרית השחורה.

קרוס מעדיף לרוב את עבודתו כרופא על פני לחימתו בפשע. זאת ועוד, הוא ושותפו לצוות מיסטר טריפיק משמשים כמדעני הקבוצה. סורקים אשר נמצאים בעדשות הברדס שלו מזהים גורמי סיכון בריאותיים בנוסף לאיומים אחרים. הוא נושא ציוד רפואי מתקדם ביותר בנוסף לכלי נשק. בין הישגיו נמנים הידיעה כי אלן סקוטגרין לנטרן מתור הזהב) שואב את כוחו מהלהבה הירוקה של לב הכוכב האגדי; בדיקות תקופתיות של פאוור גירל; ניתוח חירום באיש השעה; הסרת הווירוס של ברייניאק מאורקל[7]; הניתוח של סו דיבני, אשתו של האיש המוארך; הסרת קליע הצלף שפצע את לויס ליין ועריכת בדיקות DNA בטרה[8]. הוא נקרא בידי סוכנויות רפואה כמו מעבדות סטאר לצורך חוות דעתו הרפואית במקרים חריגים. חלק מהאנשים אותם הוא פוגש עוזרים לו בסופו של דבר גם בלחימתו בפשע וגם כמנתח קהילתי. בני בריתו כוללים את ילדי הרחוב "נייט לייט" ו"אייס סיקל" וכן הסופרת קאמילה מרלו. קרוס משמש גם כמורה דרך לחיימה רייס, החיפושית הכחולה הנוכחי.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מק'ניידר מחזיק ביכולת העל-אנושית לראות מצוין בעלטה מוחלטת. זאת ועוד, בעזרת משקפי אינפרה אדום, הוא מסוגל לראות גם באור יום. בהמשך, מאור עיניו מתדרדר, לכן משקפי האינפרה אדום מתבררים כלא יעילים.

מק'ניידר נושא עמו "פצצות חושך", שמשחררות עשן סמיך ושחור שמעוור את יריביו, בעוד הוא עדיין מסוגל לראות דרכו. משך זמן מה הוא השתמש במתקן קריוגני שמאפשר לו להשתלט על מערכת העצבים של יריביו, וכן לירות קליעי חום או קור. בתור סטארמן, מק'ניידר משתמש במגוון פטנטים, ביניהם ספינת אוויר שעוצבה בידי הטורנדו האדום.

מק'ניידר הוא אתלט ולוחם ברמה גבוהה, וכן רופא מוכשר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ All-Star Comics #11,June-July 1942
  2. ^ Starman Vol.2 #77
  3. ^ All-American Comics #90, October 1947
  4. ^ Blackest Night: JSA #1-3, February-April 2010
  5. ^ Eclipso #13
  6. ^ JSA #11
  7. ^ Birds of Prey #85
  8. ^ Terra #3, 2009
DC קומיקס
דמויות
סופרמן ג'ימי אולסןפרי וייטלאנה לאנגלויס לייןסופרבוי (קון-אל)סופרגירלסטילבלאדספורטביזארוברייניאקגנרל זודדומסדייהמכחידלקס לות'רמונגולמטאלומיסטר מיקסזפיטליקסופרבוי פרייםסייבורג סופרמן
באטמן
(דמויותסיפורים)
באטגירלבאטוומןג'יימס גורדוןדיק גרייסוןהציידתדמיאן וייןאלפרד פניוורת'קסנדרה קייןנייטווינגספוילרעזראלקאטוומןרוביןרובין האדוםאדם-עטלףאיש החידותאנרכיהבייןדדשוטדו-פרצוףהארלי קוויןהאשהברדס האדוםהג'וקרהדחלילהכובען המטורףהמסיכה השחורההפינגוויןהפיתוםמיסטר פריזסולומון גרנדיהוגו סטריינג'פויזן אייביפיירפלייפני חימרקילר קרוקראס-אל-גולהבאטמן שצוחק
וונדר וומן אנטיופההיפוליטההרקולסוונדר גירלסטיב טרבורדונה טרויאטה קנדיארסמקסוול לורדסירסיצ'יטה
גרין לנטרן
(הספקטרום הרגשי)
אבין סוראיוןאריסיהסיימון באזהאל ג'ורדןג'יידגאי גרדנרחיל הפקחים הירוקיםחיל הפקחים הכחוליםג'ון סטוארטאלן סקוטקרול פריסקילווגקייל ריינרשומרי היקוםאטרוסיטוסהקטור האמונדהיד השחורהחיל הפקחים האדומיםלארפליזנקרוןסינסטרופאראלקסקרונהשבט אינדיגו
פלאש בארט אלןבארי אלןג'יי גאריקוולי וסטמקס מרקוריג'סי צ'יימברסג'וני קוויקאברה קדברהאשף האוויראינרציהגורילה גרודגל חוםדוקטור אלכימיההחלילןזוםטופטריקסטרמאסטר המראותפרופסור זוםקפטן בומרנגקפטן קור
אקוומן אטלנהאקווגירלאקוולאדמירהאדון האוקיינוסאוכל נבלותאורקהמנטה שחורהסירנהקינג שארק
החץ הירוק מיה דירדןקונור הוקהקנרית השחורהרוי הרפרקונסטנטין דרייקוןהרוזן ורטיגומרליןאדי פיירסשאדו
קפטן מארוול מרי מארוולקפטן מארוול הבןאדם השחורסובק
האלים החדשים אוריוןביג ברדהמיסטר מיראקלגלוריוס גודפריגראני גודנסדארקסיידדווילאנסדסאדמטרוןסטפנוולףפראדמונים (עולם רביעיניו ג'נסיסהמקורקופסת אםמשוואת אנטי-חייםאפוקוליפס)
שונות אטוםאיש השעהאייקוןאנמי אייסבוסטר גולדבושידוביסט בויברק שחורג'ונה הקסג'ון קונסטנטיןדוקטור מידנייטדוקטור פייתהוקגירלהוקמןהחיפושית הכחולההחרק האורבהיצור מן הביצההנץ והיונההספקטרהצייד ממאדיםהשאלהוייבויילדקאטזטאנהחלוםמכשפתמיסטר טריפיקסאנדמןסטארפיירסייבורגפיירסטורםקטאנהראבאג'ררייבןריק פלאגשרףאל דיאבלואמנדה וולרדת'סטרוקונדל סאבאג'לובוסטפנוולףפיסמייקרפלסטיקקילר פרוסט
קבוצות-על
אאוטסיידרסהטיטאנים הצעיריםחברת הצדק של אמריקהחיותיחידת המתאבדיםלגיון גיבורי-העלליגת הצדק (דמויות)ליגת הצדק האפלסיירת האבדוןציפורי הטרףשאדופאקטWatchmen (יקום חלופי)
אירועים ביקום DC
שנות ה-30 קומיקס בלשים (מרץ 1937) • אקשן קומיקס מס' 1 (אפריל 1938)
שנות ה-80 המשבר בעולמות האינסופיים (אפריל 1985) • האביר האפל חוזר (פברואר 1986) • סופרמן: מה קרה לאיש המחר? (ספטמבר 1986) • באטמן: שנה ראשונה (פברואר 1987) • החץ הירוק: ציידי הקשת הארוכה (אוגוסט 1987) • בנו של השד (נובמבר 1987) • הבדיחה ההורגת (מרץ 1988) • מוות במשפחה (דצמבר 1988) • שחר הברקת (דצמבר 1989)
שנות ה-90 מותו של סופרמן (אפריל 1993) • נפילתו של אביר (אפריל 1993) • דמדומי הברקת (ינואר 1994) • שעת אפס: משבר בזמן (ספטמבר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • קץ הממלכה (מאי 1996) • הלילה האחרון (נובמבר 1996) • ליל כל הקדושים הארוך (דצמבר 1996) • שטח הפקר (מרץ 1999)
2000–2009 החץ הירוק: אשפת חיצים (אפריל 2001) • האש (אוקטובר 2002) • הבן האדום (יוני 2003) • זכות מלידה (ספטמבר 2003) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • משבר זהות (יוני 2004) • גרין לנטרן: לידה מחדש (דצמבר 2004) • האיש הצוחק (פברואר 2005) • פשעי מלחמה (אוגוסט 2005) • המשבר האינסופי (דצמבר 2005) • להתמודד עם הפרצוף (מאי 2006) • מלחמת חיל סינסטרו (אוגוסט 2007) • החץ הירוק: שנה ראשונה (ספטמבר 2007) • המשבר האחרון (יולי 2008) • סאגת ניו קריפטון (דצמבר 2008) • הקרב על הברדס (מרץ 2009) • פלאש: לידה מחדש (אפריל 2009) • הלילה האפל ביותר (יוני 2009)
2010–2019 היום הבהיר ביותר (מאי 2010) • שובו של ברוס ויין (מאי 2010) • מלחמת הפקחים הירוקים (מרץ 2011) • פלאשפוינט (מאי 2011) • מות המשפחה (אוקטובר 2012) • התכנסות (אפריל 2015) • מלחמת רובין (דצמבר 2015) • לילות אפלים: מתכת (יוני 2017) • שעון יום הדין (נובמבר 2017)
ורטיגו
הלבלייזרWE3 ‏• Y: האיש האחרוןוי פור ונדטהטרנסמטרופוליטןסנדמן (הנצחייםחלוםלוציפרהקורינתי)פייבלספריצ'ר
עיבודים למדיות נוספות
אנימציה
סרטים ארוכים באטמן נגד דרקולהבאטמן נגד צבי הנינג'ההסיפור של באטמןסרט לגו באטמןהטיטאנים: צרות בטוקיוכוח הטיטאנים! חיים בסרטכוח הטיטאנים נגד הטיטאנים הצעיריםליגת DC סופר-פטס
הסרטים המקוריים של DC באטמן: האביר האפל חוזרבאטמן: הבדיחה ההורגתבאטמן: ליל כל הקדושים הארוך - חלק 1באטמן: ליל כל הקדושים הארוך - חלק 2באטמן: מתחת לברדס האדוםבנו של באטמןבאטמן נגד רוביןבאטמן: דם רעבאטמן: האשמותו של סופרמןסופרמן: הבן האדוםוונדר וומןוונדר וומן: השושלת ממשיכהליגת הצדק: מלחמהאי צדק
סדרות טלוויזיה הבאטמןגרין לנטרן: סדרת האנימציההטיטאניםכוח הטיטאנים! • ליגת הצדק - הדור הבאהארלי קווין
סדרות רשת ליגת הצדק בפעולהויקסןלוחמי החופש: הריי
סדרות וסרטים קשורים באטמן - הסדרה המצוירתסופרמן: סדרת האנימציהבאטמן: הדור הבאליגת הצדק: סדרת האנימציהבאטמן: מסכת התעתועיםבאטמן ומיסטר פריז: מתחת לאפסבאטמן הדור הבא: שובו של הג'וקר
לייב אקשן
סרטי קולנוע באטמן (1966)סופרמןסופרמן 2סופרמן 2 (הגרסה של ריצ'רד דונר)סופרמן 3סופרמן 4: השאיפה לשלוםסופרגירלהיצור מן הביצהחזרתו של היצור מן הביצהסופרמן חוזרבאטמן (1989)באטמן חוזרסטילבאטמן לנצחבאטמן ורוביןאישה חתולבאטמן מתחילהאביר האפלעלייתו של האביר האפלג'ונה הקסהמפסידניםגרין לנטרןהשומריםונדטהקונסטנטיןג'וקרבאטמן (2022)
היקום הקולנועי של DC איש הפלדהבאטמן נגד סופרמן: שחר הצדקוונדר וומןוונדר וומן 1984ליגת הצדקליגת הצדק (גרסת סניידר)יחידת המתאבדים (2016)יחידת המתאבדים (2021)ציפורי הטרף: והארלי קווין המהממתשהאזאםבלאק אדםשהאזאם! 2: זעם האליםאקוומןאקוומן והממלכה האבודההפלאשפיסמייקר
סדרות טלוויזיה סודותיה של איזיסאשת חילבאטמןהיצור מן הביצההברקלויס וקלארק: הרפתקאותיו החדשות של סופרמןמורשת העטלףאיי זומביגות'האםקונסטנטיןהחץהפלאשסופרגירלאגדות המחרברק שחורבאטוומןסופרמן ולויסטיטאניםסיירת האבדוןהיצור מן הביצהפניוורת'Y: האיש האחרוןסנדמן
כותבים ומאיירים: אד בניסאד ברובייקרג'ף ג'ונסאית'ן ואן סקייברמארק ויידג'ף לואבג'ף למיראלן מורגרנט מוריסוןפרנק מילרטוד מקפרלןפביאן ניצ'זהג'רי סיגלגייל סימוןגרדנר פוקסביל פינגרבוב קייןג'ו שוסטר